Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017

Δύσκολα μεν, νίκησε δε (0-1) ο Πανηλειακός στον Αμπελόκαμπο

Δυσκολεύτηκαν στον Αμπελόκαμπο οι ερυθρόλευκοι, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 0-1 κόντρα στον τοπικό Εθνικό και να φτάσουν σε ένα ακόμα τρίποντο στη φετινή τους προσπάθεια στην Α1 Ηλείας. - Σκόρερ των ερυθρόλευκων ο Χατζηστάμου στο 78ο λεπτό.

Στον Αμπελόκαμπο δοκιμάστηκε το απόγευμα ο Πανηλειακός, ο οποίος αντιμετώπισε το δύσκολο, όπως αποδείχθηκε, εμπόδιο του Εθνικού. Οι ποδοσφαιριστές του Σπύρου Αντωνόπουλου, αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κατάφεραν τελικά να βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 78ο λεπτό και να φτάσουν σε ένα ακόμα τρίποντο.
Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, όπου κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα λάθη, οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν αρκετά να παίξουν το ποδόσφαιρο κατοχής με τις πολλές πάσες και τους συνδυασμούς, που έχουν παίξει σε όλα σχεδόν τα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος.
Το α' ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Συγκεκριμένα καταγράφηκαν μόλις τρεις καλές ευκαιρίες. Πρώτοι απείλησαν οι γηπεδούχοι, όταν μετά από γέμισμα και αναταραχή στην περιοχή του Πανηλειακού, η μπάλα στρώθηκε σε παίκτη του Εθνικού, το σουτ του οποίου όμως απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Νιφορόπουλο. Ο Πανηλειακός απάντησε γρήγορα με τον Νιφορόπουλο, ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του από πολύ μακριά αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Εθνικού, Φλίγκο, σε εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στους ερυθρόλευκους, που απείλησαν με κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βλαχόπουλου, με τη μπάλα όμως να περνά ψηλά άουτ.
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με άσχημο τρόπο για τους ερυθρόλευκους που είδαν τους δύο στόπερ τους να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο λόγω προβλημάτων τραυματισμού. Αρχικά, στο 37ο λεπτό τραυματίστηκε εκ νέου ο Μπουρνέλης και έγινε αναγκαστική αλλαγή (είχε επιστρέψει από τραυματισμό στον προηγούμενο αγώνα με το Χάβαρι), ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ένιωσε κάποιες μικροενοχλήσεις και ο Παναγιωτόπουλος, ο οποίος αντικαταστάθηκε για προληπτικούς κυρίως λόγους στην αρχή του δεύτερου μέρους.
Το β' ημίχρονο κύλησε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Πανηλειακό να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία και τον Εθνικό να αμύνεται σθεναρά. Τελικά, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ στο 78' χάρη σε τέρμα του Χατζηστάμου, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή στη θέση του Σκοζάι στο 67', αποτελώντας τη χρυσή αλλαγή του ματς. Έπειτα από όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Πανηλειακού και άνοιγμα στα δεξιά για τον Παπαπέτρου, ο τελευταίος επιχείρησε πολύ καλή σέντρα, βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βλαχόπουλο που έπιασε το σουτ, ο Φλίγκος απέκρουσε προσωρινά, αλλά ο Χατζηστάμου πήρε το ριμπάουντ σπρώχνοντας τη μπάλα στην κενή εστία.
Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η ομάδα του Αμπελόκαμπου προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει απειλητικός για την εστία του Θεοδωρακόπουλου.
Κορυφαίοι του αγώνα για τον Πανηλειακό ήταν οι Τσουκαλάς (MVP της αναμέτρησης), Νιφορόπουλος, ενώ πολύτιμη ήταν και η προσφορά των Παπαπέτρου, Γκουβέρου και Χατζηστάμου, που πέρασαν στον αγώνα ως αλλαγές.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Σπύρος Αντωνόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τον Θεοδωρακόπουλο κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, επέλεξε τους Νιφορόπουλο, Μπουρνέλη, Παναγιωτόπουλο και Σωτηρόπουλο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Τσουκαλάς, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Πλαστουργός, Σκοζάι και Μπεγλεκτσής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Νιφορόπουλος, Μπουρνέλης (37' λ.τ. Παπαπέτρου), Παναγιωτόπουλος (46' λ.τ. Γκουβέρος), Σωτηρόπουλος, Τσουκαλάς, Στούπης, Βλαχόπουλος, Πλαστουργός, Σκοζάι (67' Χατζηστάμου), Μπεγλεκτσής.