Τρίτη 2 Μαΐου 2017

Δεν τα κατάφεραν στο Άργος (3-1) τα κορίτσια του Πανηλειακού

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού στο Άργος από τον τοπικό Φείδωνα για την τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας. - Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα τερμάτισαν οι ερυθρόλευκες, οι οποίες έφτασαν σχετικά άνετα στην παραμονή. - Στις 14/5 υποδέχονται την Γλυφάδα στον Πύργο για την Φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με ήττα ολοκλήρωσε η Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Πανηλειακού το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, ολοκληρώνοντας με αυτό τον τρόπο τις υποχρεώσεις της στην εν λόγω διοργάνωση. Οι ερυθρόλευκες, που είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους στην κατηγορία εδώ και 2 αγωνιστικές, ταξίδεψαν στο Άργος όπου και αντιμετώπισαν τον τοπικό Φείδωνα, ο οποίος ήθελε νίκη πάση θυσία ώστε να κυνηγήσει μέχρι τέλους τις όποιες ελπίδες είχε για να τερματίσει στην 1η θέση και να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α' Εθνική κατηγορία.
Τα κορίτσια του Πανηλειακού, λοιπόν, παίζοντας για το γόητρο και δίχως άγχος για το αποτέλεσμα, προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις απέναντι στη δυνατή ομάδα του Άργους, αλλά γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχες άνοιξαν το σκορ στο α' ημίχρονο χάρη σε γκολ της Κούγια. Ένα γκολ όμως, που ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης, το οποίο δεν καταλογίστηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκες μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν στην ισοφάριση με όμορφο γκολ της Βοΐλα. Πάντως, η ομάδα του Άργους κατάφερε και πάλι να πάρει ... κεφάλι στο σκορ με ακόμη ένα αμφισβητούμενο γκολ, καθώς ο διαιτητής υπέδειξε φάουλ σε μια φάση που φάνηκε να μην υπήρξε κάτι το επιλήψιμο, στην εξέλιξη της οποίας η Νεφρού με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1. Ενώ, το τελικό 3-1 σημείωσε η Μαρίνη.
Με αυτή την ήττα τα κορίτσια του Πανηλειακού τερμάτισαν στην 5η θέση του 3ου ομίλου της Β΄Εθνικής συγκεντρώνοντας 12 βαθμούς. Στην 1η θέση τερμάτισε το Μεσολόγγι 2008 πανηγυρίζοντας την άνοδο στην Α' Εθνική, ενώ η ομάδα του Φείδωνα Άργους τερμάτισε 2η και θα διεκδικήσει την άνοδο μέσω των μπαράζ, όπου θα αντιμετωπίσει την Αγία Παρασκευή, η οποία με την σειρά της τερμάτισε επίσης 2η στον 2ο όμιλο της Β' Εθνικής. Τέλος, στη Γ' Εθνική υποβιβάστηκε ο Άρης Τρίπολης, καθώς τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου με 5 βαθμούς.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Πήγασος Θριασίου - Μεσολόγγι 2008 0-1
Άρης Κορίνθου - Ίκαρος Πετρωτού 2-1
Ρεπό: Άρης Τρίπολης

Η Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού ευχαριστεί

Η αποστολή των ερυθρόλευκων μετέβη στην Αργολίδα για τον αγώνα της Κυριακής από την προηγούμενη μέρα (Σάββατο) με προσφορά μελών της διοίκησης του συλλόγου, διανυκτερεύοντας στο Ναύπλιο και συνδυάζοντας τον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με εκδρομή.

Οι παίκτριες και τα στελέχη του ποδοσφαιρικού τμήματοςΓυναικών ευχαριστούν τα μέλη της διοίκησης για αυτήν την προσφορά τους.