Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017

Γιατί στις καθυστερήσεις ... του αρέσει πιο πολύ - «Ξέρανε» (και) την Αχαϊκή στο 94' ο Πανηλειακός (1-0) με γκολάρα του Νιφορόπουλου

Έχει βαλθεί να κάνει καρδιακούς τους φίλους και οπαδούς της ομάδας ο φετινός Πανηλειακός, ο οποίος για δεύτερο σερί εντός έδρας ματς (1-0 την Αχαϊκή) νίκησε με buzzer beater στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. - Το γκολ των ερυθρόλευκων σημείωσε ο Νιφορόπουλος. - Ακόμα πιο κοντά στην κορυφή η ομάδα του Πύργου που μείωσε στο -4. - Τον Τσικλητήρα Πύλου υποδέχεται στο «Μαρακανά» την Κυριακή (17/12) ο Πανηλειακός.

Νέα πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε χθες το απόγευμα ο Πανηλειακός, ο οποίος στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής, επιβλήθηκε στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου με σκορ 1-0 επί της Αχαϊκής χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Νιφορόπουλος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η ομάδα του Πύργου, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και ειδικά στο β' ημίχρονο, θα μπορούσε να είχε φτάσει στη νίκη και τους τρεις βαθμούς πολύ πιο νωρίς, αφού δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει όμως μέχρι και το 94ο λεπτό να πετύχει κάποιο γκολ.
Στο α' ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι του Γιώργου Κούτση είχαν την εδαφική υπεροχή απειλώντας με ένα σουτ του Κρεββατά, που μπλόκαρε ο Δρακόπουλος, καθώς και δυο φορές με τον Σωτηρόπουλο, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.
Στην επανάληψη ο Πανηλειακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να πιέσει ψηλά, ώστε να φτάσει σε κάποιο τέρμα που θα του έδινε την πολυπόθητη νίκη. Στο 54' η μπάλα έφτασε στον Shehu, ο οποίος από το ύψος της περιοχής δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 60’ ο Danquah μετά από υπέροχη μπαλιά του Κρεββατά δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πολύ πλεονεκτική θέση. Ένα λεπτό αργότερα, στο 61', ο Δρακόπουλος μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Μπουρλάκη, ενώ στο 63’ ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά τη φάση μπροστά από τον γκολκίπερ της Αχαϊκής. Στο 83' και στο 89' ο Κρεββατάς δεν κατάφερε να πιάσει τις κεφαλιές όπως θα ήθελε, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες να δώσει το προβάδισμα στον Πανηλειακό. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι βαίνει προς την λευκή ισοπαλία με τους ερυθρόλευκους να χάνουν δύο ακόμα βαθμούς εντός έδρας, ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νιφορόπουλος, ο οποίος με άπιαστο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του Δρακόπουλου για το τελικό 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους 700 περίπου φίλους και οπαδούς της ομάδας.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Γιώργος Κούτσης, επέλεξε να ξεκινήσει τη χθεσινή αναμέτρηση παρατάσσοντας στον αγωνιστικό χώρο του «Μαρακανά» την ίδια σχεδόν 11άδα με αυτήν της προηγούμενης αγωνιστικής στο Λεωνίδιο. Η μοναδική αλλαγή ήταν στη θέση του τερματοφύλακα, με τον Καπετανάκη να παίρνει την θέση του Θεοδωρακόπουλου. Στο κέντρο της άμυνας επιλέχθηκε για άλλη μία αγωνιστική το δίδυμο των Σούλη και Μπουρνέλη, ενώ στα δύο άκρα αγωνίστηκαν οι Λεβέντης (δεξιά) και Νικολόπουλος (αριστερά). Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Γκοτσούλιας και Shehu, ενώ την μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κρεββατά συνέθεσαν οι Danquah (δεξιά), Σωτηρόπουλος (αριστερά) και Μπουρλάκης (10άρι).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Shehu, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Danquah (78’ Χατζηστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (94’ Κολόκας), Σωτηρόπουλος (70’ λ.τρ. Νιφορόπουλος).