Τετάρτη 10 Μαΐου 2017

Πλήρωσε το κάκιστο α' ημίχρονο (3-1), ηττήθηκε (3-2) και θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι για την πρόκριση στον τελικό των playoffs

Ένας αγνώριστος Πανηλειακός (βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 44') εμφανίστηκε σήμερα το απόγευμα στο Δημοτικό στάδιο των Κρεστένων γνωρίζοντας απρόσμενη ήττα με σκορ 3-2, με αποτέλεσμα η σειρά να οδηγείται και σε τρίτο παιχνίδι στον Πύργο. - Πλαστουργός (πεν.) και Μπεγλεκτσής οι σκόρερ των ερυθρόλευκων. - Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Πύργου, καθώς αποβλήθηκε στο 75' ο Μπουρνέλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ξενοφών δεν είχε καν σκοράρει στα τέσσερα προηγούμενα φετινά παιχνίδια με τον Πανηλειακό, πέτυχε χθες τρία γκολ μαζεμένα και έδειξε πως θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του, αναφορικά με την πρόκριση στους τελικούς της Α1. Η ομάδα του Ντίνου Παναγιωτακόπουλου, ψυχωμένη, έφτασε σε μεγάλη νίκη με σκορ 3-2 στο γήπεδο Κρεστένων και πλέον όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, στο δημοτικό στάδιο Πύργου, την προσεχή Κυριακή. Βέβαια, ο Πανηλειακός συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στο ζευγάρι, καθώς θέλει έστω μια ισοπαλία στο έσχατο ματς, ενώ ο Ξενοφών μόνο νίκη.
Στο 10ο λεπτό ο Ξενοφών αιφνιδίασε πλήρως την άμυνα του Πανηλειακού. Δημιουργός της φάσης από αριστερά ο Μπακατσέλος, ο οποίος κέρδισε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε και οι αμυντικοί έδιωξαν σε δεύτερο κόρνερ. Εκτελεστής του κόρνερ ο Μιλοσέσκι, λάθος του Καπετανάκη και ο Μπάρκας εντελώς αμαρκάριστος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Πανηλειακός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν υποτονικός σε όλες του τις ενέργειες. Στο 25΄ ο Βλαχόπουλος έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και απέκρουσε θεαματικά ο Κουτρουμπής. Στη συνέχεια η ομάδα του Πύργου είχε δύο-τρία άστοχα σουτ και στο 33΄ έγινε το 2-0 από λάθος του Σωτηρόπουλου κι ενώ ο Καπετανάκης έβαινε από την εστία, ο Κωνσταντόπουλος με πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 35΄ ένα ωραίο φάουλ του Νιφορόπουλου από μακριά κατέβασε από το «Γ»  σε κόρνερ ο Κουτρουμπής. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπουρνέλης έπιασε κεφαλιά από κοντά που πέρασε άουτ. Στο 44΄ νέο λάθος των αμυντικών, σε γύρισμα του Κωνσταντόπουλου, αντί να διώξουν, αφήνουν τη μπάλα, αυτή έφτασε στο Μπάρκα και ο πρώτος σκόρερ του Ξενοφώντα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στις καθυστερήσεις ο Φώτης Παναγόπουλος μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε και ο Πλαστουργός αξιοποίησε το δοθέν πέναλτι και μείωσε σε 3-1.
Στην επανάληψη ο Σπύρος Αντωνόπουλος ήταν σίγουρο ότι θα πήγαινε σε αλλαγές. Έβγαλε λοιπόν δύο επιθετικογενείς, Πλαστουργό και Χατζηστάμου και τους αντικατέστησε με επίσης επιθετικούς, τον Σκοζάι και τον Μπεγλεκτσή. Ενώ πριν κλείσει το τέταρτο του β΄ μέρους άλλαξε το Στούπη με τον Χατζηαράπη για να παίξει πιο επιθετικά. Ο Πανηλειακός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί, έκλεισε τους αντιπάλους και στο 64΄ σε κόρνερ του Νιφορόπουλου και σύγχυση των αμυντικών,  με προβολή από κοντά ο Μπεγλεκτσής μείωσε σε 3-2. Δύο λεπτά αργότερα, μια κεφαλιά του Βλαχόπουλου, απέκρουσε ο Κουτρουμπής και στην επόμενη μεγάλη φάση στο 75΄ ο Μπουρνέλης έκοψε με φάουλ το Μιλοσέσκι λίγο έξω από την περιοχή και ο ρέφερι Κυριαζής τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Εκεί, κρίθηκε και το παιχνίδι, αφού στις δύο επόμενες αξιοσημείωτες φάσεις, στο 76΄ φοβερό φάουλ του Μιλοσέφκι βρήκε το κάθετο δοκάρι του Καπετανάκη ενώ στο 78΄ σουτ του Παναγόπουλου, απέκρουσε αμυντικός με το σώμα πάνω στη γραμμή. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι κοίταξαν την άμυνά τους και κατόρθωσαν να κρατήσουν τη νίκη. Το παιχνίδι έληξε με ένα σουτ απελπισίας του Τσουκαλά πάνω από τα δοκάρια.

* Μετά τη λήξη του αγώνα, προπηλακίστηκε στην κερκίδα ο πρόεδρος του Πανηλειακού, Χρήστος Χήτος.

Πηγή: proininews.gr

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Μία αλλαγή είχε η 11άδα του Πανηλειακού στην Κρέστενα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών των playoffs στον Πύργο, με τον (τιμωρημένο στο πρώτο ματς) Χατζηστάμου να παίρνει την θέση του Σκοζάι. Έτσι, ο Σ. Αντωνόπουλος παρέταξε τους ερυθρόλευκους με τον Καπετανάκη στα γκολπόστ, τους Μπουρνέλη και Παναγιωτόπουλο κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος και Σωτηρόπουλος. Το δίδυμο στα χαφ συνέθεσαν οι Τσουκαλάς και Στούπης, με τον Βλαχόπουλο να βρίσκεται μπροστά τους σε ρόλο 10αριού. Στις δύο πτέρυγες της επίθεσης έπαιξαν οι Χατζηστάμου και Πλαστουργός, ενώ στην κορυφή επιλέχθηκε ο Παναγόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Καπετανάκης, Στούπης (58΄ Χατζηαράπης), Μπουρνέλης, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Πλαστουργός (46΄ Σκοζάι), Χατζηστάμου (46΄ Μπεγλεκτσής), Παναγόπουλος, Βλαχόπουλος, Σωτηρόπουλος.