Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017

Περίπατος στη Ν. Μανωλάδα και ... φύγαμε για Τελικό!

Με νέα «τεσσάρα» επί της Δόξας Ν. Μανωλάδας πανηγύρισε ο Πανηλειακός την πρόκρισή του στον Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας! - Βλαχόπουλος, Χατζηστάμου, Βουργουντζής και Μπεγλεκτσής οι σκόρερ των ερυθρόλευκων. - Στις 25 Μάρτη ο Τελικός με αντίπαλο τον Ξενοφώντα Κρεστένων.

Σαν «σίφουνας» πέρασε ο Πανηλειακός από τη Ν. Μανωλάδα όπου επικράτησε της τοπικής Δόξας με το εντυπωσιακό 0-4. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Βλαχόπουλο καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση «πρόκριση». Μάλιστα στο ημίωρο ο δείκτης του σκορ είχε ανέβει ήδη στο 0-2 χάρη στο γκολ του Χατζηστάμου στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Σπύρου Αντωνόπουλου συνέχισαν ... με το πόδι κολλημένο στο γκάζι κι έφτασαν στην επίτευξη δύο ακόμα τερμάτων. Αρχικά, στο 67' ο 16χρονος Βουργουντζής, πέτυχε το 0-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που υπέδειξε ο διαιτητής της συνάντησης, Γιώργος Κυριαζής, για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μπεγλεκτσή. Ενώ, στο 86' ο Μεσσήνιος φορ των ερυθρόλευκων έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση του Πανηλειακού «γράφοντας» το τελικό 0-4 και στέλνοντας την ομάδα του Πύργου στον Τελικό της 25ης Μαρτίου με συνολικό σκορ το εκκωφαντικό 8-1.
Στον άλλο ημιτελικό της μέρας ο Ξενοφών Κρεστένων διατήρησε το σημαντικό προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Προοδευτική Μανωλάδας, ζευγαρώνοντας κι αυτός τις νίκες του (2-1) και φτάνοντας στον Τελικό με συνολικό σκορ 5-2.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Με μόλις μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό Σαβαλίων, ξεκίνησε την αναμέτρηση της Ν. Μανωλάδας ο Σ. Αντωνόπουλος. Κάτω απ' τα γκολπόστ κάθισε ο Θεοδωρακόπουλος, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Παναγιωτόπουλος και Τσουκαλάς. Στα άκρα της άμυνας έπαιξαν οι Παπαπέτρου και Σωτηρόπουλος. Στο χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και Βλαχόπουλος, με τον τελευταίο να έχει πιο προωθημένο και ελεύθερο ρόλο. Ενώ, για την τριπλέτα της επίθεσης επιλέχθηκαν οι Σκοζάι, Χατζηστάμου και Μπεγλεκτσής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Παναγιωτόπουλος, Τσουκαλάς (70' Γκουβέρος), Σωτηρόπουλος (76' Γιαννακόπουλος), Νιφορόπουλος, Στούπης (65' Βουργουντζής), Βλαχόπουλος, Σκοζάι, Χατζηστάμου, Μπεγλεκτσής.