Κυριακή 2 Απριλίου 2017

Αστοχία και ατυχία έφεραν την πρώτη ισοπαλία

Άτυχοι οι ερυθρόλευκοι στο Βαρθολομιό, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 0-0 κόντρα στον Ηλειακό. - Έσπασαν τα δοκάρια οι παίκτες του Πανηλειακού, που τα «σημάδεψαν» σε 3 περιπτώσεις.

Δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του ο Πανηλειακός, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στο Βαρθολομιό με τον τοπικό Ηλειακό. Με δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσιάστηκαν στον αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Σπύρου Αντωνόπουλου, καθώς στο α' ημίχρονο δεν ήταν καλοί και σε ορισμένες περιπτώσεις κινδύνεψαν, ενώ αντίθετα στο β' μέρος παρουσιάστηκαν αλλαγμένοι προς το καλύτερο «σφυροκοπώντας» την αντίπαλη εστία.
Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν στο χθεσινό παιχνίδι με αρκετές αλλαγές, μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο δίχως να καταφέρουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο Ηλειακός εκμεταλλεύτηκε το νωθρό αυτό ξεκίνημα της ομάδας του Πύργου και προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Έτσι, στο 32ο λεπτό η ομάδα του Βαρθολομιού κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, το οποίο εκτέλεσε ο Γκίνης με τη μπάλα να περνά άουτ. Η αντίδραση των παικτών του Πανηλειακού ήταν άμεση με τον Παναγόπουλο να δοκιμάζει το δυνατό σουτ και τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 38' οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μια ανάσα από το 0-1, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βλαχόπουλου, ο Μπουρνέλης έπιασε το δυνατό σουτ τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ηλειακού. Δύο λεπτά αργότερα, ο Δούρος απέκρουσε δύσκολα σουτ του Πλαστουργού και στην επαναφορά νέο σουτ του Σκοζάι πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Η τελευταία καλή στιγμή του α' μέρους ανήκε στον Ηλειακό, όταν στο 44' ο Βαγγελάκος δε σημάδεψε σωστά από πλεονεκτική θέση.
Στο β' ημίχρονο ο Πανηλειακός ανέβασε στροφές και πίεσε ασφυκτικά την άμυνα του Ηλειακού, με τις επιθέσεις να σκάνε κατά κύματα και τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Η πρώτη μεγάλη στιγμή στην επανάληψη ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν έπειτα από κόρνερ του Σωτηρόπουλου, ο Μπουρνέλης σημάδεψε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Λίγα λεπτά αργότερα, μάλιστα, στο 70', ο Πανηλειακός στάθηκε για τρίτη φορά άτυχος, καθώς το σουτ του Σωτηρόπουλου κατέληξε εκ νέου στο δοκάρι της εστίας του Δούρου. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν «να σφυροκοπούν» την άμυνα του Ηλειακού και τον τερματοφύλακα της ομάδας του Βαρθολομιού, ο οποίος ήταν και ο MVP της συνάντησης. Στο 78', λοιπόν, ο Δούρος απέκρουσε δύσκολα σουτ του Χατζηστάμου, ενώ στο 80' και στο 89' το φάουλ του Σωτηρόπουλου και το κοντινό σουτ του Βλαχόπουλου, αντίστοιχα, πέρασαν ελάχιστα άουτ.
Έτσι, το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Σταθόπουλου βρήκε τις δύο ομάδες κολλημένες στη λευκή ισοπαλία. Μια ισοπαλία-βάλσαμο στην προσπάθεια του Ηλειακού για αποφυγή των μπαράζ υποβιβασμού.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Σ. Αντωνόπουλος προχώρησε σε ένα μικρό ροτέισιον στον αγώνα κόντρα στον Ηλειακό ξεκουράζοντας ορισμένους από τους βασικούς ποδοσφαιριστές της ομάδας ενόψει και του αγώνα της Τετάρτης στην Κεφαλονιά για το Κύπελλο Ερασιτεχνών. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Θεοδωρακόπουλος, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από δεξιά προς αριστερά οι Παπαπέτρου, Μπουρνέλης, Τσουκαλάς και Χατζηαράπης. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Σωτηρόπουλος, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ την τριπλέτα της επίθεσης συνέθεσαν οι Πλαστουργός, Σκοζάι και Παναγόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Χατζηαράπης (46' Χατζηστάμου), Μπουρνέλης, Στούπης, Τσουκαλάς, Σκοζάι (73' Γκουβέρος), Πλαστουργός, Παναγόπουλος (60' Μπεγλεκτσής), Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος.