Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2018

Η φανέλα αυτή είναι πολύ βαριά, ακούστε το καλά!

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για τον Πανηλειακό, ο οποίος ... απέδρασε από την Ρόδο με το διπλό χάρη σε γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. - Σκόρερ και των δύο ερυθρόλευκων τερμάτων ο Μπαρμπαρούσης. - Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσε και πάλι την αναμέτρηση η ομάδα του Πύργου λόγω αποβολής του Νικολόπουλου στο 70'.

Το σύνθημα που ακούγεται κατά κόρον τα τελευταία χρόνια από τους οργανωμένους οπαδούς του σε όλα τα γήπεδα που αγωνίζεται, αποτύπωσε στο (συνθετικό) χορτάρι του γηπέδου της Κρεμαστής ο Πανηλειακός, ο οποίος παίζοντας με ψυχή και πυργιώτικη μαγκιά και παρότι αγωνιζόμενος με παίκτη λιγότερο από το 70' εξαιτίας της αποβολής του Νικολόπουλου, κατάφερε με ... buzzer beater του Μπαρμπαρούση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να αποδράσει από την Ρόδο με το διπλό και τους 3 βαθμούς της νίκης.

Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι είχαν και τη συμπαράσταση περίπου 20 φίλων και οπαδών τους από τον Πύργο αλλά και το νησί της Ρόδου, ξεκίνησαν με πολύ όρεξη την αναμέτρηση και με διάθεση να δείξουν από νωρίς την ποιοτική τους ανωτερότητα σε σχέση με την ομάδα της Κρεμαστής. Έτσι, αφού προειδοποίησαν αρχικά στο 15' και στο 20' με δύο καλές ευκαιρίες των Σταθάτου και Παναγόπουλου, έφτασαν τελικά στο γκολ στο 25', όταν ο Μπαρμπαρούσης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Φοίβου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Παναγόπουλου και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν ... μέτρα στο γήπεδο και να γίνονται πιο απειλητικοί, καταφέρνοντας μάλιστα να φτάσουν στην ισοφάριση στην πρώτη ουσιαστικά επικίνδυνη στιγμή τους στα καρέ του Καπετανάκη στο 41', όταν ο Πατσίλης δέχτηκε την πάσα από τον Τερζίου και αφού απέφυγε τον Αρβανίτη, πλάσαρε όμορφα για το 1-1. Ενώ, στο 45' ο Φοίβος κέρδισε φάουλ λίγα εκατοστά έξω από την περιοχή, με τον Καπετανάκη όμως να αντιδρά σωστά και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση, χωρίς όμως να δημιουργήσουν σημαντικούς κινδύνους μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή δημιουργήθηκε από πλευράς Φοίβου στο 54' με τον Χατζησάββα, τον οποίο όμως πρόλαβαν και ανέκοψαν αποφασιστικά οι αμυντικοί των ερυθρόλευκων. Οι ποδοσφαιριστές του Πανηλειακού απάντησαν στο 70', όταν ο Νικολόπουλος έκανε εξαιρετική κούρσα και γύρισμα από αριστερά, με τον Χατζηστάμου να αστοχεί εξ επαφής και να χάνει τεράστια ευκαιρία για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Πύργου. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στην εξέλιξη της ίδιας φάσης ο Νικολόπουλος έκανε ένα αχρείαστο φάουλ πίσω από την μεσαία γραμμή, αντικρίζοντας έτσι την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνοντας τους ερυθρόλευκους με παίκτη λιγότερο. Η νέα αυτή συνθήκη στο ματς έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι βγήκαν μπροστά και πίεσαν για να φτάσουν στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος. Κάτι που θα μπορούσε να συμβεί στο 84', όταν ο Μπάρδης επιχείρησε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Καπετανάκη να εκτινάσσεται στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει εντυπωσιακά τον κίνδυνο. Η ομάδα της Κρεμαστής συνέχισε να πιέζει τους ερυθρόλευκους, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργεί ιδιαίτερους κινδύνους στην εστία του Πανηλειακού. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα λήξει ισόπαλος και οι δύο ομάδες θα μοιραστούν βαθμούς και εντυπώσεις, «μίλησε» στο τέλος το «βάρος» της ερυθρόλευκης φανέλας και η πυργιώτικη ψυχή. Ο Σταθάτος πήρε τη μπάλα λίγο πίσω από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, πέρασε τέσσερις αντιπάλους και με εξαιρετική κάθετη πάσα, έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μπαρμπαρούση, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ κάτω από τα πόδια του αντιπάλου τερματοφύλακα, έγραψε το τελικό 1-2 και χάρισε μια υπερπολύτιμη -από βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας- νίκη στην ομάδα του Πύργου.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Αλέξης Μαντζούνης, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους τιμωρημένους Σωτηρόπουλο και Αντωνόπουλο, παρέταξε την ομάδα με τον Καπετανάκη κάτω από τα γκολπόστ, ενώ στην τετράδα της άμυνας επέλεξε τους Καμβύση, Μπουρνέλη, Αρβανίτη και Νικολόπουλο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Μπουτσικάκης, Κωνσταντακόπουλος και Σταθάτος, ενώ την τριπλέτα στη γραμμή κρούσης συνέθεσαν οι Χατζηστάμου, Μπαρμπαρούσης και Παναγόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Μαντζούνης): Καπετανάκης, Καμβύσης (80' Βουργουτζής), Σταθάτος, Μπουρνέλης, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος (88' λ.τ. Τσίγκρηλας Δ.), Μπαρμπαρούσης, Παναγόπουλος (60' Μπάρκας), Νικολόπουλος.