Κυριακή 2 Απριλίου 2017

Εντός έδρας ήττα (0-2) από το Μεσολόγγι 2008

Δεν τα κατάφερε η Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού, καθώς ηττήθηκε με 0-2 από το Μεσολόγγι 2008. - Την υπεροχή και τις ευκαιρίες οι ερυθρόλευκες, τα γκολ οι φιλοξενούμενες. - Εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Β' Εθνική τα κορίτσια του Πανηλειακού.

Μετά τη μεγάλη νίκη-πρόκριση επί του Ο.Φ.Η. την προηγούμενη Κυριακή για το Κύπελλο Ελλάδος Γυναικών, τα κορίτσια του Πανηλειακού επέστρεψαν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις φιλοξενώντας στο στάδιο του Πύργου το δυνατό Μεσολόγγι 2008 στο πλαίσιο του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.
Σε ένα αμφίρροπο ματς μπροστά σε 100 περίπου φίλους της ομάδας, οι ερυθρόλευκες προσπάθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του ομίλου, είχαν την κατοχή της μπάλας, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο β' ημίχρονο, όμως στάθηκαν άτυχες, καθώς είδαν τις αντιπάλους τους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη, ουσιαστικά, επικίνδυνη επίσκεψή τους στο β' μέρος στα καρέ της Παναγοπούλου.
Το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, καθώς τόσο ο Πανηλειακός όσο και το Μεσολόγγι 2008 παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν, χωρίς να δείχνουν διάθεση να ανοιχτούν. Μοναδική αξιόλογη ευκαιρία, που καταγράφηκε στα πρώτα 45 λεπτά, ήταν το μακρινό δυνατό σουτ της Αυγέρη στο 37', το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανηλειακού.
Μετά την ανάπαυλα, οι ερυθρόλευκες μπήκαν φουριόζες στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Έτσι, στο 47' είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανηλειακό, όταν η Βοΐλα έπιασε εκτός περιοχής το δυνατό διαγώνιο σουτ, με την αντίπαλη τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή της γωνία. Οι ερυθρόλευκες συνέχιζαν να πιέζουν μεταφέροντας το παιχνίδι στο αντίπαλο μισό του γηπέδου, ενώ τα κορίτσια του Μεσολογγίου 2008 προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Στο 69' οι ερυθρόλευκες έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όταν η Μπιρίτη εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια και η Βοΐλα πετάχτηκε με προβολή προς την πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την στο οριζόντιο δοκάρι της Νταβαντζή. Ενώ, στο 77' η ομάδα του Πύργου κέρδισε φάουλ ελάχιστα έξω από την μεγάλη περιοχή της Μεσολογγίτικης ομαδας, με την Μπιρίτη να στέλνει τη μπάλα εκατοστά μόλις έξω από την αντίπαλη εστία.
Έτσι, αφού ο Πανηλειακός δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα στις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε, τέθηκε για άλλη μια φορά σε πλήρη εφαρμογή ο νόμος του ποδοσφαίρου. Στο 83' λοιπόν, η "χρυσή αλλαγή" της φιλοξενούμενης ομάδας, Βάτσικα, έκανε την κοντινή προβολή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των ερυθρόλευκων, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Μεσολογγίου. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 87', οι φιλοξενούμενες έμειναν με παίκτρια λιγότερη λόγω αποβολής της Πρασσά, η οποία είδε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στη Βοΐλα. Μετά την αποβολή, τα κορίτσια του Πανηλειακού βγήκαν μπροστά κάνοντας την ύστατη προσπάθεια να σώσουν έστω την ισοπαλία. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες, οι οποίες στο 90' βγήκαν στην αντεπίθεση, η Βάτσικα δέχτηκε τη βαθιά μπαλιά και εκμεταλλευόμενη την ασυνεννοησία των δύο αμυντικών του Πανηλειακού που είχαν μείνει πίσω, πήρε την μπάλα, πρόλαβε την έξοδο της Παναγοπούλου και "έγραψε" το τελικό 0-2.
Πάντως, παρά την ήττα τους οι ερυθρόλευκες εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Β' Εθνική κατηγορία, καθώς ο Άρης Τρίπολης ηττήθηκε στο Άργος από τον δυνατό Φείδωνα με 5-0 αποχαιρετώντας τις όποιες ελπίδες είχε για παραμονή, καθώς στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές δε μπορεί να αλλάξει κάτι έχοντας ακόμα να κάνει και το ρεπό του.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Μπακάλης/ Γ. Γκότσης): Παναγοπούλου, Διονυσοπούλου, Μιχαλοπούλου Μ., Δημοπούλου, Μιχαλοπούλου Β., Καρτάλου (47' Στράτζαλη), Βοίλα, Νικολοπούλου (77' Παπαστασινού), Κουκουβού, Μπιρίτη, Καπαρέλη (84' Γιαννακοπούλου).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008 (Γ. Γουλής): ,Νταβαντζή, Γρομητσάρη, Λίπο, Μόκκα, Γεωργαρά, Ευθυμίου, Αυγέρη (66' Βάτσικα), Πρασσά, Πούλιου, Μαρκουτσά (66' Γιαννακά, 89' Ρισβά), Καπνίση.