Κυριακή 17 Μαρτίου 2019

Αναμενόμενη επιστροφή στις νίκες για τον Πανηλειακό με ... σόου Μπαρμπαρούση!

Ένα (αναμενόμενα) πολύ εύκολο απόγευμα είχε στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 5-1 επί του νεανικού και ήδη υποβιβασμένου Αστέρα Αμαλιάδας, επιστρέφοντας με αυτό τον τρόπο στα θετικά αποτελέσματα. - Ο Μπαρμπαρούσης με το δεύτερο χατ-τρικ στο φετινό πρωτάθλημα, ο Χατζηστάμου και ο Πλαστουργός σημείωσαν τα τέρματα της ομάδας του Πύργου. - Πολύτιμο χρόνο συμμετοχής σε πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές έδωσε ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Άγγελος Διγκόζης.

Εύκολο απόγευμα -όπως αναμενόταν- είχε χθες στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε με σχετική άνεση επί του ήδη υποβιβασμένου Αστέρα Αμαλιάδας με σκορ 5-1. Απόλυτος πρωταγωνιστής των ερυθρόλευκων ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας και του ομίλου συνολικά, Γιώργος Μπαρμπαρούσης, ο οποίος με το χατ-τρικ που σημείωσε (σ.σ. το δεύτερο στη φετινή σεζόν), έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα και οδήγησε την ομάδα του Πύργου στην άνετη επικράτηση.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, ο αγώνας δεν αντέχει ιδιαίτερης αγωνιστικής κριτικής, με τον Πανηλειακό να πιστοποιεί από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης την ανωτερότητά του, φτάνοντας σε μια ξεκούραστη νίκη απέναντι στη νεανική και άπειρη ομάδα της Αμαλιάδας. Η πρώτη απειλή από πλευράς ερυθρόλευκων δημιουργήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Μπαρμπαρούσης με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, πλάσαρε στην απέναντι γωνία, με την μπάλα όμως να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Εσάι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Π. Τσίγκρηλας βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ, επιλέγοντας να πασάρει δίπλα στον ξεμαρκάριστο Μπαρμπαρούση, ο οποίος έσπρωξε από κοντά την μπάλα στην κενή εστία, με τον επόπτη όμως να σηκώνει το σημαιάκι για οφσάιντ, θεωρώντας πως ο Μπαρμπαρούσης βρισκόταν πιο μπροστά από την μπάλα κατά την στιγμή της πάσας. Αυτό που δεν κατάφερε όμως στο 3' ο Αιτωλοακαρνάνας επιθετικός, το πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα, όταν στο 8' έπειτα από όμορφη προσπάθεια και παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά του Χατζηστάμου, ο Μπαρμπαρούσης έστειλε με κοντινή προβολή την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 18' οι ερυθρόλευκοι απείλησαν εκ νέου, όταν ο νεαρός Μπάλλας επιχείρησε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Εσάι να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 20' η ομάδα του Πύργου διπλασίασε τα τέρματά της, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση «νίκη» από πολύ νωρίς. Ο Τσίγκρηλας επιχείρησε όμορφη ατομική ενέργεια, ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή και πριν προλάβει να εκτελέσει, δέχτηκε μαρκάρισμα από πίσω από τον Δ. Γιαννόπουλο, με τον διαιτητή της συνάντησης να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαρμπαρούσης, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Εσάι και να γράψει το 2-0. Στο 26' οι ερυθρόλευκοι απείλησαν ξανά, όταν ο Μπάλλας επιχείρησε το γύρισμα από αριστερά και ο Τσίγκρηλας με όμορφη εκτέλεση εν κινήσει με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Εσάι, ο οποίος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική στιγμή στο α' ημίχρονο, με τον Πανηλειακό να ρίχνει αισθητά τον ρυθμό στα εναπομείναντα λεπτά.

