Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017

Προθέρμανση με «τεσσάρα» πριν τον Τελικό

Έβγαλαν την τελευταία «υποχρέωση» πριν από τον Τελικό της 25ης Μαρτίου οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι φιλοδώρησαν με τέσσερα γκολ τον Ενιππέα Λατζοΐου. - Ο Μπεγλεκτσής με χατ-τρικ και ο Βλαχόπουλος τα γκολ. - Κάκιστος ο διαιτητής Σταυρόπουλος.

Σε ρυθμούς προπόνησης ο Πανηλειακός επικράτησε στο «Μαρακανά» του Ενιππέα με 4-1 συνεχίζοντας ακάθεκτος την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας.
Μπροστά σε περίπου 250 φίλους και οπαδούς τους, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο εικοσάλεπτο. Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπεγλεκτσής πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή του Ενιππέα και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο, έπιασε το δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας. Ενώ, στο 20' και αφού λίγα λεπτά νωρίτερα ο Θεοδωρακόπουλος είχε πραγματοποιήσει σημαντική επέμβαση στο σουτ του Τριανταφύλλη αποσοβώντας τον κίνδυνο, ο Σκοζάι πήρε τη μπάλα στη γωνία της αντίπαλης περιοχής και έπειτα από διαδοχικές τρίπλες, δέχτηκε το αντικανονικό μαρκάρισμα κερδίζοντας το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεγλεκτσής, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, αλλά και τα προσωπικά του.
Το 2-0 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων παρουσιάστηκαν άστοχοι στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν μέχρι το τέλος του. Πάντως, οι άνθρωποι του Πανηλειακού ανησύχησαν λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α' μέρους, καθώς ο Σωτηρόπουλος σε μια μονομαχία του ένιωσε ένα σφίξιμο και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο (κυρίως προληπτικά), ώστε να προφυλαχθεί ενόψει και του Τελικού Κυπέλλου του ερχόμενου Σαββάτου.
Το β' ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το α' μέρος, με τους παίκτες του Σπύρου Αντωνόπουλου να μπαίνουν «φουριόζοι» στο γήπεδο και να φτάνουν και σε τρίτο γκολ στο 50'. Ένα γκολ, πάντως, που δε θα έπρεπε να μετρήσει, καθώς μετά από κάθετη μπαλιά στην «πλάτη» της άμυνας του Ενιππέα, ο Βλαχόπουλος, ξεκινώντας από εμφανή θέση οφσάιντ, έκανε κίνηση προς τη μπάλα αφήνοντας την τελικά για τον ερχόμενο από κανονική θέση Χατζηστάμου. Ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, «έσπασε» τη μπάλα στον ελεύθερο Βλαχόπουλο, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Το αξιοσημείωτο της φάσης είναι πως, αν και ο επόπτης Φτερνιάτης σήκωσε την σημαία υποδεικνύοντας τον Βλαχόπουλο σε θέση οφσάιντ, ο διαιτητής της συνάντησης, Σταυρόπουλος, έδειξε με χαρακτηριστικές κινήσεις πως παίρνει τη φάση πάνω του δείχνοντας να συνεχιστεί η φάση. Γεγονός που προκάλεσε την «έκρηξη» των παικτών της ομάδας του Λατζοΐου.
Το τέταρτο γκολ των ερυθρόλευκων ήρθε στο 55' μετά από έξοχη ομαδική προσπάθεια των παικτών του Πανηλειακού με τελικό αποδέκτη τον Μπεγλεκτσή, ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους ερυθρόλευκους να κάνουν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του Τελικού. Από εκείνο το σημείο, ο Ενιππέας προσπάθησε να πιέσει και κατάφερε να γίνει απειλητικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πετρόπουλου, την οποία απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο νεαρός (νεοεισελθών) τερματοφύλακας του Πανηλειακού, Τάσος Σακελλαρίου. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 4-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα με κεφαλιά του Π. Τσίγκρηλα.
Στα αξιοσημείωτα του ματς, φυσικά, η πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα του 16χρονου τερματοφύλακα, Τ. Σακελλαρίου, που πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης (είχε παίξει και στον αγώνα κυπέλλου με την Βάρδα 2015), καθώς και η επιστροφή στο «Μαρακανά» των παλιών γνώριμων Τσαντίλη, Παπαγεωργίου, Σταματελάτου, Οικονομίδη και Πετρόπουλου, που φόρεσαν στο παρελθόν την ερυθρόλευκη με την δάδα στο στήθος.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Σ. Αντωνόπουλος επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Θεοδωρακόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Τσουκαλά και Σωτηρόπουλο στο κέντρο της άμυνας και τους Παπαπέτρου και Γκουβέρο στα δύο άκρα. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ η τριπλέτα της επίθεσης αποτελούνταν από τους Χατζηαράπη, Σκοζάι και Μπεγλεκτσή.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος (75' Σακελλαρίου), Παπαπέτρου, Γκουβέρος, Στούπης (63' Βουργουντζής), Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Σκοζάι, Χατζηαράπης, Μπεγλεκτσής, Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος (46' Χατζηστάμου).