Τετάρτη 29 Μαρτίου 2017

Δεν τον σταματά τίποτα!

Απόλυτος κυρίαρχος και στα Κρέστενα ο Πανηλειακός, επιβλήθηκε άνετα με 4-0 επί του Ξενοφώντα. - Στούπης, Πλαστουργός, Σκοζάι και Παναγιωτόπουλος τα γκολ των ερυθρόλευκων.

Ούτε στο γήπεδο των Κρεστένων σταμάτησε το ... τρένο των ερυθρόλευκων του Σπύρου Αντωνόπουλου. Λίγες μόνο μέρες μετά τη συμμετοχή των δύο ομάδων στον Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας το περασμένο Σάββατο, Πανηλειακός και Ξενοφών Κρεστένων τέθηκαν και πάλι αντιμέτωποι, αυτή την φορά για το πρωτάθλημα της Α1 Τοπικής κατηγορίας.
Στον εξ αναβολής αγώνα της 29ης αγωνιστικής, τον οποίο παρακολούθησαν περίπου 400 φίλοι και οπαδοί των δύο ομάδων, ο Πανηλειακός απέδειξε για ακόμα μια φορά την ανωτερότητά του στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας του Ξενοφώντα με το ευρύ 4-0.
Οι δύο ομάδες, αν και αρκετά αλλαγμένες σε σχέση με τον πρόσφατο τελικό, μπήκαν ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο αποδίδοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο στο α' ημίχρονο. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην ομάδα των Κρεστένων, όταν ο Ντ. Μιλοσέσκι σημάδεψε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά θέση το κάθετο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρακόπουλου. Ο Πανηλειακός απάντησε γρήγορα και, μάλιστα, ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του μεγάλη φάση στο παιχνίδι με τον Στούπη (21'), ο οποίος με υπέροχη λόμπα πέρασε τη μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα, στέλνοντάς τη να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας, γράφοντας έτσι το 0-1. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς μέσα σε 3 λεπτά έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Μπάρκα. Στην πρώτη ο επιθετικός του Ξενοφώντα αστόχησε σε εξ επαφής κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πανηλειακού, ενώ στη δεύτερη φάση ο Μιλοσέσκι έκλεψε τη μπάλα από τον Παναγιωτόπουλο, πάσαρε στον Μπάρκα, τον οποίο όμως πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Τσουκαλάς απομακρύνοντας τον κίνδυνο.
Ό,τι δεν κατάφερε ο Ξενοφώντας στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχε ο Πανηλειακός λίγα λεπτά αργότερα. Έτσι, στο 30' οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν και δεύτερο τέρμα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Σκόρερ του δεύτερου γκολ ο Πλαστουργός με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία Μπεγλεκτσή και Σκοζάι. Μάλιστα, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Πανηλειακός είχε πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Σκοζάι στο 40', ο οποίος με ένα εντυπωσιακό γυριστό ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα να καρφωθεί στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας.
Από εκεί και πέρα, το β' ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους ερυθρόλευκους να κατεβάζουν ταχύτητα και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πετύχουν κάποιο γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Έτσι, οι παίκτες του Ν. Παναγιωτακόπουλου πήραν μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις. Η σημαντικότερη ήταν αυτή του 48ου λεπτού, όταν ο Κωνσταντόπουλος έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση στέλνοντας, όμως, τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ενώ, στο 58' η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλοσέσκι απομακρύνθηκε από τον Θεοδωρακόπουλο. Το τελικό 0-4 γράφτηκε στο 61' με δράστη τον Παναγιωτόπουλο, ο οποίος αξιοποίησε την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Νιφορόπουλου και με κοντινή προβολή έστειλε για τέταρτη φορά τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, καθώς στο 81' ο Μιχαλόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Παναγόπουλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Στα αξιοσημείωτα του ματς το γεγονός ότι ο Ξενοφών αγωνίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι χωρίς κανονικό τερματοφύλακα, καθώς η ομάδα των Κρεστένων δε διαθέτει στο ρόστερ της αναπληρωματικό γκολκίπερ. Έτσι, μετά την αποβολή του Κουτρουμπή στον τελικό του Σαββάτου (για εξύβριση του διαιτητή Λαμπρόπουλου μετά την λήξη του αγώνα), ο Ξενοφών έμεινε χωρίς διαθέσιμο τερματοφύλακα, με τον αμυντικό της ομάδας Μιχαλόπουλο να αναλαμβάνει να κάτσει κάτω από τα δοκάρια.
Παράλληλα, πριν την έναρξη του αγώνα, οι φίλοι και οπαδοί των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μία από τις ομορφότερες στιγμές που έχουμε δει στα ηλειακά γήπεδα, με τους ποδοσφαιριστές του Ξενοφώντα να κάνουν το γνωστό «πασίγιο» στους παίκτες του Πανηλειακού προς τιμήν της πρόσφατης κατάκτησης του Κυπέλλου Ηλείας.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Σ. Αντωνόπουλος επέλεξε να ξεκουράσει ορισμένους βασικούς παίκτες, καθώς το πρόγραμμα των ερυθρόλευκων από εδώ και στο εξής είναι πολύ φορτωμένο με συνεχόμενα παιχνίδια τόσο για το πρωτάθλημα όσο και και για το Κύπελλο Ερασιτεχνών. Έτσι, ο προπονητής των Πυργιωτών ξεκίνησε τον αγώνα με τον Θεοδωρακόπουλο στα γκολπόστ και τους Παναγιωτόπουλο, Μπουρνέλη, Τσουκαλά και Γκουβέρο στην αμυντική γραμμή από δεξιά προς αριστερά. Στο χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και Χατζηστάμου, ενώ την τριάδα της επίθεσης συνέθεσαν οι Πλαστουργός, Σκοζάι και Μπεγλεκτσής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Γκουβέρος (46' Χατζηαράπης), Μπουρνέλης, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Σκοζάι, Χατζηστάμου, Μπεγλεκτσής, Στούπης (75' Βουργουντζής), Πλαστουργός (63' Παναγόπουλος).