Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019

Πρέπει να ξανακάνει το «Μαρακανά» ... φρούριο ο Πανηλειακός - Νέα γκέλα (0-0) κόντρα στη Θύελλα Ραφήνας

Νέα εντός έδρας γκέλα για τον Πανηλειακό, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) κόντρα στη Θύελλα Ραφήνας, χάνοντας οριστικά το ... τρένο της 2ης θέσης. - Άμεση ανάγκη να ... θυμηθούν και πάλι πώς να εκμεταλλεύονται την έδρα τους οι ερυθρόλευκοι, που πρέπει να ξανακάνουν το «Μαρακανά» ... φρούριο.

Αποτέλεσμα-πισωγύρισμα για τον Πανηλειακό, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 0-0 απέναντι στη Θύελλα Ραφήνας στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου για την 14η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, είχαν δοκάρι και σημαντικές χαμένες ευκαιρίες -ειδικά στο β' μέρος-, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν έστω το ένα γκολ που, όπως πήγαινε το ματς, όλα έδειχναν ότι θα τους έδινε τελικά και τους τρεις βαθμούς της νίκης. Έτσι, με το αποτέλεσμα αυτό και τη νέα εντός έδρας γκέλα, (μοιάζει να) χάθηκε πλέον οριστικά το «τρένο» της 2ης θέσης και οι όποιες ελπίδες διατηρούσε η ομάδα του Πύργου για την είσοδό της στα playoffs ανόδου. Πλέον, η νίκη στον αγώνα της ερχόμενης Κυριακής και πάλι στον Πύργο κόντρα στον Φοίβο Κρεμαστής αποτελεί μονόδρομο για τον Πανηλειακό, προκειμένου να «ρεφάρει» εν μέρει τους δύο χαμένους βαθμούς απέναντι στη Θύελλα Ραφήνας και να αναρριχηθεί βαθμολογικά, έτσι ώστε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας και να ξεφύγει από την «επικίνδυνη ζώνη».
Στα του αγώνα, ο Πανηλειακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρει από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και μόλις στο 8’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σταθάτου, η κεφαλιά του Μπουτσικάκη κατέληξε στην αγκαλιά του Πάντου. Στο 18’ μετά την κεφαλιά του Μπαρμπαρούση, η μπάλα έφτασε στον Αντωνόπουλο, ο οποίος από το ύψος της περιοχής σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 23’ το σουτ του Σταθάτου έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Δυο λεπτά αργότερα, στο 25', ο Δημητρίου σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Κυριτσής έπεσε και μάζεψε σταθερά την μπάλα, στην πρώτη επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Από εκεί και πέρα, τα εναπομείναντα 20' του α' ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη προσπάθεια μπροστά από τις δύο εστίες, με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 0-0.
Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Άγγελου Διγκόζη μπήκαν με διάθεση να πιέσουν ακόμα περισσότερο και στο 60’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Χατζηστάμου έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Αντωνόπουλο ο οποίος με την σειρά του τροφοδότησε τον Μπαρμπαρούση, το πλασέ που επιχείρησε ο τελευταίος όμως κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Ενώ, δύο λεπτά αργότερα, ο Σταθάτος βγήκε και πάλι στην κόντρα, έφτασε απέναντι από τον Πάντο, με τον γκολκίπερ της Θύελλας να αποκρούει εντυπωσιακά το πλασέ του μεσοεπιθετικού της πυργιώτικης ομάδας. Στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, στο 85’, ο Νικολόπουλος επιχείρησε εντυπωσιακή προσπάθεια από αριστερά, «άδειασε» με μια φανταστική ντρίμπλα (α λα Ζιντάν) δύο αντιπάλους του κι έκανε το γύρισμα, όμως ο Νικολακόπουλος δε μπόρεσε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε με την προβολή που επιχείρησε με υπερένταση, με την μπάλα να φεύγει άουτ και το 0-0 να παραμένει μέχρι τέλους.
Το ντεμπούτο τους με τα «ερυθρόλευκα» πραγματοποίησαν στο συγκεκριμένο ματς με και οι νεοαποκτηθέντες Γιώργος Μακροστέργιος και Αλέξης Νικολακόπουλος, οι οποίοι πέρασαν στο παιχνίδι ως αλλαγές.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Κυρίτσης, Καμβύσης, Σταθάτος, Τσίγκρηλας Δ., Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου (79’ Τσίγκρηλας Π.), Κωνσταντακόπουλος (60′ Μακροστέργιος), Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος (62′ Νικολακόπουλος), Νικολόπουλος.