Τετάρτη 12 Απριλίου 2017

Μεγάλο διπλό στη Ζάκυνθο (3-4) ο Πανηλειακός και την επόμενη Τετάρτη ... πάει Καλαμάτα! (PHOTOS)

Μεγάλη ανατροπή και νίκη-πρόκριση στην παράταση για τους ερυθρόλευκους, που επικράτησαν του Α.Ο. Κατασταρίου με σκορ 3-4. - Μπεγλεκτσής (πεν.), Στούπης, Βλαχόπουλος και Τσουκαλάς τα γκολ του Πανηλειακού. - Την Τετάρτη του Πάσχα (19/4) ταξιδεύει στην Καλαμάτα για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα στο διαχρονικό ντέρμπι της Πελοποννήσου με στόχο την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα, που θύμισε πολύ αγγλικό ματς με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες εκατέρωθεν, ο Πανηλειακός πήρε μεγάλη νίκη στην παράταση στο Δημοτικό στάδιο Ζακύνθου απέναντι στον Α.Ο. Κατασταρίου με σκορ 3-4 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, όπου θα αντιμετωπίσει και πάλι εκτός έδρας την Καλαμάτα στο μεγάλο ντέρμπι της Πελοποννήσου.
Μάλιστα, για να φτάσουν στη μεγάλη αυτή πρόκριση οι παίκτες του Σπύρου Αντωνόπουλου χρειάστηκε να ανατρέψουν δύο φορές το εις βάρος τους σκορ (από 2-0 και 3-2), δείχνοντας για ακόμα μια φορά από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος ο «νέος» Πανηλειακός!

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Σ. Αντωνόπουλος ξεκίνησε την χθεσινή αναμέτρηση με τον Θεοδωρακόπουλο κάτω από τα δοκάρια. Για το κέντρο της άμυνας επιλέχθηκαν οι Παναγιωτόπουλος και Τσουκαλάς, ενώ στα άκρα αγωνίστηκαν οι Παπαπέτρου και Σωτηρόπουλος. Αμυντικά χαφ ήταν οι Νιφορόπουλος και Στούπης, ενώ την τριπλέτα πίσω από τον Μπεγλεκτσή συνέθεσαν οι Βλαχόπουλος, Χατζηστάμου και Σκοζάι.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Χατζηστάμου (105' Παναγόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Σκοζάι (54' Πλαστουργός), Στούπης, Μπεγλεκτσής (116' Μπουρνέλης), Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος.