Το β' μέρος ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Πύργου, καθώς ο Π. Τσίγκρηλας αντιμετώπισε ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού, με τον Άγγελο Διγκόζη να περνά στη θέση του τον Πλαστουργό. Μάλιστα, στο 52' ο Πυργιώτης μεσοεπιθετικός εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Μπαρμπαρούσης πήδηξε ψηλότερα από όλους πιάνοντας την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και τον Χατζηστάμου να παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 3-0. Ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαρμπαρούσης με όμορφη ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ και φτάνοντας τα 16 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν αισθητά, «κατεβάζοντας» και πάλι ταχύτητα, με τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα Αμαλιάδας να βρίσκουν χώρους δημιουργώντας δύο επικίνδυνες καταστάσεις στο 62' και στο 66', τις οποίες αποσόβησε έγκαιρα και αποτελεσματικά ο ταλαντούχος τερματοφύλακας του Πανηλειακού, Τάσος Σακελλαρίου. Στο 87' οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος με «δράστη» τον Πλαστουργό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Βουργουντζή από αριστερά και με όμορφη προσποίηση και άψογο τελείωμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Εσάι, γράφοντας το 5-0. Εν τέλει, η ομάδα της Αμαλιάδας κατάφερε να πετύχει το «γκολ της τιμής» στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν έπειτα από αντεπίθεση ο Σάκκος βρέθηκε απέναντι από τον Σακελλαρίου και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε στο τελικό 5-1.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, οι σημαντικές ευκαιρίες και ο πολύτιμος χρόνος συμμετοχής που έδωσε για ακόμη ένα παιχνίδι ο προπονητής του Πανηλειακού, Άγγελος Διγκόζης, στους νεαρούς ποδοσφαιριστές της πυργιώτικης ομάδας, χρησιμοποιώντας άλλους ως βασικούς στην αρχική 11άδα (Σακελλαρίου, Πρέντι, Μπάλλας, Π. Τσίγκρηλας) κι άλλους ως αλλαγή κατά την διάρκεια του ματς (Βουργουντζής, Λούσκος, Νικολακόπουλος). Παράλληλα, στα αξιοσημείωτα συγκαταλέγεται και η υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Πανηλειακού, η οποία ήταν η πρώτη (!) στο φετινό πρωτάθλημα έπειτα από 22 αγωνιστικές.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ευκαιρία για να δώσει πολύτιμο χρόνο συμμετοχής στο νέο «αίμα» της ομάδας και για να δοκιμάσει νέα συστήματα και διατάξεις αποτέλεσε το χθεσινό παιχνίδι κόντρα στον αδύναμο Αστέρα Αμαλιάδας για τον προπονητή του Πανηλειακού, Άγγελο Διγκόζη, ο οποίος εκμεταλλευόμενος και τον χαμηλό βαθμό δυσκολίας του ματς, χρησιμοποίησε τρεις ποδοσφαιριστές κάτω των 18 ετών στην αρχική 11άδα. Έτσι λοιπόν, ξεκινώντας με μία διάταξη 4-4-2, κάτω από τα γκολπόστ της πυργιώτικης ομάδας κάθισε ο Σακελλαρίου, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Την τετράδα της άμυνας συνέθεσαν οι Χατζηστάμου (δεξιά), Αρβανίτης, Μπουτσικάκης και Καμβύσης (αριστερά), ενώ στην τετράδα της μεσαίας γραμμής επιλέχθηκαν οι Μπάλλας (δεξιά), Κωνσταντακόπουλος, Πρέντι και Αντωνόπουλος (αριστερά). Τέλος, δίδυμο στη γραμμή κρούσης της ομάδας αποτέλεσαν οι Μπαρμπαρούσης και Π. Τσίγκρηλας.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Διγκόζης): Σακελλαρίου, Χατζηστάμου (60' Νικολακόπουλος), Καμβύσης, Κωνσταντακόπουλος, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Μπάλλας (54' Βουργουντζής), Πρέντι, Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος (54' Λούσκος), Τσίγκρηλας Π. (49' λ.τρ. Πλαστουργός).