Τρίτη 27 Μαρτίου 2018

«Σφράγισε» την 3η θέση με νέο διπλό (1-3 στην Πύλο) ο Πανηλειακός!

Την δεύτερο σερί εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε το Σάββατο στην Πύλο ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε επί του τοπικού Τσικλητήρα με σκορ 1-3 και «σφράγισε» την 3η θέση του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής. - Μπουρνέλης, Σωτηρόπουλος και Γκοτσούλιας οι σκόρερ της Πυργιώτικης ομάδας. - Στον Πύργο κόντρα στον Π.Α.Ο. Βάρδας ολοκληρώνουν τις φετινές υποχρεώσεις τους οι ερυθρόλευκοι.

Την 3η θέση της βαθμολογίας κατέλαβε οριστικά (μία αγωνιστική πριν το τέλος του φετινού πρωταθλήματος) ο Πανηλειακός, ο οποίος μετά από ακόμα μία μεστή και σοβαρή εμφάνιση επιβλήθηκε με σκορ 1-3 επί του Τσικλητήρα στη Πύλο χάρη στα γκολ των Μπουρνέλη, Σωτηρόπουλου και Γκοτσούλια.
Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπουρνέλης με κοντινή προβολή μέσα από την μικρή περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ τον Πανηλειακό για το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, στο 14', η ομάδα της Πύλου έφτασε στην ισοφάριση χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννόπουλου, με τη μπάλα να κοντράρει στο τείχος αλλάζοντας πορεία και «ξεγελώντας» τον Καπετανάκη. Παρόλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι του Γιώργου Κούτση δεν το «έβαλαν» κάτω και στο 20' ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα, έπειτα από όμορφη συνεργασία και ιδανικό τελείωμα του Σωτηρόπουλου. Στο 33' μάλιστα, ο Γκοτσούλιας με ένα «ξερό» σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας, γράφοντας το 1-3 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Πανηλειακός έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, όταν το συρτό σου που επιχείρησε ο Shehu στο 39' βρήκε το δεξία κάθετο δοκάρι και πέρασε άουτ.
Στο β' ημίχρονο, όπως ήταν εύλογο, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τον Τσικλητήρα να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και την ομάδα του Πύργου να διατηρεί πολύ εύκολα το υπέρ της 1-3 και να φτάνει στη νίκη, με την οποία «σφράγισε» την 3η θέση του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
Επόμενος και τελευταίος αγώνας της φετινής σεζόν για τον Πανηλειακό είναι την ερχόμενη Κυριακή (1/4) στον Πύργο απέναντι στον Π.Α.Ο. Βάρδας, ο οποίος «καίγεται» για βαθμούς, ώστε να εξασφαλίσει την παραμονή του στη Γ' Εθνική.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η έμφαση που έδωσε για μια ακόμα φορά στο ντόπιο στοιχείο ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Κούτσης, ο οποίος χρησιμοποίησε κατά τη διάρκεια του ματς 7 ποδοσφαιριστές με καταγωγή από τον Πύργο (Καπετανάκης, Σωτηρόπουλος, Μπουρνέλης, Κολόκας, Δαβουρλής, Γιαννακόπουλος και Κατελούζος), την στιγμή που στον πάγκο της ομάδας βρισκόταν ακόμα ο Βουργουντζής, ενώ απουσίαζαν και οι στρατευμένοι Πλαστουργός, Θ. Ασημακόπουλος και Κ. Ασημακόπουλος.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Γιώργος Κούτσης διατήρησε στην αναμέτρηση της Πύλου το ίδιο ακριβώς σχήμα (3-5-2) και την ίδια σύνθεση με τον προηγούμενο αγώνα στην Κ. Αχαγιά. Έτσι, κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Καπετανάκης, ενώ την τριάδα των κεντρικών αμυντικών αποτέλεσαν οι Μπουρνέλης, Κολόκας και Σούλης. Τον ρόλο των μπακ-χαφ ανέλαβαν οι Νιφορόπουλος (δεξιά) και Νικολόπουλος (αριστερά). Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Λεβέντης και Shehu, ενώ μπροστά τους σε πιο δημιουργικό ρόλο ξεκίνησε ο Γκοτσούλιας. Τέλος, το δίδυμο της επιθετικής γραμμής συνέθεσαν οι Χατζηστάμου και Σωτηρόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Νιφορόπουλος (85' Κατελούζος), Λεβέντης, Κολόκας, Σούλης, Μπουρνέλης (76' Γιαννακόπουλος), Νικολόπουλος, Γκοτσούλιας, Shehu (85' Δαβουρλής), Χατζηστάμου, Σωτηρόπουλος (80' Κρεββατάς).