Το φιλμ του αγώνα

1': Έναρξη του ματς.
3': Ο Μαλαφούρης σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
8': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νιφορόπουλου, η μπάλα λίγο άουτ.
12': Ανέβασμα του Μαρούδα από αριστερά, γυρίζει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Λιβέρης με σουτ κάνει το 1-0.
14': Ο Μπεγλεκτσής μέσα στην περιοχή στρώνει με το κεφάλι στον Παπαπέτρου που δεν πιάνει το σουτ γεμάτα, η μπάλα περνά άουτ.
20': Σουτ του Βλαχόπουλου, η μπάλα περνά λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
24': Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Α.Ο.Κ., ο Χατζηστάμου προλαβαίνει την έξοδο του Θωμά, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
28': Σουτ του Μυτιλήνη έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία του Θεοδωρακόπουλου.
33': Ο Παναγιωτόπουλος μαρκάρει εντός περιοχής τον Μαλαφούρη που πέφτει εύκολα. Πέναλτι δίνει ο διαιτητής. Πολύ αυστηρή η απόφασή του.
34': Ο Λιβέρης ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.
36': Αντεπίθεση του Α.Ο.Κ., καταπληκτική μπαλιά του Λιβέρη στον Μυτιλήνη που από θέση τετ-α-τετ χάνει μεγάλη ευκαιρία. Πολύ σημαντική απόκρουση του Θεοδωρακόπουλου.
37': Ο Νιφορόπουλος εκτελεί το κόρνερ με πάσα, ο Σκοζάι μπαίνει στην περιοχή και βγάζει σέντρα με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μαρούδα σύμφωνα με τον διαιτητή. Νέα αμφισβητούμενη υπόδειξη.
38': Ο Μπεγλεκτσής εκτελεί εύστοχα και μειώνει σε 2-1.
39': Καλό σουτ του Βλαχόπουλου, η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυντικού και περνά κόρνερ.
40': Το κόρνερ εκτελείται με πάσα, ο Νιφορόπουλος συγκλίνει προς τα μέσα και πιάνει πολύ δυνατό σουτ, απίστευτη απόκρουση του Θωμά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
40': Ο Σωτηρόπουλος εκτελεί το κόρνερ, κεφαλιά του Θ. Κάρδαρη προς της εστία της ομάδας του, η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Μυτιλήνη που σώζει άθελά του σχεδόν πάνω στη γραμμή.
42': Πολύ όμορφη μπαλιά του Βλαχόπουλου στον Στούπη που μπαίνει από πλάγια αριστερά στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ περνά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Θωμά για το 2-2.
45': Λήξη του α' ημιχρόνου.
47': Σουτ του Κωστή, η μπάλα περνά πολύ ψηλά άουτ.
51': Ο Μπεγλεκτσής ταλαιπωρεί την άμυνα του Α.Ο.Κ. μέσα στην περιοχή, γυρίζει το σώμα του και σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται από την περιοχή.
55': Φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής για τον Πανηλειακό, άσχημη εκτέλεση από τον Σωτηρόπουλο, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα.
60': Δυνατό σουτ του Νιφορόπουλου από μακριά, δύσκολη απόκρουση του Θωμά στη δεξιά γωνία του σε κόρνερ.
62': Κλέβουν την μπάλα οι παίκτες του Α.Ο.Κ. που βγαίνουν στην αντεπίθεση, δυνατό σουτ του Λιβέρη, αποκρούει ο Θεοδωρακόπουλος, αλλά στη συνέχεια ανατρέπει τον Μαλαφούρη που πήρε το ριμπάουντ.
63': Και πάλι εκτελεί το πέναλτι ο Λιβέρης που κάνει το 3-2. Χατ-τρικ από τον πρώην ερυθρόλευκο Στέλιο Λιβέρη.
64': Μετά από προσπάθεια του Μπεγλεκτσή και κόντρες, η μπάλα στρώνεται στον Χατζηστάμου που σουτάρει δυνατά, νέα μεγάλη απόκρουση από τον Θωμά.
73': Ο Βλαχόπουλος μπαίνει από πλάγια αριστερά στην περιοχή, πιάνει το δυνατό σουτ, η μπάλα κοντράρει και αλλάζοντας λίγο πορεία και καταλήγει στα δίχτυα για το 3-3.
81': Τρομερή προσπάθεια του Χατζηστάμου που μπαίνει στην περιοχή, στρώνει στον επερχόμενο Στούπη που πιάνει το σουτ, ο Θωμάς διώχνει την μπάλα σε κόρνερ με μια απίστευτη απόκρουση. Αναμφισβήτητα η απόκρουση του αγώνα.
83': Σουτ του Σωτηρόπουλου από πλάγια αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
88': Ο Πλαστουργός ταλαιπωρεί την άμυνα του Α.Ο.Κ., κάνει την σέντρα-σουτ, κανείς στην πορεία της μπάλας που περνά ελάχιστα άουτ.
90+': Δυνατό σουτ από τον Μπεγλεκτσή, η μπάλα λίγο άουτ.
90+': Λήξη της αναμέτρησης. Ισόπαλο 3-3 το ματς. Παράταση.
90': Έναρξη του α' ημιχρόνου της παράτασης.
92': Αντεπίθεση του Α.Ο.Κ., γίνεται η σέντρα από αριστερά, μόνος του ο Λιβέρης στο ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια δεξιά, σουτάρει με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Α.Ο. Κατασταρίου.
96': Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Πανηλειακό και νέες πολύ μεγάλες αποκρούσεις από τον Θωμά σε διαδοχικά σουτ μέσα από την περιοχή των Βλαχόπουλου και Σωτηρόπουλου. Η μπάλα κόρνερ.
97': Εκτελεί το κόρνερ ο Νιφορόπουλος, κεφαλιά του Τσουκαλά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ.
104': Νέο φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανηλειακό, εκτελεστής και πάλι ο Σωτηρόπουλος, λίγο πάνω από την εστία του Θωμά η μπάλα.
105': Λήξη του α' ημιχρόνου της παράτασης.
105': Έναρξη του β' ημιχρόνου της παράτασης.
107': Σουτ του Παναγόπουλου μέσα από την περιοχή και από πλάγια δεξιά, διώχνει σε κόρνερ ο Θωμάς.
108': Ο Νιφορόπουλος εκτελεί το κόρνερ, κεφαλιά του Τσουκαλά στο πρώτο δοκάρι και 3-4 για τον Πανηλειακό. Μεγάλη ανατροπή για τους ερυθρόλευκους.
109': Σουτ του Κ. Κάρδαρη έξω από την περιοχή, αποκρούει με διπλή επέμβαση ο Θεοδωρακόπουλος.
112': Λάθος του Θωμά στο ελεύθερο, η μπάλα φτάνει στον Παναγόπουλο που σουτάρει στην αριστερή γωνία, νέα μεγάλη απόκρουση του Θωμά σε κόρνερ.
118': Ο Πανηλειακός βγαίνει στην αντεπίθεση, ο Παναγόπουλος πασάρει στον Πλαστουργό που πλασάρει τον Θωμά, προλαβαίνει και διώχνει πάνω στη γραμμή ο Λιβέρης.
120': Σουτ του Κωστή, η μπάλα ψηλά άουτ.
120': Λήξη της αναμέτρησης. Τελικό σκορ, Α.Ο. Κατασταρίου - Πανηλειακός 3-4. Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα του Πύργου!

Φωτογραφίες από το ταξίδι των ερυθρόλευκων στη Ζάκυνθο

Δείτε περισσότερο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα Α.Ο. Κατασταρίου - Πανηλειακός στο προφίλ του Βαγγέλη Δημητρόπουλου στο facebook εδώ.