Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017

Συνεχίζει να νικάει (0-2 στο Λεωνίδιο) και να ανεβαίνει ο Πανηλειακός! (PHOTOS)

Με τις μηχανές στο ... χαλαρό αγωνίστηκε στο Λεωνίδιο ο Πανηλειακός, ο οποίος νίκησε εύκολα την ομώνυμη ομάδα με 0-2 και συνέχισε την ανοδική του πορεία. - Κρεββατάς και Μπουρλάκης οι σκόρερ των Πυργιωτών. - Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκαν οι ερυθρόλευκοι. - Δύο σερί εντός ακολουθούν για τον Πανηλειακό κόντρα σε Αχαϊκή (10/12) και Τσικλητήρα Πύλου (17/12).

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Πανηλειακός επικράτησε χθες το απόγευμα στο Λεωνίδιο με 0-2 επί της τοπικής ομάδας και σημείωσε την δεύτερη διαδοχική νίκη του και τρίτη, συνολικά, εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.
Μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία των ποδοσφαιριστών της ομάδας του Πύργου, ο Danquah βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννούση, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει το πλασέ του Γκανέζου μεσοεπιθετικού. Κάτι που δεν κατάφερε πάντως στο 5ο λεπτό, όταν μετά από συστημένη σέντρα του Λεβέντη από δεξιά, ο Κρεββατάς με καρφωτή κεφαλιά (κεντρική φωτογραφία) έκανε το 0-1 και έβαλε μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς τόσο ο Μπουρλάκης στο 10' όσο και ο Σωτηρόπουλος στο 20' δεν βρήκαν στόχο.
Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι του Γιώργου Κούτση μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα που θα κλείδωνε τη νίκη τους, το οποίο και βρήκαν τελικά στο 55ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε στον Μπουρλάκη μέσα στην περιοχή, ο οποίος με όμορφο σουτ στη δεξιά γωνία του Γιαννούση έγραψε το 0-2. Στη συνέχεια και μέχρι την λήξη, ο αγώνας απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πανηλειακό πάντως να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ ακόμα σε προσπάθειες των Μπουρλάκη, Σωτηρόπουλου και Βουργουντζή.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το ντεμπούτο του νεαρού Βουργουντζή με την ερυθρόλευκη φανέλα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, καθώς επίσης και η παρουσία στο γήπεδο του Λεωνιδίου περίπου 30 φίλων και οπαδών της Πυργιώτικης ομάδας.

* Το Δ.Σ. του Πανηλειακού ευχαριστεί το Λεωνίδιο για την άψογη φιλοξενία καθώς και τους φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν δίπλα της σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Γιώργος Κούτσης, επέλεξε να ξεκινήσει το ματς με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Αστέρα Αμαλιάδας. Έτσι, την θέση του Καπετανάκη κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Θεοδωρακόπουλος. Στο κέντρο της άμυνας διατηρήθηκε το δίδυμο των Σούλη και Μπουρνέλη, ενώ στα δύο άκρα αγωνίστηκαν οι Λεβέντης και Νικολόπουλος. Στις θέσεις των αμυντικών χαφ επιλέχθηκαν για ακόμη ένα ματς οι Γκοτσούλιας και Shehu, ενώ πίσω από τον προωθημένο Κρεββατά ξεκίνησαν οι Μπουρλάκης (10άρι), Danquah (δεξιά) και Σωτηρόπουλος (αριστερά), ο οποίος επέστρεψε στην αρχική 11άδα στη θέση του Νιφορόπουλου.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Θεοδωρακόπουλος, Shehu, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Danquah (64’ Νιφορόπουλος), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (90’ Χατζηστάμου), Σωτηρόπουλος (80’ Βουργουντζής).