Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2018

Ηττήθηκε στην Τρίπολη (2-0) ο ... μισός Πανηλειακός - Μονόδρομος νίκης την Κυριακή στο «Μαρακανά» κόντρα στον Διαγόρα Βραχνεΐκων

Σε κακό δαίμονα του Πανηλειακού έχει εξελιχθεί την φετινή χρονιά ο Παναρκαδικός, από τον οποίο οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν νέα ήττα με 2-0 στην Τρίπολη. - Χωρίς τους τραυματίες Κρεββατά, Γκοτσούλια και Μπουρλάκη, καθώς και τον τιμωρημένο Μπουρνέλη, αγωνίστηκε η ομάδα του Πύργου. - Άτυχος στάθηκε σε δύο περιπτώσεις ο Πανηλειακός, καθώς Χατζηστάμου και Σωτηρόπουλος σημάδεψαν τα δοκάρια. - Μονόδρομο νίκης αποτελεί το ματς της Κυριακής (3 μ.μ.) απέναντι στον Διαγόρα Βραχνεΐκων στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου.

Ένας λαβωμένος από τις απουσίες (Κρεββατάς, Γκοτσούλιας, Μπουρλάκης, Μπουρνέλης) και άτυχος (δύο δοκάρια με Χατζηστάμου και Σωτηρόπουλο) Πανηλειακός, δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει το απόγευμα του Σαββάτου και γνώρισε την ήττα στην Τρίπολη από τον Παναρκαδικό με 2-0. Με αυτή την ήττα οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε ισοβαθμία πλέον τόσο με την Καλαμάτα όσο και με την ομάδα της Τρίπολης, ενώ η πρώτη θέση απομακρύνθηκε πλέον οριστικά.
Η ομάδα του Γιώργου Κούτση μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3' το  σουτ του Χατζηστάμου μέσα από την περιοχή κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Hodzic, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Σωτηρόπουλου μπλόκαρε ο Κροάτης τερματοφύλακας.
Στον αντίποδα, ο Παναρκαδικός ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη φάση που δημιούργησε, καθώς στο 8', έπειτα από κάθετη μπαλιά του Νάτση, ο προωθημένος Ευαγγέλου βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Καπετανάκη και έκανε το 1-0. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, η ομάδα του Πύργου ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 42' ο Χατζηστάμου ανετράπη ελάχιστα εκατοστά έξω από την περιοχή, με τον Σωτηρόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του φάουλ, στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω στο τείχος.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Δημήτρης Λυμπερόπουλος βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά γλίστρησε και το πλασέ του δεν βρήκε στόχο. Από εκείνο το σημείο, ακολούθησε ένα δεκάλεπτο πίεσης του Πανηλειακού, το οποίο όμως δεν έφερε κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ώσπου στο 65' η ομάδα της Τρίπολης έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν ύστερα από  κεφαλιά-πάσα του Νάνου, ο νεοεισελθών Obosu έκανε το 2-0. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως το απευθείας φάουλ του Νιφορόπουλου στο 67' απομακρύνθηκε σε  κόρνερ από τον Hodzic, ενώ ένα μακρινό σουτ -επίσης- του Νιφορόπουλου στο 79' δεν βρήκε στόχο. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 90', και συγκεκριμένα στο 88', ο Πανηλειακός στάθηκε εκ νέου άτυχος, καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σωτηρόπουλου κατέληξε  στο οριζόντιο δοκάρι. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ένα γυριστό σουτ του Θανάση Ασημακόπουλου, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ, με το 2-0 να παραμένει μέχρι την λήξη του αγώνα. Ο Παναρκαδικός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Μπαξεβάνου στο 87'.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Γιώργος Κούτσης, αναγκάστηκε το μεσημέρι του Σαββάτου στην Τρίπολη να ... ανακατέψει ελέω απουσιών την τράπουλα, δίνοντας φανέλα βασικού σε παίκτες που δεν είχαν μέχρι στιγμής πολύ μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καπετανάκης, ενώ στην τετράδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Νιφορόπουλος, Κολόκας, Σούλης και Νικολόπουλος. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Λεβέντης και Shehu, ενώ στην μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σωτηρόπουλο, επιλέχθηκαν οι Χατζηστάμου, Βουργουντζής και Δαβουρλής.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Κολόκας, Σούλης, Νικολόπουλος, Shehu, Χατζηστάμου, Δαβουρλής (70' Κ. Ασημακόπουλος), Βουργουντζής (57' Θ. Ασημακόπουλος), Σωτηρόπουλος.