Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2018

Ατυχία, αστοχία και διαιτησία στέρησαν από τον Πανηλειακό ένα καλό ξεκίνημα!

Με ήττα (2-1) ξεκίνησε ο Πανηλειακός τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. - Εμφανώς ανώτεροι οι ερυθρόλευκοι, που δέχτηκαν 2 γκολ σε ανύποπτες στιγμές (με απευθείας φάουλ και με σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κόντραρε και άλλαξε πορεία), ενώ παρουσιάστηκαν και άστοχοι στην τελική προσπάθεια. - Το γκολ του Πανηλειακού σημείωσε με υπέροχο γυριστό σουτ ο Χατζηστάμου. - Με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Πύργου λόγω αποβολών των Σωτηρόπουλου και Αντωνόπουλου. - Δυναμική παρουσία από τον κόσμο της ομάδας, που χειροκρότησε την προσπάθεια των ερυθρόλευκων ποδοσφαιριστών παρά την ήττα.

Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Πανηλειακός τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 από την Θύελλα στη Ραφήνα, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο επηρεάζοντας τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους ερυθρόλευκους του Πύργου μάλιστα να ολοκληρώνουν το ματς με 9 ποδοσφαιριστές.
Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη ξεκίνησε  δυνατά την αναμέτρηση, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό και φτάνοντας εύκολα μέχρι την αντίπαλη περιοχή. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να φτάσουν πρώτοι στο γκολ, όταν στο 17ο λεπτό ο Χαρακτίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Ραφήνας, η οποία και δεν απείλησε ξανά στο υπόλοιπο του α' ημιχρόνου. Αντίθετα, ο Πανηλειακός απείλησε στο 10’ με σουτ του Σωτηρόπουλου, που έβγαλε σε κόρνερ ο Πάντος, ενώ η κεφαλιά του Μπαρμπαρούση στο 38' πέρασε ελάχιστα άουτ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Νικολόπουλος επιχείρησε την παράλληλη σέντρα, με τον Αντωνόπουλο να μην προλαβαίνει να «τσιμπήσει» τη μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα.
Στο δεύτερο μέρος ο Πανηλειακός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει για την ισοφάριση, ωστόσο οι γηπεδούχοι στάθηκαν για δεύτερη φορά πολύ τυχεροί. Στο 50’ ο Ζέκιος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Καπετανάκη που είχε πέσει στην αντίθετη πλευρά, γράφοντας το 2-0. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το σοκ του δεύτερου τέρματος των γηπεδούχων και στο 57' ο Κωνσταντακόπουλος έχασε καλή ευκαιρία από κοντά, ενώ στο 60’ την κοντινή κεφαλιά του Μπαρμπαρούση απέκρουσε ο Πάντος. Στο 62’ η Θύελλα είχε δοκάρι σε νέα πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του σπεσιαλίστα Χαρακτίδη. Στο 69’ ο Σωτηρόπουλος επιχείρησε τη σέντρα-σουτ, ο Σωτηριάδης έστειλε τη μπάλα προς την εστία της ομάδας του, με τον Πάντο όμως να αντιδρά σωστά. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του Πύργου συνέχισαν την πίεση και στο 76’ η κεφαλιά του Μπαρμπαρούση κατέληξε στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα ο επιθετικός του Πανηλειακού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης όμως να «βλέπει» επιθετικό φάουλ. Στο 79ο λεπτό, ο Γιάννης Σωτηρόπουλος προσπάθησε να πάρει τη μπάλα από τα χέρια αντιπάλου για να εκτελέσει γρήγορα το πλάγιο άουτ, ο ποδοσφαιριστής της Ραφήνας έπεσε στο έδαφος προσποιούμενος πως χτυπήθηκε και ο διαιτητής Μπαϊρακτάρης έδειξε την (λανθασμένη) απευθείας κόκκινη κάρτα στον Πυργιώτη ποδοσφαιριστή, ξεσηκώνοντας τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες πάγκου και οπαδών των ερυθρόλευκων. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά την αποβολή του Σωτηρόπουλου, ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων σηκώθηκε αμέσως και συνέχισε κανονικά την αναμέτρηση χωρίς να χρειαστεί καν ιατρική περίθαλψη. Παρότι με παίκτη λιγότερο, ο Πανηλειακός συνέχισε να πιέζει και στο 86’ κατάφερε τελικά να μειώσει σε 2-1 με εξαιρετικό γυριστό σουτ του Χατζηστάμου. Ωστόσο, ο Μπαϊρακτάρης τρία λεπτά αργότερα άφησε τους ερυθρόλευκους με 9 παίκτες, δείχνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αντωνόπουλο, σε φάση που έχει προηγηθεί όμως εμφανέστατο φάουλ πάνω στον μέσο της πυργιώτικης ομάδας, στο οποίο ο Αθηναίος ρέφερι έκανε ... τα στραβά μάτια. Η τελευταία καλή στιγμή του ματς ανήκε εκ νέου στον Πανηλειακό, όταν ο Χατζηστάμου είδε στο 92’ την κεφαλιά του να περνά άουτ, με το 2-1 να διατηρείται μέχρι τέλους.
Πλέον, ο Πανηλειακός είναι υποχρεωμένος να ταξιδέψει στη Ρόδο, όπου θα αντιμετωπίσει για την 2η αγωνιστική τον νεοφώτιστο Φοίβο Κρεμαστής, με μοναδικό στόχο το διπλό και τους τρεις βαθμούς της νίκης, που θα δώσει άλλον ... αέρα στην ομάδα του Πύργου ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο Αλέξης Μαντζούνης κατέβασε την ομάδα στη χθεσινή πρεμιέρα με σύστημα 4-3-3, έχοντας τον Καπετανάκη κάτω από τα δοκάρια και τους Καμβύση, Αρβανίτη, Μπουτσικάκη και Νικολόπουλο από τα δεξιά προς τα αριστερά της αμυντικής γραμμής. Την τριάδα στα χαφ αποτέλεσαν ο Κωνσταντακόπουλος σε ρόλο κόφτη, με τους Αντωνόπουλο και Σταθάτο σε πιο δημιουργικό ρόλο. Στις δύο πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Μπαρμπαρούσης και Σωτηρόπουλος, ενώ σε θέση φορ επιλέχτηκε ο Παναγόπουλος