Κυριακή 26 Μαρτίου 2017

Κορίτσια για ... φίλημα!

Τεράστια εμφάνιση και πρόκριση των κοριτσιών του Πανηλειακού στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. - Επικράτησαν στην παράταση του (αήττητου φέτος) Ο.Φ.Η. με 2-1 χάρη σε τέρματα των Μπιρίτη και Καπαρέλη.

Απίστευτη νίκη-πρόκριση πέτυχε το μεσημέρι στο στάδιο του Πύργου η γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού για τη β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον, αήττητο φέτος στον 2ο όμιλο της Β' Εθνικής και ήδη πρωταθλητή, Ο.Φ.Η.
Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στην παράταση με σκορ 2-1 παίρνοντας μεγάλη πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Γυναικών Ελλάδας.
Τα κορίτσια του Πανηλειακού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ λίγο πριν την λήξη του α' ημιχρόνου, στο 44', με την Α. Μπιρίτη, έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των κοριτσιών του Ο.Φ.Η.
Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με την έναρξη του β' ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48', όταν έπειτα από λάθος απομάκρυνση στην άμυνα του Πανηλειακού, η μπάλα έφτασε στη Νικηταρά, η οποία με παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε την Κυδωνάκη που ευστόχησε από κοντά για το 1-1.
Το ισόπαλο σκορ παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ενενηντάλεπτου με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, οι ερυθρόλευκες δίνοντας και την ψυχή τους, κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου (102’) και να κάνουν το 2-1 χάρη σε εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ της Ε. Καπαρέλη στη δεξιά γωνία της εστίας των Κρητικών. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελικό σφύριγμα, με τα κορίτσια του Πανηλειακού να παίρνουν επική πρόκριση και να γίνονται, έτσι, η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να νικήσει τον Ο.Φ.Η. από την μέρα της ίδρυσής του, καθώς τα δύο χρόνια της παρουσίας της στο χώρο του γυναικείου ποδοσφαίρου η ομάδα της Κρήτης έχει να επιδείξει το εντυπωσιακό 18/18 σε Γ' και Β' Εθνική.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Μπακάλης - Γ. Γκότσης): Παναγοπούλου, Κουκουβού, Μιχαλοπούλου Μ., Δημοπούλου, Μιχαλοπούλου Β., Καρτάλου (85’ Στασινού), Βοΐλα (119’ Φεφλέ), Νικολοπούλου Γ., Γιαννακοπούλου (58’ Στράντζαλη), Μπιρίτη, Καπαρέλη Ε.

Ο.Φ.Η. (Ζ. Λατσούδης): Αποστολάκη, Αγγελάκη, Σηφάκη (80’ Παπαδάκη), Γιαννούτσου, Κεκερή (85’ λ.τ. Κηρύκου), Κουνάλη (70’ Συμεωνίδη), Τριβυζάκη, Χριστάκη, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Νικηταρά.