Κυριακή 30 Απριλίου 2017

«Ζέσταμα» ενόψει playoffs στα Λεχαινά (0-5) ο Πανηλειακός!

Σαν σε προπόνηση ο Πανηλειακός επικράτησε με σκορ 5-0 στα Λεχαινά του τοπικού Ηλειακού κάνοντας  «ζέσταμα» ενόψει της έναρξης των playoffs ανόδου και των αναμετρήσεων με τον Ξενοφώντα Κρεστένων. - Παναγιωτόπουλος, Πλαστουργός (2) και Παναγόπουλος (2) σημείωσαν τα γκολ των ερυθρόλευκων.

Στα Λεχαινά έπεσε χθες το απόγευμα για τον Πανηλειακό η αυλαία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α1' Ηλείας. Σε έναν αγώνα που οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν ως μια καλή προπόνηση ενόψει των playoffs ανόδου στη Γ' Εθνική, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και καθάρισαν ουσιαστικά την νίκη και το τρίποντο από το πρώτο κιόλας 10λεπτο, όταν και προηγήθηκαν με το ασύλληπτο 4-0!
Φυσικά, ο αγώνας δε χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, με την ομάδα του Πύργου να μπαίνει εντυπωσιακά στον αγωνιστικό χώρο και να ανοίγει το σκορ από το 2' κιόλας με τον Παναγιωτόπουλο. Ενώ, στο 4' ο Πλαστουργός διπλασίασε τα τέρματα των ερυθρόλευκων. Στο 8' και στο 10' ήταν η σειρά του Παναγόπουλου να αναλάβει δράση και με δύο προσωπικά γκολ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, όπως ήταν αναμενόμενο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τους παίκτες των ερυθρόλευκων να πατάνε ... φρένο και το α' ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάποιο άλλο τέρμα.
Το β' ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το α' μέρος, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν φουριόζες και να δημιουργούν καταστάσεις για κάποιο τέρμα. Έτσι, στο 47' ο Ηλειακός κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Μπάχα, με τον Καπετανάκη να πέφτει σωστά και να νικά τον αντίπαλό του κρατώντας το μηδέν για τον Πανηλειακό. Η απάντηση των ερυθρόλευκων ήταν άμεση και ήρθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο· οι Πυργιώτες κέρδισαν πέναλτι και ο Πλαστουργός με ψύχραιμη εκτέλεση πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα στο ματς γράφοντας το 0-5. Ένα σκορ που δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της συνάντησης, με τον Πανηλειακό να φτάνει σβηστά στην 31η νίκη του στο πρωτάθλημα (σε σύνολο 34 αγώνων) και να προετοιμάζεται πλέον για τους αγώνες των playoffs μέσω των οποίων θα αναδειχθεί ο Πρωταθλητής, ο οποίος θα κερδίσει την άνοδο στη Γ' Εθνική κατηγορία.
Πάντως, η αναμέτρηση στα Λεχαινά δεν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους ερυθρόλευκους, καθώς στο 80ό λεπτό ο Χατζηστάμου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς για αψιμαχία με παίκτη της αντίπαλης ομάδας· γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα να στερηθεί ο Πανηλειακός τις υπηρεσίες του 21χρονου Χαλκιδαίου μεσοεπιθετικού από το προσεχές πρώτο παιχνίδι για τα playoffs απέναντι στον Ξενοφώντα Κρεστένων.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Οι ερυθρόλευκοι ταξίδεψαν στα Λεχαινά με τους ποδοσφαιριστές που ... έχουν τραβήξει το μεγαλύτερο κουπί κατά την φετινή αγωνιστική περίοδο, αντιμετωπίζοντας τον αγώνα σαν μια πρόβα τζενεράλε ενόψει των playoffs που θα κρίνουν την άνοδο στη Γ' Εθνική. Έτσι, κάτω από το τέρμα κάθισε ο Καπετανάκης, ενώ στην αμυντική γραμμή επιλέχθηκαν από δεξιά προς αριστερά οι Παπαπέτρου, Παναγιωτόπουλος, Τσουκαλάς και Σωτηρόπουλος. Στον χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος και Στούπης, ενώ την τριάδα πίσω από τον επιθετικό συνέθεσαν οι Χατζηστάμου, Βλαχόπουλος και Πλαστουργός. Στην κορυφή της επίθεσης επιλέχθηκε ο Παναγόπουλος.