Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2018

Είναι ανώτερη ομάδα και το έδειξε ο Πανηλειακός - Επιβλητική νίκη με 3-0 κόντρα στον Διαγόρα Βραχνεΐκων

Μία από τις καλύτερες και πιο ουσιώδεις εντός έδρας εμφανίσεις πραγματοποίησε το μεσημέρι της Κυριακής ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε εύκολα στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου με σκορ 3-0 επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων. - Σωτηρόπουλος (δις) και Χατζηστάμου οι σκόρερ των ερυθρόλευκων. - Έβγαλε αντίδραση και ετοιμάζεται για το μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής (4/3, 3 μ.μ.) στην Αμαλιάδα κόντρα στον τοπικό Αστέρα.

Στα τρίποντα και στις καλές εμφανίσεις επέστρεψε το μεσημέρι της Κυριακής ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 3-0 επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
Στα καθαρά αγωνιστικά, μόλις στο 6’ η κεφαλιά του Λεβέντη πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 11’ το σουτ του Νικολόπουλου κατέληξε στην αγκαλιά του Θωμά, που αντέδρασε σωστά. Οι ερυθόλευκοι άνοιξαν, τελικά, το σκορ στο 29’, όταν ο Νιφορόπουλος βρήκε υπέροχα στην πλάτη της άμυνας τον Σωτηρόπουλο, ο οποίος με ένα εξαιρετικό συρτό σουτ στην κλειστή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Θωμά «γράφοντας» το 1-0. Ο Πανηλειακός συνέχισε να πιέζει και στο 44’ ο Θ. Ασημακόπουλος σούταρε λίγο άουτ, στην τελευταία καλή φάση του α' ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 63’, οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Κούτση «κλείδωσαν» ουσιαστικά το τρίποντο, όταν ο Χατζηστάμου, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από σουτ του Ασημακόπουλου που έδιωξε ο Θωμάς, έκανε με εξαιρετικό γυριστό σουτ το 2-0. Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας του Πανηλειακού ήταν πως η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Διαγόρα ήρθε στο 75ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη, που πέρασε άουτ. Το τελικό 3-0 για την ομάδα του Πύργου διαμόρφωσε στο 85’ και πάλι ο Σωτηρόπουλος, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστερά και με ψύχραιμο σουτ νίκησε τον Θωμά, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Πυργιώτικης ομάδας.
Στα -αρνητικά- αξιοσημείωτα του ματς ήταν η πολύ μικρή προσέλευση του κόσμου για τρίτο σερί ματς (μετά από αυτά κόντρα σε Ζάκυνθο και Παλληξουριακό), η οποία δε ξεπέρασε τα 100 άτομα. Σημαντικό ρόλο φυσικά έπαιξαν τόσο οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν το μεσημέρι της Κυριακής στην πόλη του Πύργου, καθώς έβρεχε καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, όσο και το μικρό brand name της αντίπαλης ομάδας, που δεν ήταν ικανό να «τραβήξει» πολύ κόσμο στο γήπεδο. Παρόλα αυτά, όμως, η χαμηλή αυτή προσέλευση των φίλων του Πανηλειακού, δεν παύει να προβληματίζει έντονα τους ανθρώπους της ομάδας, οι οποίοι έχουν καταβάλλει σημαντική προσπάθεια τα 2 χρόνια της παρουσίας τους στο σύλλογο, ώστε να βρίσκεται αυτός στην 3η θέση του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

* Ο Α.Ο. Πανηλειακός θέλει να αφιερώσει αυτή τη νίκη σε έναν άνθρωπο που δεν είναι πια κοντά μας αλλά η αγάπη του για τον Πανηλειακό δεν γνώριζε όρια, τον Νίκο Κουτσογεωργόπουλο, το θρυλικό τρανζιστοράκι του Δημοτικού σταδίου, τον δικό μας «Νίνο», για τη μνήμη του οποίου πάντως δεν μπόρεσε να εξασφαλιστεί από την ΕΠΟ άδεια τήρησης ενός λεπτού σιγής.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Γιώργος Κούτσης, παρέταξε στον αγώνα της Κυριακής μια 11άδα με ορισμένες αλλαγές, καθώς δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Μπουρλάκη και Κρεββατά. Έτσι, κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Καπετανάκης. Την τετράδα της άμυνας συνέθεσαν από δεξιά προς αριστερά οι Νιφορόπουλος, Μπουρνέλης, Σούλης και Νικολόπουλος. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Shehu και Λεβέντης, ενώ στη μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Θανάση Ασημακόπουλο, ξεκίνησαν οι Χατζηστάμου (δεξιά), Σωτηρόπουλος (αριστερά) και Γκοτσούλιας (10άρι).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Χατζηστάμου, Γκοτσούλιας (82’ Βουργουντζής), Shehu (90’ Κατελούζος), Ασημακόπουλος Θ. (75’ Δαβουρλής), Σωτηρόπουλος (86’ Κολόκας).