Σάββατο 8 Απριλίου 2017

Πήρε εκδίκηση με «οχτάρα» ο Πανηλειακός!

Εκδίκηση για τα συμβάντα του αγώνα του α' γύρου στη Μανωλάδα πήραν ομάδα και κόσμος του Πανηλειακού! - Ούτε ανάσα δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν οι αφηνιασμένοι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές, που έβαλαν 8 γκολ, ενώ μπορούσαν να βάλουν και άλλα τόσα!

«Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο»· αυτό θα μπορούσε να είναι το ηθικό δίδαγμα του σημερινού αγώνα στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου ανάμεσα στον Πανηλειακό και την Προοδευτική Μανωλάδας.
Ομάδα και κόσμος των ερυθρόλευκων του Πύργου δεν ξέχασαν όσα διαδραματίστηκαν στη Μανωλάδα στον α' γύρο, πήραν την εκδίκησή τους βάζοντας 8 γκολ και κάνοντας ρεκόρ κατά τη φετινή σεζόν (μεγαλύτερο σκορ μέχρι σήμερα ήταν το 7-1 απέναντι στον Εθνικό Αμπελοκάμπου) και πανηγύρισαν έξαλλα όλοι μαζί μία νίκη, η οποία υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν άλλη μία φυσιολογική και ασήμαντη νίκη απέναντι σε έναν κατά πολύ υποδεέστερο αντίπαλο.
Οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές μπήκαν αφηνιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Σκοζάι, ο οποίος δε μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Σταθόπουλο, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από αμυνόμενο της Προοδευτικής. Ό,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Πανηλειακού, το κατάφεραν μόνοι τους οι παίκτες των φιλοξενούμενων στο 14'. Ο Χατζηστάμου δέχτηκε την κάθετη μπαλιά, μπήκε στην περιοχή κι έκανε την παράλληλη πάσα με τον Λιακόπουλο, στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να πιέζουν και να δημιουργούν φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να στείλουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Αυτό, τελικά, έγινε στο 38', όταν ο Σκοζάι με εξαιρετική ατομική ενέργεια και πλασέ νίκησε τον Σταθόπουλο κι «έγραψε» το 2-0. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα, ο Χατζηστάμου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Σπύρου Αντωνόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 60' ο Σκοζάι, έπειτα από κάθετη μπαλιά, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, ντρίπλαρε τον Σταθόπουλο, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ρέφερι της αναμέτρησης, Βουρλιώτης, υπέδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι αποβάλλοντας, παράλληλα, τον Σταθόπουλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο τερματοφύλακας και αρχηγός του Πανηλειακού, Σάκης Θεοδωρακόπουλος, ο οποίος με μια αριστοτεχνική εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» της αντίπαλης εστίας, κάνοντας το 4-0 μέσα σε αποθέωση από τους περίπου 200 φίλους και οπαδούς της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Πλαστουργός βρέθηκε μόνος απέναντι από τον νεοεισελθών Σκλαβενίτη, με τον τελευταίο να νικά τον 23χρονο μεσοεπιθετικό του Πανηλειακού. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Παπαπέτρου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ, με τον γκολκίπερ της Προοδευτικής να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση αποσοβώντας το 5-0. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει και στο 68ο λεπτό, όταν ο Σωτηρόπουλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Πλαστουργός με προβολή πέτυχε το πέμπτο γκολ των ερυθρόλευκων. Το 6-0 έγινε στο 82', όταν ο Χατζηστάμου δέχτηκε την κάθετη πάσα και δίχως να δυσκολευτεί, ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ενώ δύο λεπτά μετά, στο 84', ο Παπαπέτρου «έγραψε» το 7-0. Το τελικό 8-0 έκανε στο 89' και πάλι ο Πλαστουργός, έπειτα από όμορφη προσπάθεια και παράλληλη πάσα του MVP της αναμέτρησης, Δημήτρη Χατζηστάμου.
Στα αξιοσημείωτα του ματς, η πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα του 15χρονου κεντρικού αμυντικού, Γιώργου Γιαννακόπουλου, ο οποίος αποτελεί γέννημα-θρέμμα της ερυθρόλευκης Ακαδημίας (έως σήμερα είχε άλλη μία συμμετοχή στον ημιτελικό κυπέλλου στη Ν. Μανωλάδα κόντρα στη Δόξα).

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Σπύρος Αντωνόπουλος, επέλεξε να ξεκουράσει στο σημερινό παιχνίδι τους Στούπη και Βλαχόπουλο, ενόψει και του αγώνα της Τετάρτης στη Ζάκυνθο απέναντι στον Α.Ο. Κατασταρίου για την 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και να ξεκινήσει το ματς με δύο καθαρά αμυντικά χαφ. Κάτω από τα δοκάρια, λοιπόν, κάθισε ο Θεοδωρακόπουλος, οι Παναγιωτόπουλος και Μπουρνέλης αποτέλεσαν το δίδυμο των στόπερ, ενώ στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Παπαπέτρου και Σωτηρόπουλος. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Τσουκαλάς και Νιφορόπουλος, ενώ την τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μπεγλεκτσή συνέθεσαν οι Χατζηστάμου, Πλαστουργός και Σκοζάι

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Μπουρνέλης, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος (60' Παναγόπουλος), Τσουκαλάς, Σκοζάι (60' Βουργουτζής), Χατζηστάμου, Μπεγλεκτσής, Πλαστουργός, Σωτηρόπουλος (70' Γιαννακόπουλος).