Σάββατο 4 Μαρτίου 2017

Χορταστικό α' ημίχρονο στο Ενωσιακό και μία ακόμα νίκη (2-4) για τον Πανηλειακό!

Μία ακόμα νίκη πέτυχαν πριν λίγο οι ερυθρόλευκοι του Σπύρου Αντωνόπουλου στο Ενωσιακό γήπεδο απέναντι στη Θύελλα Πύργου, της οποίας επικράτησαν με 2-4. - Τα γκολ για τον Πανηλειακό σημείωσαν οι Σκοζάι, Πλαστουργός, Παπαπέτρου και Στούπης.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι που τα πάντα συνέβησαν και κρίθηκαν από το α' ημίχρονο κιόλας, ο Πανηλειακός επιβλήθηκε της μαχητικής Θύελλας με 4-2.
Σε έναν αγώνα που παρακολούθησαν περίπου 200 φίλοι και οπαδοί των δύο ομάδων, οι παίκτες της Θύελλας μπήκαν πιο δυνατά και συγκεντρωμένα ανοίγοντας πολύ νωρίς το σκορ και παίρνοντας κεφάλι στην αναμέτρηση. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι πήραν τον έλεγχο του ματς και έφτασαν στην ισοφάριση με τέρμα του Σκοζάι. Παρά την γρήγορη, όμως, απάντηση από τον Πανηλειακό, η ομάδα της Θύελλας δεν πτοήθηκε, ισορρόπησε το παιχνίδι κι έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Με αυτό το γκολ η Θύελλα έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να παραβιάσει δύο φορές στο ίδιο παιχνίδι την εστία του Πανηλειακού κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο.
Οι ποδοσφαιριστές του Πανηλειακού αντέδρασαν γρήγορα και λίγα λεπτά αργότερα έφτασαν εκ νέου στην ισοφάριση με γκολ του Πλαστουργού, ο οποίος με πολύ όμορφο και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του τερματοφύλακα της Θύελλας. Ενώ, στην αμέσως επόμενη φάση ο Παπαπέτρου βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και έκανε το 2-3 ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή για τον Πανηλειακό. Μάλιστα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην επίτευξη και τέταρτου τέρματος χάρη σε όμορφη προσωπική ενέργεια και πλασέ του Στούπη ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ένα πολύ χορταστικό α' μέρος.
Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εμφανώς με τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές να έχουν τη μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς ωστόσο να δημιουργούν μεγάλες φάσεις. Σημαντικότερες ευκαιρίες ήταν αυτές των Χατζηαράπη και Γκουβέρου, οι οποίοι όμως δε σημάδεψαν σωστά,  ενώ μία μεγάλη φάση δημιούργησε και η ομάδα της Θύελλας, στην οποία όμως αντέδρασε σωστά ο Θεοδωρακόπουλος αποσοβώντας τον κίνδυνο.
Στα αξιοσημείωτα του ματς η πρώτη εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα του Πανηλειακού του νεαρού μεσοεπιθετικού, Αντώνη Σακελλαρίου (μεταγραφικού αποκτήματος του Ιανουαρίου), ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο β' ημίχρονο στη θέση του Πλαστουργού.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Σ. Αντωνόπουλος προχώρησε σε ορισμένες αλλαγές αφήνοντας εκτός του σημερινού αγώνα μερικούς εκ των βασικών παικτών της ομάδας (Βλαχόπουλος, Νιφορόπουλος, Μπεγλεκτσής). Έτσι, ξεκίνησε τον αγώνα με τον Θεοδωρακόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Παναγιωτόπουλο και Σωτηρόπουλο στο κέντρο της άμυνας και τους Παπαπέτρου και Γκουβέρο στα δύο άκρα. Για το χώρο του κέντρου επιλέχθηκαν οι Τσουκαλάς, Στούπης και Χατζηστάμου, ενώ στην τριπλέτα της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Πλαστουργός, Σκοζάι και Παναγόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Παναγιωτόπουλος, Σωτηρόπουλος, Γκουβέρος, Τσουκαλάς, Στούπης, Χατζηστάμου (65' Καραβατάς), Πλαστουργός (72' Α. Σακελλαρίου), Σκοζάι (46' Χατζηαράπης), Παναγόπουλος.