Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2018

«Χ»αμένη ευκαιρία (0-0) απέναντι στον Αχαρναϊκό για τον Πανηλειακό

Ισόπαλος δίχως τέρματα (0-0) αναδείχθηκε απέναντι στον Αχαρναϊκό ο Πανηλειακός, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να σκαρφαλώσει στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. - Άτυχοι στάθηκαν σε δύο περιπτώσεις στο α' ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι, με τους Αρβανίτη και Χατζηστάμου να σημαδεύουν τα δοκάρια. - Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσε ένα ακόμα ματς ο Πανηλειακός εξαιτίας αποβολής του Μπαρμπαρούση. - Με 10 ποδοσφαιριστές αγωνιζόταν από το α' ημίχρονο και ο Αχαρναϊκός.

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί μόνος στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε απόσταση ... αναπνοής από την προνομιούχο 2η θέση, που οδηγεί στα playoffs ανόδου στη Football League (και η οποία από τη νέα αγωνιστική σεζόν θα αποτελεί την τρίτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου πίσω από τις Superleague 1 και Superleague 2), έχασε το απόγευμα του Σαββάτου ο Πανηλειακός, ο οποίος έμεινε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στον Αχαρναϊκό.

Οι ποδοσφαιριστές του Αλέξη Μαντζούνη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να επιβάλλουν από την αρχή τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, δημιουργώντας διαδοχικές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Όμως, είτε λόγω της επιπολαιότητας τους σε ορισμένες τελικές ενέργειες είτε λόγω της ατυχίας τους σε δύο περιπτώσεις, όταν οι προσπάθειες των Αρβανίτη (25') και Χατζηστάμου (30') σταμάτησαν στα δοκάρια της εστίας του Αχαρναϊκού, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος που θα τους ... έλυνε τα πόδια και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο 0-0. Μάλιστα, η πυργιώτικη ομάδα αγωνιζόταν από το 37' και με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Μακρή, ο οποίος ανέκοψε με σκληρό μαρκάρισμα τον Σταθάτο, πριν ο τελευταίος φτάσει σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Κουμή και όντας ο τελευταίος αμυντικός των φιλοξενουμένων αντίκρισε σωστά από τον διαιτητή της αναμέτρησης την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Κι ενώ άπαντες στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου ανέμεναν την εντατικοποίηση της πίεσης και της πρωτοβουλίας των κινήσεων από πλευράς Πανηλειακού στο β' ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν ... μεταμορφωμένοι προς το χειρότερο, έχοντας μια άκαρπη υπέροχη και κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενουμένων, όπως συνέβαινε στο α' μέρος. Ενδεικτικό αυτού είναι το γεγονός πως η πρώτη μεγάλη στιγμή της ομάδας του Πύργου στο β' μέρος καταγράφηκε στο 83ο λεπτό κι ενώ μάλιστα είχε μείνει κι αυτή με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπαρμπαρούση στο 80' για χτύπημα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα (μια κόκκινη κάρτα, η οποία ήταν η τέταρτη σε 4 παιχνίδια!!!). Στο 83' λοιπόν, ο Μπάρκας είχε την μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη και τους 3 βαθμούς στον Πανηλειακό, όταν έπειτα από κλέψιμο στην άμυνα του Αχαρναϊκού βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, τελειώνοντας όμως άσχημα την φάση και δίνοντας την ευκαιρία στον Κουμή να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Τελευταία σημαντική στιγμή των ερυθρόλευκων για να φτάσουν στη νίκη ήταν η φάση του 86ου λεπτού, όταν ο Σταθάτος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Κουμή, επιλέγοντας όμως να κάνει το κάτι παραπάνω και να προσπεράσει τον αντίπαλο γκολκίπερ αντί να τον πλασάρει και δίνοντάς του έτσι την ευκαιρία να πέσει στα πόδια του και να μπλοκάρει την μπάλα, διατηρώντας το μηδέν μέχρι τέλους.

Με το ισόπαλο αυτό αποτέλεσμα ο Πανηλειακός έφτασε τους 7 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, παρέα με τον Παναιγιάλειο, με την πυργιώτικη ομάδα όμως να έχει κάνει το προγραμματισμένο της ρεπό.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Αλέξης Μαντζούνης, επέλεξε να αγωνιστεί επιθετικά σε σύστημα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καπετανάκης. Στην τετράδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Καμβύσης (δεξιά), Αρβανίτης, Μπουτσικάκης και Νικολόπουλος (αριστερά). Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Κωνσταντακόπουλος και Αντωνόπουλος, ενώ στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής επιλέχθηκαν οι Χατζηστάμου (δεξιά) και Σταθάτος (αριστερά). Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Μπαρμπαρούσης, έχοντας πίσω του σε πιο ελεύθερο ρόλο τον Παναγόπουλο.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Μαντζούνης): Καπετανάκης, Καμβύσης (85' Βουργουτζής), Σταθάτος, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Αντωνόπουλος (88' Π. Τσίγκρηλας), Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος (46' Σωτηρόπουλος), Μπαρμπαρούσης, Παναγόπουλος (69' Μπάρκας), Νικολόπουλος.