Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017

Πανηλειακός ... 5 αστέρων!

Ακόμα ένα εύκολο απόγευμα για τους ερυθρόλευκους στον Πύργο, καθώς δε συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα και επικράτησαν του Ολυμπιακού Σαβαλίων με 5-0. - Σκόρερ οι Μπεγλεκτσής (3), Βλαχόπουλος και Σκοζάι.

Ένας ανώτερος Πανηλειακός από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της σημερινής αναμέτρησης στο στάδιο του Πύργου, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους του επικρατώντας άνετα με το ευρύ 5-0.
Ούτε η ομάδα του Ολυμπιακού Σαβαλίων, λοιπόν, κατόρθωσε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι παραμένουν αήττητοι (έχοντας ΜΟΝΟ νίκες) τη φετινή σεζόν μέσα στο "Μαρακανά"!
Η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου "καθάρισε" το ματς από το α' ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ του Κώστα Μπεγλεκτσή. Ο φορ του Πανηλειακού έκανε την αρχή στο 27' όταν και άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή και αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε πάνω σε αμυντικό της ομάδας των Σαβαλίων και άλλαξε πορεία μπερδεύοντας τον αντίπαλο γκολκίπερ. Ενώ στο 36' σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.
Στο β' ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 50' και πάλι με τον Μπεγλεκτσή, ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ (το πρώτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα) με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα φυσιολογικά έπεσε με τον Πανηλειακό να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του επαναληπτικού αγώνα της Τετάρτης στη Ν. Μανωλάδα για τον ημιτελικό του κυπέλλου Ηλείας. Το τελικό 5-0 γράφτηκε χάρη σε δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Στο 70' ο Νιφορόπουλος πέρασε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Χατζηαράπη, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον επερχόμενο Βλαχόπουλο να πετύχει το 4-0. Το επιθετικό κρεσέντο των ερυθρόλευκων ολοκλήρωσε στο 82' ο Σκοζάι με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ στην αντίθετη γωνία.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Σ. Αντωνόπουλος, ξεκίνησε τον αγώνα με τον αρχηγό της ομάδας, Θεοδωρακόπουλο, κάτω από τα δοκάρια, τους Παναγιωτόπουλο και Τσουκαλά κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ για τα άκρα της άμυνας επέλεξε τους Παπαπέτρου και Σωτηρόπουλο. Στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ στην τριπλέτα της επίθεσης έπαιξαν οι Πλαστουργός, Χατζηστάμου και Μπεγλεκτσής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σ. Αντωνόπουλος): Θεοδωρακόπουλος, Παπαπέτρου, Παναγιωτόπουλος, Τσουκαλάς, Σωτηρόπουλος, Νιφορόπουλος, Στούπης, Βλαχόπουλος, Πλαστουργός (46' Σκοζάι), Χατζηστάμου (60' Χατζηαράπης), Μπεγλεκτσής (60' Παναγόπουλος)