Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2019

Έμεινε όρθιος στη Βάρδα (4-4) με ψυχή και σούπερ «Μπάρμπα» ο Πανηλειακός!

Ισόπαλος με το «αγγλικό» σκορ 4-4 αναδείχθηκε στη Βάρδα ο Πανηλειακός, ο οποίος αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 4-2), κατάφερε να αντιδράσει και να φύγει από την έδρα του Π.Α.Ο.Β. με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. - Ο σούπερ Μπαρμπαρούσης με χατ-τρικ και ο Σταθάτος, οι σκόρερ των ερυθρόλευκων τερμάτων. - Ρεπό ενόψει για την ομάδα του Πύργου, που έχει ευκαιρία για ξεκούραση και προετοιμασία ενόψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα με τον Αχαρναϊκό.

Σε ένα άκρως χορταστικό και απολαυστικό παιχνίδι χθες το απόγευμα στη Βάρδα, ο Πανηλειακός παίζοντας ψυχωμένα κι εκμεταλλευόμενος την δυναμική του στις στημένες φάσεις, κατάφερε να ξεπεράσει τα (πολλά) αμυντικά του κενά και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, ισοφαρίζοντας τον τοπικό Π.Α.Ο.Β. και φεύγοντας από την γειτονική κωμόπολη με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Το ... φεστιβάλ των γκολ στην αναμέτρηση ξεκίνησε από πολύ νωρίς και μόλις στο 10ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη στο 1-1. Αρχικά, στο 7' σε γέμισμα στην περιοχή του Πανηλειακού, ο Μπουτσικάκης έδιωξε λανθασμένα με το κεφάλι στρώνοντας τη μπάλα στον Ντόμα, ο οποίος με όμορφο κοντρόλ και δυνατό σουτ από πλάγια δεξιά νίκησε τον Κυρίτση στην κλειστή του γωνία κι έγραψε το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε ελάχιστα, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Χατζηστάμου έκλεψε τη μπάλα, βρήκε όμορφα τον Νικολακόπουλο, ο οποίος σούταρε δυνατά, με τον Λαδά να αποκρούει ασθενώς και τον Μπαρμπαρούση από κοντά να κάνει γρήγορα το 1-1. Στο 27', ο Μπαρμπαρούσης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, δεν κατάφερε όμως να κοντρολάρει όπως θα ήθελε ανοίγοντας τη μπάλα, με τον Λαδά να βγαίνει και να βάζει την κόντρα, χωρίς όμως να μπλοκάρει σταθερά και τον επιθετικό των ερυθρόλευκων να σπρώχνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, με τον διαιτητή της συνάντησης όμως να σφυρίζει επιθετικό φάουλ για χέρι του Μπαρμπαρούση και να ακυρώνει το γκολ. Πρόκειται για μια άκρως αμφισβητούμενη απόφαση, καθώς ουσιαστικά έγινε κόντρα μεταξύ των δύο παικτών, ενώ τα χέρια του Μπαρμπαρούση έμοιαζαν να είναι κολλημένα στο σώμα του. Στο 30', ο Αντωνόπουλος βρήκε με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον Μπαρμπαρούση σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, με τον επιθετικό της ομάδας του Πύργου να μην πιάνει το σουτ όπως θα ήθελε και τον Λαδά να αποσοβεί τον κίνδυνο. Εν τέλει, στο 34' ο Σταθάτος εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Λαδά για το 1-2. Αυτήν τη φορά όμως, ήταν η σειρά της ομάδας της Βάρδας να απαντήσει άμεσα. Έτσι, στο 37' ο Θανάσης Νικολόπουλος δέχτηκε εξαιρετική κάθετη πάσα, η άμυνα του Πανηλειακού ... συνελήφθη κοιμώμενη και ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων πλάσαρε εύστοχα για το 2-2, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και γρήγορα έφτασαν στο 3-2. Στο 47', σε γέμισμα στην περιοχή του Πανηλειακού, ο Μπούνας βρέθηκε ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά-πάσα έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Μικελάτο, ο οποίος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Π.Α.Ο.Β. σημειώνοντας το 3-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 62', ο νεοεισελθών στο ματς, Γούρμος, εκμεταλλεύτηκε το πολύ όμορφο γύρισμα του Ντόμα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κυρίτση (που φέρει ευθύνη σε αυτή την φάση) για το 4-2. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, χάρη και στις εύστοχες κινήσεις του Άγγελου Διγκόζη από τον πάγκο, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση και μετέφεραν το παιχνίδι στο μισό γήπεδο του Π.Α.Ο. Βάρδας. Καθοριστικό ρόλο στη μεγάλη ανατροπή του Πανηλειακού έπαιξε και η γρήγορη μείωση του σκορ, καθώς στο 68' ο Σταθάτος εκτέλεσε το φάουλ, ο Αρβανίτης έμεινε αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι και γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, όπου ο Μπαρμπαρούσης με όμορφη κεφαλιά μείωσε το σκορ σε 4-3. Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να μπορούν να εκμεταλλευτούν τις πολλές στημένες φάσεις που κέρδιζαν γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων. Τελικά, η μεγάλη ανατροπή και το γκολ της ισοφάρισης που έψαχνε η πυργιώτικη ομάδα ήρθε από μια τέτοια στημένη φάση. Ο Σταθάτος, στο 90', εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Μπαρμπαρούσης ξανά με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 4-4, πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ-τρικ με την ερυθρόλευκη φανέλα (σ.σ. έφτασε τα 12 γκολ σε 13 ματς) και χαρίζοντας στην ομάδα του Άγγελου Διγκόζη τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο ξέσπασε ένταση τόσο εντός αγωνιστικού χώρου μεταξύ των ποδοσφαιριστών και των πάγκων όσο και στις κερκίδες του γηπέδου μεταξύ των φίλων και οπαδών των δύο ομάδων, με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν και τα πνεύματα να ηρεμούν εν τέλει μετά από λίγα λεπτά.

Το ντεμπούτο του στη χθεσινή αναμέτρηση απέναντι στον Π.Α.Ο. Βάρδας πραγματοποίησε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα των ερυθρόλευκων, Γιώργος Μανωλιάς, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 56ο λεπτό. Από πλευράς Πανηλειακού, εκτός αποστολής έμεινε λόγω ενός μικροπροβλήματος τραυματισμού ο εκ των αρχηγών της ομάδας, Ντίνος Νικολόπουλος, με την θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας να καλύπτει ο δεξιοπόδαρος Καμβύσης.