Τετάρτη 5 Απριλίου 2017

Γύρισε με την πρόκριση από Κεφαλονιά (0-5) και την επόμενη Τετάρτη πάει Ζάκυνθο!

Άλλο επίπεδο ο Πανηλειακός, επιβλήθηκε με 5-0 του Α.Ο. Σάμης στην Κεφαλονιά και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. - Τα γκολ των ερυθρόλευκων πέτυχαν οι Μπεγλεκτσής, Στούπης, Παναγιωτόπουλος, Σωτηρόπουλος και Βουργουτζής. - Τον Α.Ο. Κατασταρίου στη Ζάκυνθο αντιμετωπίζει την Μ. Τετάρτη (12/4) η ομάδα του Πύργου.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δε συνάντησε ο Πανηλειακός στην Κεφαλονιά, όπου αντιμετώπισε τον Α.Ο. Σάμης για την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν εύκολα της Κεφαλονίτικης ομάδας με 5-0 και «τσέκαραν» το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση, όπου θα ταξιδέψουν στη γειτονική Ζάκυνθο για να αντιμετωπίσουν την τοπική ομάδα του Α.Ο. Κατασταρίου (η οποία νίκησε εντός έδρας τον Κυπελλούχο Αχαΐας, Κεραυνό Αγ. Βασιλείου με σκορ 2-0).
Οι ερυθρόλευκοι του Σπύρου Αντωνόπουλου έδειξαν από την αρχή την ανωτερότητά τους σε όλα τα επίπεδα, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο δυνατά και με διάθεση να «καθαρίσουν» το ματς όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και στο 20ό λεπτό, ήδη, βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 0-2.
Η πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 13', όταν ο Σωτηρόπουλος, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπεγλεκτσή, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Κ. Μωραΐτη. Ο «χορός των τερμάτων» άνοιξε στο 15', όταν ο Μπεγλεκτσής εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα, σε έξοχη ατομική προσπάθεια και δυνατό μαρκάρισμα που δέχτηκε εντός περιοχής. Ενώ, δύο λεπτά αργότερα, στο 17', ο Στούπης με ένα πανέμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ άφησε «άγαλμα» τον Κ. Μωραΐτη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-2.
Η ομάδα της Σάμης δε μπορούσε να αντισταθεί στον Πανηλειακό, ο οποίος συνέχισε να δημιουργεί φάσεις με ιδιαίτερη ευκολία. Έτσι, στο 25', Χατζηστάμου αρχικά και Σωτηρόπουλος, στη συνέχεια, θα νικηθούν από τον Μωραΐτη (MVP από πλευράς Σάμης) στα διαδοχικά σουτ που επιχείρησαν, με τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Νιφορόπουλο, ο Παναγιωτόπουλος βρέθηκε ξεμαρκάριστος μες στη μικρή περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά «έγραψε» το 0-3. Στο 31' οι ερυθρόλευκοι απείλησαν εκ νέου με δυνατό σουτ του Νιφορόπουλου, έπειτα από κομπίνα σε φάουλ και πάσα-στρώσιμο του Βλαχόπουλου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα ακόμα γκολ για την ομάδα του Πύργου, όταν στο 41' ο Σωτηρόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από αριστερά και με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Μωραΐτη κάνοντας το 0-4.
Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Πανηλειακού «έριξαν» ρυθμό παίζοντας στο ρελαντί, ενώ ο Σ. Αντωνόπουλος πέρασε ως αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο και τους νεαρούς Βουργουτζή και Α. Σακελλαρίου δίνοντας στα δύο παιδιά πολύτιμο αγωνιστικό χρόνο (όπως άλλωστε συνηθίζει ο προπονητής του Πανηλειακού να κάνει καθόλη τη διάρκεια της φετινής χρονιάς). Μάλιστα, ο Βουργουτζής ήταν αυτός που στο 57ο λεπτό σημείωσε το τελικό 0-5, με κοντινή προβολή έπειτα από όμορφη παράλληλη σέντρα του MVP του χθεσινού αγώνα, Σωτηρόπουλου. Στο τελευταίο ημίωρο του παιχνιδιού δε σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση, με τους παίκτες του Α.Ο. Σάμης να προσπαθούν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» για να ευχαριστήσουν τους φίλους της ομάδας που κατέκλυσαν τους γύρω δρόμους του γηπέδου, χωρίς όμως να καταφέρουν να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Θεοδωρακόπουλου.

* Σε εστιατόριο της Κυλλήνης γευμάτισε το πρωί η ομάδα του Πανηλειακού πριν την αναχώρησή της για το νησί της Κεφαλονιάς.
** Περίπου 500 φίλοι της ομάδας της Σάμης βρέθηκαν στο γήπεδο κατακλύζοντας τους γύρω δρόμους για να παρακολουθήσουν από κοντά το ιστορικό αυτό ματς για τον Α.Ο. Σάμης κόντρα σε μία μεγάλη ομάδα, όπως ο Πανηλειακός.
*** Μαζί με την ομάδα στην Κεφαλονιά ταξίδεψαν και ορισμένοι οπαδοί της ομάδας, στηρίζοντας τις προσπάθειες των ερυθρόλευκων ποδοσφαιριστών και αποδεικνύνοντας, για ακόμα μία φορά, πως σε κάθε γήπεδο βρίσκονται δίπλα στην αγαπημένη τους ομάδα.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Σ. Αντωνόπουλος, ξεκίνησε το ματς με τον αρχηγό, Θεοδωρακόπουλο, κάτω από τα γκολπόστ. Στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν οι Μπουρνέλης και Παναγιωτόπουλος, ενώ στα δύο άκρα επιλέχθηκαν οι Παπαπέτρου και Σωτηρόπουλος. Την τριάδα του κέντρου συνέθεσαν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ για τις δύο πτέρυγες της επίθεσης επιλέχθηκαν οι Χατζηστάμου και Σκοζάι. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στη φετινή σεζόν, Μπεγλεκτσής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου (61' Σακελλαρίου Α.), Μπουρνέλης, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Στούπης (46' Παναγόπουλος), Σκοζάι, Χατζηστάμου (46' Βουργουτζής), Μπεγλεκτσής, Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος.

Φωτογραφίες από το ταξίδι των ερυθρόλευκων στην Κεφαλονιά

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα στη Σάμη στο sportsthea.blogspot.gr.