Δευτέρα 10 Απριλίου 2017

Αποχαιρέτησαν τον κόσμο τους με καλή εμφάνιση και «τριάρα» τα κορίτσια του Πανηλειακού! (PHOTOS)

Πολύ καλή εμφάνιση και άνετη νίκη με σκορ 3-0 για την Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού κόντρα στον Ίκαρο Πετρωτού. - Τα γκολ των ερυθρόλευκων πέτυχαν οι Γιαννακοπούλου, Κουκουβού και Μ. Νικολοπούλου.

Στην τελευταία τους εντός έδρας εμφάνιση στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου για το φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, τα κορίτσια του Πανηλειακού «έριξαν αυλαία» με μια εντυπωσιακή εμφάνιση και μια άνετη επικράτηση με 3-0 κόντρα στον Ίκαρο Πετρωτού.
Οι ερυθρόλευκες πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, είχαν την κατοχή της μπάλας, δε μπορούσαν όμως να δημιουργήσουν σοβαρούς κινδύνους μπροστά από την αντίπαλη εστία. Μέχρι το σημείο που η Γιαννακοπούλου, έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα της Ε. Καπαρέλη, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από την αντίπαλη τερματοφύλακα και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Πύργου. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκες μπήκαν αποφασισμένες να «τελειώσουν» το ματς. Κάτι που κατάφεραν σχετικά γρήγορα με την Κουκουβού, η οποία δέχτηκε την κάθετη πάσα από την Ε. Καπαρέλη και με σουτ στην απέναντι γωνία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Από αυτό το σημείο κι έπειτα, τα κορίτσια του Γιάννη Γκότση έκαναν ό,τι ήθελαν εντός του αγωνιστικού χώρου, με τις αντίπαλες παίκτριες του Ικάρου να μην μπορούν να προβάλουν την παραμικρή αντίσταση. Έτσι, λίγα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Πανηλειακού για χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε η Β. Μιχαλοπούλου στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της εστίας, με την αντίπαλη γκολκίπερ να μην ξεγελιέται και να αποσοβεί το 3-0. Οι ερυθρόλευκες συνέχιζαν να πιέζουν και να δημιουργούν φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, με αποκορύφωμα το τετ-α-τετ της Ε. Καπαρέλη, που είδε την αντίπαλη τερματοφύλακα να απομακρύνει εντυπωσιακά με τα πόδια το σουτ της. Τελικά, το τρίτο γκολ ήρθε λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, όταν η MVP της αναμέτρησης, Χρύσα Βοΐλα, ξεκίνησε την προσπάθειά της λίγο πριν την γραμμή του κέντρου, πέρασε 4 αντιπάλους της και «έσπασε» τη μπάλα στη Μ. Νικολοπούλου, η οποία μέσα από την μικρή περιοχή δε δυσκολεύτηκε «να γράψει» το τελικό 3-0.
Με το σφύριγμα της λήξης, τα κορίτσια του Πανηλειακού πανηγύρισαν μαζί με τους 150 περίπου φίλους της ομάδας αυτή τη νίκη και την (εντός έδρας) αυλαία μιας ακόμα επιτυχημένης χρονιάς, που βρίσκει την Γυναικεία ομάδα του συλλόγου στην 4η θέση του 3ου ομίλου της Β' Εθνικής εξασφαλίζοντας εύκολα και γρήγορα την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς και στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, ύστερα από την επική νίκη-πρόκριση επί του (αήττητου) Ο.Φ.Η.