Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2019

Πανηλειακός: «Ποδαρικό» στο νέο έτος με σπουδαίο διπλό (1-3) στο Τραγανό!

Με ... το δεξί μπήκε στο νέο έτος ο Πανηλειακός, καθώς πανηγύρισε σπουδαίο διπλό (1-3) στο Τραγανό απέναντι στην τοπική Νίκη, μειώνοντας την διαφορά από την προνομιούχο 2η θέση στους 7 βαθμούς. - Αρβανίτης, Μπαρμπαρούσης και Π. Τσίγκρηλας σημείωσαν τα τέρματα των ερυθρόλευκων. - Ντεμπούτο με την φανέλα του Πανηλειακού πραγματοποίησε ο νεοαποκτηθείς γκολκίπερ, Ηλίας Κυρίτσης.

Σπουδαίας σημασίας -τόσο από βαθμολογικής όσο κι από ψυχολογικής πλευράς- νίκη σημείωσε το μεσημέρι της Κυριακής στο Γήπεδο του Τραγανού ο Πανηλειακός, ο οποίος πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, επιβλήθηκε επί της τοπικής Νίκης με σκορ 1-3 για την τελευταία αγωνιστική του α' γύρου. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πύργου αποσπάστηκε σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη και τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, ενώ παράλληλα μείωσε την διαφορά της από την προνομιούχο 2η θέση και τον Διαγόρα Ρόδου (σ.σ. πραγματοποίησε το ρεπό του) στους 7 βαθμούς.

Στα του αγώνα, το α' ημίχρονο είχε περισσότερο αναγνωριστικό χαρακτήρα, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να παρουσιάζονται ιδιαίτερα προσεκτικοί έχοντας ως κύριο μέλημά τους να διατηρήσουν το «μηδέν» στα μετόπισθεν. Πρώτοι στην αναμέτρηση απείλησαν οι γηπεδούχοι στο 7', όταν το δυνατό σουτ του Παπαχριστόπουλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυρίτση. Η φάση αυτή, κατά κάποιο τρόπο, «αφύπνισε» τους ποδοσφαιριστές του Άγγελου Διγκόζη, οι οποίοι ανέβασαν ... στροφές, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι, στο 13' οι ερυθρόλευκοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς, όταν ο Νικολόπουλος επιχείρησε το δυνατό διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρμπαρούσης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από την εστία του Αντωνόπουλου. Στο 35' ο Μπουτσικάκης επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα όμως να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι. ενώ στο 39' το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε ο Σταθάτος από την γωνία της μεγάλης περιοχής, απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος. Εν τέλει, στην εξέλιξη της φάσης οι ερυθρόλευκοι κατόρθωσαν να πάρουν ... κεφάλι στο σκορ, όταν ο Αντωνόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυντικοί της Νίκης δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα που «κόλλησε» στην περιοχή και ο Αρβανίτης από κοντά την έσπρωξε με το κεφάλι στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και κάνοντας το 0-1 για τον Πανηλειακό. Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 43', με τον Κυρίτση να απομακρύνει την κεφαλιά του Γεωργιόπουλου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε, με την ομάδα του Τραγανού να πραγματοποιεί δύο αλλαγές και να γίνεται πιο επιθετική αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Παρόλα αυτά, η πιο σημαντική στιγμή του β' μέρους ανήκε και πάλι στους ερυθρόλευκους, όταν στο 58' ο Χατζηστάμου έφυγε στην αντεπίθεση, επίχειρησε το γύρισμα προς τον Μπαρμπαρούση, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να αλλάζει πορεία, γεγονός που δυσκόλεψε τον 27χρονο στράικερ στέλνοντας με δύσκολη προβολή την μπάλα να περάσει λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι της Νίκης Τραγανού βρήκαν το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης στο 77ο λεπτό, όταν ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο εορτάζων Φώτης Σκοζάι, έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από πολύ όμορφο συνδυασμό και με ψύχραιμο, σκαφτό πλασέ νίκησε τον Κυρίτση γράφοντας το 1-1. Η απάντηση του Πανηλειακού όμως ήταν άμεση, με τους ποδοσφαιριστές της πυργιώτικης ομάδας να εκμεταλλεύονται εκ νέου μια στημένη φάση. Ο Αντωνόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ στο 83', οι αντίπαλοι αμυντικοί δεν απομάκρυναν σωστά και ο Μπαρμπαρούσης με υπέροχο, γυριστό σουτ έκανε το 1-2, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Πύργου. Αυτό ήταν το 8ο γκολ του 27χρονου επιθετικού σε 11 εμφανίσεις με την ερυθρόλευκη φανέλα. Σε εκείνο το σημείο, οι ποδοσφαιριστές της Νίκης βγήκαν όλοι μπροστά σε μια προσπάθεια να σώσουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν ανοιχτούς χώρους και να προσπαθούν να «χτυπήσουν» σε κάποια αντεπίθεση. Σε μια τέτοια, στο 94ο λεπτό, ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο και ξεκούραστος, Παναγιώτης Τσίγκρηλας, έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, προσπέρασε δύο αμυντικούς και με ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το τελικό 1-3, «σφραγίζοντας» τη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο υπέρ του Πανηλειακού.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Με τρείς αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον Ιάλυσο και με το κλασικό πλέον 4-2-3-1 παρέταξε ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Άγγελος Διγκόζης, την ομάδα στη χθεσινή αναμέτρηση απέναντι στη Νίκη Τραγανού. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο νεοαποκτηθείς γκολκίπερ, Ηλίας Κυρίτσης, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του Πανηλειακού. Η αμυντική τετράδα παρέμεινε η ίδια, με τον Καμβύση δεξιά, τον Νικολόπουλο αριστερά και τους Αρβανίτη και Μπουτσικάκη στο κέντρο της άμυνας. Στο χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Κωνσταντακόπουλος και Δ. Τσίγκρηλας, ενώ στην τριπλέτα της μεσοεπιθετικής γραμμής ξεκίνησαν οι Χατζηστάμου (δεξιά), Σταθάτος (αριστερά) και Αντωνόπουλος (δεκάρι). Τέλος, στη γραμμή κρούσης των ερυθρόλευκων επέστρεψε από την τιμωρία του ο πρώτος σκόρερ της πυργιώτικης ομάδας, Μπαρμπαρούσης.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Διγκόζης): Κυρίτσης, Καμβύσης, Σταθάτος (70′ Πρέντι), Δ. Τσίγκρηλας, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου (92′ Βουργουντζής), Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης (94′ Πλαστουργός), Αντωνόπουλος (89′ Π. Τσίγκρηλας), Νικολόπουλος.