Σάββατο 25 Μαρτίου 2017

Κυπελλούχος Ηλείας ο Πανηλειακός! (PHOTOS)

Ένας ανώτερος Πανηλειακός επικράτησε του Ξενοφώντα Κρεστένων με σκορ 3-0 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ηλείας για τη σεζόν 2016/17. - Τα γκολ των ερυθρόλευκων σημείωσαν οι Χατζηστάμου, Βλαχόπουλος και Στούπης. - Απίστευτη ατμόσφαιρα δημιούργησε ο λαός του Πανηλειακού που κατέκλυσε το Ενωσιακό και δε σταμάτησε ούτε λεπτό να τραγουδά.

Το όγδοο Κύπελλο Ηλείας της ιστορίας του πανηγύρισε το απόγευμα στο Ενωσιακό γήπεδο της Σπιάντζας ο Πανηλειακός, ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Ξενοφώντα με 3-0. Οι ερυθρόλευκοι, μπροστά σε περισσότερους από 1.500 φίλους και οπαδούς των δύο ομάδων, είχαν τον έλεγχο καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έδειξαν την ανωτερότητά τους στο β' ημίχρονο και παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, έφτασαν σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του Κυπέλλου.
Στο α' ημίχρονο κυριάρχησε το άγχος των παικτών των δύο ομάδων, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να παιχτεί κυρίως παιχνίδι κέντρου με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Σημαντικότερες φάσεις, αυτές των Μπεγλεκτσή και Σωτηρόπουλου στο 26ο και 36ο λεπτό, αντίστοιχα. Αρχικά, στο 26' ο Μεσσήνιος επιθετικός του Πανηλειακού πλάσαρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έπειτα από εξαιρετική προσωπική ενέργεια και γύρισμα του Χατζηστάμου από δεξιά, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ενώ, στο 36' ο Σωτηρόπουλος, με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανάγκασε τον Κουτρουμπή σε εντυπωσιακή επέμβαση διώχνοντας και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού τη μπάλα σε κόρνερ.
Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Σπύρου Αντωνόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 47ο λεπτό, έπειτα από λάθος αμυντικού του Ξενοφώντα και εξαιρετική λόμπα του Χατζηστάμου, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα των φίλων και οπαδών της Πυργιώτικης ομάδας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Θεοδωρακόπουλος αποσόβησε τον κίνδυνο σε προσπάθεια της ομάδας της Κρέστενας και στο 70' ο Βλαχόπουλος "κλείδωσε" τη νίκη με κοντινό πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από ασθενή απόκρουση του Κουτρουμπή. Μάλιστα, στο 76ο λεπτό ο Στούπης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πολύ όμορφο πλασέ "έγραψε" το τελικό 3-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανηλειακό πάντως να φτάνει άλλες δύο φορές κοντά στην επίτευξη και τέταρτου ττέρματο. Αρχικά, σε τετ-α-τετ του Χατζηστάμου, το οποίο απέκρουσε ο Κουτρουμπής και στη συνέχεια σε προσπάθεια στην κίνηση του Παναγόπουλου, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο Ενωσιακό βρέθηκαν περισσότεροι από 1.500 φίλοι και οπαδοί των δύο ομάδων για να παρακολουθήσουν τον μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας, με τους οργανωμένους οπαδούς και των δύο να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και να ενισχύουν τις προσπάθειες των ομάδων τους.
Πριν την έναρξη του τελικού διεξήχθη φιλικός αγώνας μεταξύ των τμημάτων υποδομής Κ-13 των Ακαδημιών των δύο ομάδων, με τον κόσμο να χειροκροτεί τις προσπάθειες και τα γκολ των νεαρών ποδοσφαιριστών. Για την ιστορία, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα Κ-13 του Πανηλειακού.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Σ. Αντωνόπουλος, ξεκίνησε τον τελικό με τον Θεοδωρακόπουλο (αρχηγός) κάτω από τα γκολπόστ, τους Παναγιωτόπουλο και Τσουκαλά δίδυμο στα στόπερ και τους Παπαπέτρου και Σωτηρόπουλο στα δύο άκρα της άμυνας. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ για την γραμμή κρούσης επιλέχθηκαν οι Πλαστουργός, Χατζηστάμου και Μπεγλεκτσής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Χατζηστάμου, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Πλαστουργός (78' Παναγόπουλος), Στούπης, Μπεγλεκτσής (72' Σκοζάι), Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος.

Φωτογραφικό υλικό από τον μεγάλο Τελικό

Η 11άδα με την οποία παρατάχθηκε ο Πανηλειακός
στον Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας.
Το τμήμα Κ-13 της Ακαδημίας του Πανηλειακού πριν την έναρξη του
φιλικού αγώνα με το αντίστοιχο τμήμα του Ξενοφώντα Κρεστένων.
Απίστευτη ατμόσφαιρα δημιούργησαν στο Ενωσιακό
οι φίλοι της ομάδας και ο Σ.Φ. Πανηλειακού - Red Boys.
Κόσμος και ομάδα γίνονται ένα και δίνουν
όρκο νίκης πριν την έναρξη του τελικού.
Συγκλονιστική για μία ακόμα φορά η παρουσία και
η στήριξη των Red Boys στην αγαπημένη τους ομάδα.
Κόσμος και ομάδα γίνονται και πάλι ένα μετά το τέλος του τελικού
και πανηγυρίζουν όλοι μαζί την κατάκτηση του Κυπέλλου.
Μπεγλεκτσής, Σκοζάι και μέλη της διοίκησης
πανηγυρίζουν την πρώτη κούπα της σεζόν.
Τα μέλη της διοίκησης του Πανηλειακού ποζάρουν μαζί με το κύπελλο
πανηγυρίζοντας την πρώτη μεγάλη επιτυχία του νέου ξεκινήματος της ομάδας
.
Δείτε περισσότερες φωτογραφίες από τον Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας, όπως τις απαθανάτισε μέσα από τον φακό του ο Βαγγέλης Δημητρόπουλος, εδώ