Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ (2001): Ψυχρολουσία στο 95' και "Χ"αμένη ευκαιρία στο "Γεντί-Κουλέ" (VIDEO)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: 11/02/2001

Ο.Φ.Η. - Πανηλειακός 2-2
(Α' Εθνική, 18η αγων.)

Οι ερυθρόλευκοι φιλοξενήθηκαν στο "Γεντί-Κουλέ" από τον Ο.Φ.Η. για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α' Εθνικής της περιόδου 2000/20001.
Ο Πανηλειακός πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση στο α' ημίχρονο και προηγήθηκε με 0-2 με γκολ των Γιαννακίδη στο 11' και Μάντρα στο 44', ενώ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.
Στο β' ημίχρονο ο Ο.Φ.Η. αντεπιτέθηκε, έχασε ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να μειώσει στο 78' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διγκόζη. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πανηλειακός θα έφευγε από το Ηράκλειο με το διπλό κόντρα σε έναν εκ των αντιπάλων του στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία, ήρθε στο 95' ο Μπεκιάι να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Κοψαχείλη και να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του Ηρακλείου. Με αυτό το γκολ ο Μπεκιάι έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος που σημειωσε γκολ σε κανονική ροή αγώνα. Ένα γκολ, βέβαια, που προήλθε από το ανύπαρκτο φάουλ που υπέδειξε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Δαγκλής.

Πηγή: Clockwork Paniliakos