Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017

Αυτό είναι σωστό, Πρωτάθλημα και Κύπελλο στον Πανηλειακό!

Πολύ καλή εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα και μάγκικη ανατροπή από 0-1 σε 4-1. - Στις 1 Μαρτίου ο επαναληπτικός στη Ν. Μανωλάδα.

Μια ευρεία και πολύ σημαντική νίκη πήρε σήμερα το απόγευμα ο Πανηλειακός στο στάδιο του Πύργου απέναντι στη Δόξα Ν. Μανωλάδας αποκτώντας μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στο Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας.
Παρόλο που οι ποδοσφαιριστές του Σ. Αντωνόπουλου μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με γκολ του Αυγερινού, μετά το πρώτο 20λεπτο άρχισαν να ανεβάζουν ολοένα και περισσότερο την απόδοσή τους και κατόρθωσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, στο 27' ο Σωτηρόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον τερματοφύλακα της Δόξας και ισοφάρισε σε 1-1, πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ κόντρα στην ομάδα της Ν. Μανωλάδας. Ενώ, μετά από κλέψιμο του Στούπη και πάσα στον Πλαστουργό, ο τελευταίος με πολύ ωραία ενέργεια έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τέρματος.
Η ανατροπή του σκορ από το α' ημίχρονο φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά στη ψυχολογία των παικτών του Πανηλειακού, οι οποίοι στο β' μέρος μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ και ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Δράστης των ερυθρόλευκων και πάλι ο Πλαστουργός, ο οποίος μετά από κομπίνα σε κόρνερ και πάσα του Βλαχόπουλου έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία της εστίας των φιλοξενούμενων (μάλλον βρήκε με προβολή και άλλαξε λίγο την πορεία της μπάλας και ο Μπουρνέλης). Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι αποδίδοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ και κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ σε 4-1 και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας. Σκόρερ του τέταρτου γκολ ο Τσουκαλάς ύστερα από πολύ όμορφη ανάπτυξη των παικτών του Πανηλειακού και ασίστ από τον MVP του αγώνα, Πλαστουργό. Μάλιστα, το σκορ του αγώνα θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο, καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν και δύο δοκάρια (από ένα σε κάθε ημίχρονο).
Την αναμέτρηση παρακολούθησαν 700 περίπου φίλοι και οπαδοί της ομάδας δίνοντας ώθηση στους ερυθρόλευκους για τη μεγάλη ανατροπή!
Ο επαναληπτικός αγώνας στην έδρα της Ν. Μανωλάδας είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την Τετάρτη 1 Μαρτίου.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Σ. Αντωνόπουλος, κατέβασε την ομάδα με επιθετικούς προσανατολισμούς. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Θεοδωρακόπουλος. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκε το κλασσικό δίδυμο των Παναγιώτοπουλου και Μπουρνέλη, ενώ στα άκρα έπαιξαν οι Παπαπέτρου (δεξιά) και Σωτηρόπουλος (αριστερά). Το κέντρο απαρτίστηκε από τη γνωστή τριάδα των χαφ, με τον Τσουκαλά σε ρόλο κόφτη και τους Στούπη και Βλαχόπουλο σε πιο δημιουργικό ρόλο. Για την θέση του φορ επιλέχθηκε ο Χατζηστάμου, ενώ στα φτερά της επίθεσης έπαιξαν οι Σκοζάι (δεξιά) και Πλαστουργός (αριστερά).

Προβάδισμα για τον Τελικό και ο Ξενοφών Κρέστενας

Στον άλλον ημιτελικό η ομάδα της Κρέστενας επιβεβαίωσε την ποιότητα και την ανωτερότητά της και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στον Τελικό της 25ης Μαρτίου, καθώς επικράτησε στη Μανωλάδα επί της Προοδευτικής με σκορ 1-3.