Κυριακή 14 Μαΐου 2017

Ιστορική νίκη των κοριτσιών του Πανηλειακού (2-1) και πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας!

Ονειρική εμφάνιση από την Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού και μάγκικη νίκη-πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών με 2-1 απέναντι στην Γλυφάδα! - Καπαρέλη (πεν.) και Στράντζαλη σημείωσαν τα τέρματα των ερυθρόλευκων κοριτσιών. - Αντίπαλος του Πανηλειακού στην Προημιτελική φάση ο Φείδων Άργους (Κυριακή 21/5 στο Κυβέρι Αργολίδας).

Με μια μαγική εμφάνιση απέναντι στην Α.Ε. Γλυφάδας (ομάδα Α' Εθνικής) τα κορίτσια του Πανηλειακού επικράτησαν με σκορ 2-1 και προκρίθηκαν στα Προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία του τμήματος.
Μπροστά σε 150 περίπου φίλους της ομάδας οι ερυθρόλευκες κυριάρχησαν από την αρχή της αναμέτρησης, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Έτσι, μετά από κάποιες χαμένες ευκαιρίες, στο 34' η Καπαρέλη ξεχύθηκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, ξεπέρασε τις αντιπάλους της και μπήκε στην περιοχή όπου ανατράπηκε λίγο πριν σουτάρει, με τον διαιτητή της συνάντησης να υποδεικνύει την παράβαση και να τιμωρεί με κίτρινη κάρτα την αντίπαλο αμυντικό (σε μια φάση πάντως που θα μπορούσε να δείξει την κόκκινη κάρτα, καθώς ήταν η τελευταία αμυντικός). Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε η Καπαρέλη, η οποία με ψύχραιμο και δυνατό σουτ ψηλά στο κέντρο της εστίας νίκησε την αντίπαλη τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ. Το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία.
Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τις παίκτριες των Κώστα Μπακάλη και Γιάννη Γκότση να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να είναι πιο επικίνδυνες παίζοντας με τρομερό πάθος και ψυχή. Στο 64', λοιπόν, η Βοΐλα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή και η Στράντζαλη με κεφαλιά από κοντά εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση κάνοντας το 2-0. Στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης τα κορίτσια της Α.Ε. Γλυφάδας, στην προσπάθειά τους να σώσουν κάτι από το παιχνίδι, βγήκαν μπροστά κάνοντας μαζικές επιθέσεις. Όμως, πότε η άμυνα του Πανηλειακού με τις αναχαιτίσεις της και πότε η τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων, Παναγοπούλου, με δύο καταπληκτικές αποκρούσεις κράτησαν το 2-0 και σφράγισαν την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Το μόνο που κατάφεραν, τελικά, οι φιλοξενούμενες ήταν να μειώσουν στο 93' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στα αξιοσημείωτα του ματς η πρόκριση φυσικά στην Προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία του Γυναικείου τμήματος, καθώς και για τρίτη φορά συνολικά στην ιστορία του Πυργιώτικου συλλόγου, ισοφαρίζοντας τις πορείες της ανδρικής ομάδας τις σεζόν 1996/97 και 2000/01.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Μπακάλης / Γ. Γκότσης)Παναγοπούλου, Διονυσοπούλου, Μιχαλοπούλου Μ., Δημοπούλου, Μιχαλοπούλου Β., Νικολοπούλου, Βοΐλα (83’ Καρτάλου), Μπιρίτη, Στράντζαλη (80’ Παπαστασινού), Καπαρέλη, Κούκουβου (75’ Γιαννακοπούλου).