Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018

Εύκολο απόγευμα και νίκη (3-0) κόντρα στον Άρη Κορίνθου για τα κορίτσια του Πανηλειακού!

Μια ακόμη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής η Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού, η οποία επικράτησε στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου με σκορ 3-0 επί του Άρη Κορίνθου. - Νικολάου, Κόσσοβα και Καπαρέλη σημείωσαν τα τέρματα των ερυθρόλευκων. - Κλείδωσε την 2η θέση η ομάδα του Πύργου και στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές με Πήγασο Θριασίου (εκτός) και Αγία Παρασκευή (εντός) κυνηγάει ... το θαύμα της πρωτιάς και της ανόδου στην Α' Εθνική.

Τον Άρη Κορίνθου φιλοξένησε το μεσημέρι της Κυριακής στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου η Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0, κλειδώνοντας έτσι την 2η θέση του 3ου ομίλου της Β' Εθνικής, παραμένοντας όμως 4 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Αγία Παρασκευή, που νίκησε στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής την Ολυμπιάδα Υμηττού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για την Πυργιώτικη ομάδα, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό, η φιλοξενούμενη ομάδα της Κορίνθου κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως απέκρουσε εντυπωσιακά η γκολκίπερ των ερυθρόλευκων, Δάφνη Κολοβού, διατηρώντας το 0-0.  Η εξέλιξη αυτή φαίνεται πως ταρακούνησε τις αθλήτριες του Κώστα Μπακάλη, οι οποίες από εκείνο το σημείο κι έπειτα ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, ψάχνοντας για το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Έτσι, δύο λεπτά αργότερα, στο 10', οι ερυθρόλευκες κέρδισαν το κόρνερ, η Κόσσοβα ανέλαβε την εκτέλεσή του και η Νικολάου με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Η πίεση του Πανηλειακού συνεχίστηκε και στο 32' η Κόσσοβα με πανέμορφο γυριστό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ενώ, τρία λεπτά αργότερα, στο 35', η Κόσσοβα έδωσε την πάσα στην Καπαρέλη, η οποία αφού ντρίμπλαρε δύο αντιπάλους της, μπήκε στην περιοχή και με όμορφο πλασέ έγραψε το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Μπακάλης): Κολοβού, Παρασκευοπούλου (Τσουρούλη), Διονυσοπούλου (Κουκουβού), Δημοπούλου, Θέου (Νικολοπούλου), Νικολάου, Καπαρέλη, Κόσσοβα, Μιχαλοπούλου, Μπιρίτη, Βοίλα (Φεφλέ).