ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ (1997): Υπέταξε τον Παναθηναϊκό με εννιά παίκτες! (PHOTOS-VIDEO)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: 15/03/1997

Πανηλειακός - Παναθηναϊκός 2-1
(Α' Εθνική, 25η αγων.)

Ο Πανηλειακός υπέταξε στον Πύργο άλλον ένα μεγάλο του ελληνικού ποδοσφαίρου νικώντας τον Παναθηναϊκό για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής. Οι ερυθρόλευκοι, με κορυφαίους τους Ιλιτς, Λάκη, Μπάρνιακ, Νούσια και χωρίς κανέναν παίκτη να υστερεί, επιβλήθηκαν με 2-1 καταφέρνοντας να ξεπεράσουν και την πολύ εχθρική διαιτησία του διαιτητή Στεφανόπουλου (δεν ήταν βέβαια η πρώτη φορά που ο συγκεκριμένος διαιτητής είχε παίξει κόντρα διαιτησία την ομάδα του Πύργου). Ο Στεφανόπουλος, που αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στον Πανηλειακό στο α' ημίχρονο, άφησε τους ερυθρόλευκους με εννιά παίκτες στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης δίνοντας, αρχικά, υπερβολική 2η κίτρινη κάρτα στο Σαμολαδά για φάουλ στη μεσαία γραμμή του γηπέδου, ενώ στην ίδια φάση απέβαλε και τον Μπάρνιακ για υποτιθέμενη εξύβριση εναντίον του (για την ιστορία ο Μπάρνιακ είχε διαψεύσει το γεγονός). Ενω, γενικότερα, είχε πυροδοτήσει την ατμόσφαιρα στις κερκίδες του «Μαρακανά», αφού σε κάθε ευκαιρία σφύριζε υπέρ της αθηναϊκής ομάδας.
Τα γκολ του Πανηλειακού σημείωσαν ο Λάκης στο 8' και ο Νούσιας στο 80', ενώ για τον Παναθηναϊκό μείωσε στο 88' ο Μαλέκκος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Τοχούρογλου, Σαμολαδάς, Παπαδόπουλος, Κολοσκόπης, Ίλιτς, Νασιάκος, Κυζερίδης, Λάκης, Μπάρνιακ, Καριοφίλλης, Τασίδης.