Τετάρτη 19 Απριλίου 2017

Απίστευτος ο λαός του Πύργου, τζάμπα ήττα (3-2) ο Πανηλειακός με φτηνά λάθη (PHOTOS)

Ένας Πανηλειακός, με εμφανώς ποιοτικότερη ομάδα και καλύτερες μονάδες, κατάφερε να χαρίσει την νίκη και την πρόκριση στην Καλαμάτα εξαιτίας της κακής αμυντικής λειτουργίας του και της άσχημης μέρας στην οποία βρέθηκε ο τερματοφύλακας και αρχηγός του, Σάκης Θεοδωρακόπουλος. - Συγκλονιστικός ο λαός του Πανηλειακού, περίπου 100 άτομα έστησαν Πυργιώτικο πάρτι μεσα στην Καλαμάτα!

Τέλος στην πορεία του Πανηλειακού στο Κύπελλο Ερασιτεχνών μπήκε στο γήπεδο του Μεσσηνιακού από την Καλαμάτα, καθώς οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-2 πληρώνοντας το πολύ κακό τους α' ημίχρονο και τα παιδικά λάθη της άμυνας και του τερματοφύλακά τους.
Το χθεσινό ματς θύμισε έντονα αυτό της προηγούμενης εβδομάδας στη Ζάκυνθο, καθώς η ομάδα του Πύργου μπήκε και πάλι πολύ νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2' οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και λάθος έξοδο του Θεοδωρακόπουλου, ο Καντούτσης έστειλε ανενόχλητος με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.
Ο Πανηλειακός συνέχιζε να παίζει επιθετικά αφήνοντας πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα. Παρόλα αυτά, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 19', όταν έπειτα από διαδοχικά σουτ και σύγχυση στην άμυνα της Καλαμάτας, ο Βλαχόπουλος με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 και δίνοντας το έναυσμα στους οπαδούς της ομάδας του για έξαλλους πανηγυρισμούς. Πανηγυρισμοί που κόπασαν αμέσως όμως, καθώς 1 λεπτό αργότερα η Καλαμάτα έκανε το 2-1 με τον Αθανασόπουλο, ύστερα από την αδράνεια του Παναγιωτόπουλου, που δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον Καλαντζή να γίνει κάτοχός της και την απουσία της αμυντικής γραμμής των ερυθρόλευκων που άφησαν μόνο του τον Αθανασόπουλο μέσα στην περιοχή. Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Πανηλειακό να έχει την κατοχή της μπάλας αφήνοντας, όμως, πολλούς κενούς χώρους, τους οποίους και εκμεταλλευόταν η ομάδας της Καλαμάτας. Κάπως έτσι, στο 41' ήρθε και το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Καλαντζή, που εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος του Θεοδωρακόπουλου και ακόμα μία αδράνεια των αμυντικών του Πανηλειακού, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.
Στο β' ημίχρονο η εικόνα των ερυθρόλευκων άλλαξε άρδην χάρη και στη διπλή αλλαγή που πραγματοποίησε ο Φώντας Μοσχογιάννης. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι παίκτες, πιο συγκετρωμένοι και προσεκτικοί, πήραν αμέσως τα ηνία του αγώνα, χωρίς να αφήνουν πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα, όπως στο α' ημίχρονο. Μάλιστα, απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με Σωτηρόπουλο και Μπεγλεκτσή, οι οποίοι δοκίμασαν τα πόδια τους από μακριά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και στις δύο περιπτώσεις. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 72', όταν ο Βασιλόπουλος επιχείρησε την σέντρα, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να χτυπά στην εξωτερική πλευρά του δεξιού κάθετου δοκαριού του Θεοδωρακόπουλου. Στο 78' ο διαιτητής Βεργέτης ... έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρη ανατροπή του Μπεγλεκτσή από τον Μπαστακό μέσα στην περιοχή, μην υποδεικνύοντας το σημείο του πέναλτι. Πάντως, 1 λεπτό αργότερα ο Μπεγλεκτσής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό σουτ μείωσε σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι τα έπαιξαν όλα για όλα, βγαίνοντας μπροστά για την ισοφάριση. Αυτό έδωσε την δυνατότητα στην Καλαμάτα να βρει ανοιχτούς χώρους και να απειλήσει στο 84' με τον Μπεγέτη, ο οποίος δοκίμασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Θεοδωρακόπουλο να βρίσκεται αυτή την φορά σε ετοιμότητα αποκρούοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Πανηλειακού με συνεχή γεμίσματα προς την αντίπαλη περιοχή και προσπάθειες να πετύχει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Τελικά, η ευκαιρία αυτή παρουσιάστηκε στις καθυστερήσεις με τον Τσουκαλά, ο οποίος δέχτηκε την βαθιά μπαλιά και βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του, αλλά πριν αυτή περάσει την γραμμή πρόλαβαν και απομάκρυναν οι αντίπαλοι αμυντικοί. Η τεράστια αυτή χαμένη ευκαιρία του Τσουκαλά ήταν και η τελευταία του αγώνα, που βρήκε την ομάδα της Καλαμάτας να παίρνει την νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Ξ. Μοσχογιάννης κατέβασε στο χθεσινό παιχνίδι την ομάδα με επιθετικούς προσανατολισμούς και σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια επέλεξε τον Θεοδωρακόπουλο, ενώ την αμυντική τετράδα συνέθεσαν οι Νιφορόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Μπουρνέλης και Σωτηρόπουλος. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Τσουκαλάς και Στούπης, ενώ στην τριάδα πίσω από τον Μπεγλεκτσή επελέγησαν οι Χατζηστάμου, Βλαχόπουλος και Πλαστουργός.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ξ. Μοσχογιάννης): Θεοδωρακόπουλος, Μπουρνέλης (46' Παπαπέτρου), Χατζηστάμου (73' Παναγόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Πλαστουργός (46' Σκοζάι), Στούπης, Μπεγλεκτσής, Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος.

Άνανδρη επίθεση με πέτρες στο πούλμαν της διοίκησης του Πανηλειακού

Στο πέταγμα κάποιων πετρών στο πούλμαν της διοίκησης των ερυθρόλευκων λίγα μέτρα πριν το γήπεδο εξάντλησαν όλη τους την μαγκιά ορισμένοι οπαδοί της Καλαμάτας, σπάζοντας τα τζάμια της αριστερής πλευράς του λεωφορείου και τρέχοντας προς άγνωστη κατεύθυνση.

Φωτιά στο γήπεδο έβαλαν οι οπαδοί του Πανηλειακού

Φωτιά στην Θύρα 4 του γηπέδου του Μεσσηνιακού, που φιλοξενήθηκαν στο χθεσινό ματς, έβαλαν μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί του Πανηλειακού κατά την κράτησή τους (για περισσότερη από 1 ώρα!) εντός γηπέδου από την Αστυνομία. Τελικά, μετά την αποχώρηση των ερυθρόλευκων οπαδών από το γήπεδο κι έπειτα από παρέμβαση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, η φωτιά σβήστηκε προτού επεκταθεί.

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό από το χθεσινό μεγάλο ντέρμπι στο προφίλ του Βαγγέλη Δημητρόπουλου στο facebook (εδώ).