Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017

Επιστροφή στα τρίποντα για τον Πανηλειακό - Άνετα 3-0 τον Αλφειό Επιταλίου

Εύκολο απόγευμα για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι επικράτησαν του Αλφειού με 3-0 και επανήλθαν στα νικηφόρα αποτελέσματα. - Μπεγλεκτσής στο 29', Βλαχόπουλος (με ένα από τα καλύτερα γκολ της φετινής σεζόν) στο 40' και Στούπης στο 70'.

Ένα χαλαρό και ηλιόλουστο απόγευμα είχαν την ευκαιρία να περάσουν οι 300 περίπου φίλοι του Πανηλειακού που βρέθηκαν στο Δημοτικό στάδιο Πύργου για να δουν από κοντά τον αγώνα των ερυθρόλευκων κόντρα στον Αλφειό Επιταλίου. Η ομάδα του Πύργου επέστρεψε στα γνωστά της στάνταρ και ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο του Αλφειού δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα.
Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της ομάδας του Επιταλίου με 3-0, σε μια αναμέτρηση που είχε κριθεί ήδη από το α' ημίχρονο (2-0) χάρη στα γκολ των Μπεγλεκτσή και Βλαχόπουλου.
Πιο συγκεκριμένα, στο 29ο λεπτό ο επιθετικός των ερυθρόλευκων εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Σκοζάι από αριστερά και με δυνατή κεφαλιά "έγραψε" το 1-0 ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Σ. Αντωνόπουλου συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και έφτασαν στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σκόρερ του δεύτερου γκολ της ομάδας ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός, Κώστας Βλαχόπουλος, ο οποίος στο 40' με ένα ασύλληπτο σουτ αρκετά έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα να "καρφωθεί" στο "Γ" της εστίας του Μπίζου, πετυχαίνοντας ένα από τα ομορφότερα γκολ της φετινής σεζόν στο Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας του ηλειακού ποδοσφαίρου!
Στο β' ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι έριξαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα το ματς να κυλήσει σε πολύ χαλαρό τέμπο. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Στούπης έπειτα από ωραία ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής και αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Αλφειού και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας έτσι τον τερματοφύλακα της ομάδας του Επιταλίου.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον ημιτελικό της Τετάρτης κόντρα στη Δόξα Ν. Μανωλάδας παρέταξε την ομάδα στο σημερινό παιχνίδι ο προπονητής του Πανηλειακού, Σπύρος Αντωνόπουλος
Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο αρχηγός της ομάδας, Σάκης Θεοδωρακόπουλος. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Παναγιωτόπουλος και Μπουρνέλης, ενώ για τα άκρα της άμυνας επιλέχθηκαν δεξιά ο Νιφορόπουλος και αριστερά ο Σωτηρόπουλος. Στην τριάδα του κέντρου αγωνίστηκαν οι Τσουκαλάς, Στούπης και Βλαχόπουλος, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Σκοζάι (δεξιά), Πλαστουργός (αριστερά) και Μπεγλεκτσής (σέντερ φορ).