Δευτέρα 27 Αυγούστου 2018

Καλή εμφάνιση και νέα φιλική νίκη (6-0) για τον Πανηλειακό - Στα «ερυθρόλευκα» οι Αντωνόπουλος και Διαμαντόπουλος

Ενθαρρυντική εμφάνιση και νέα εντός έδρας νίκη σημείωσε χθες το απόγευμα ο Πανηλειακός, ο οποίος στο τρίτο φιλικό τεστ της προετοιμασίας του επιβλήθηκε εύκολα με σκορ 6-0 επί του Αλφειού Επιταλίου. - Πλαστουργός, Νικολόπουλος (x2), Πρέντι και Δ. Τσίγκρηλας οι σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Λαγού, η οποία είχε ανοίξει το σκορ χάρη σε αυτογκόλ αντίπαλου αμυντικού. - Την απόκτηση των Θανάση Αντωνόπουλου και Μάνου Διαμαντόπουλου οριστικοποίησε κι επίσημα χθες το βράδυ η ερυθρόλευκη διοίκηση.

Θετικά στοιχεία φανέρωσε σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε άνετα επί του Αλφειού Επιταλίου στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου με σκορ 6-0. Ο ... χορός των τερμάτων «άνοιξε» στο 15ο λεπτό με αυτογκόλ, ύστερα από κακή συνεννόηση αντίπαλου αμυντικού με τον Σακελλαρίου (σ.σ. ο νεαρός γκολκίπερ του Πανηλειακού αγωνίστηκε με την ομάδα του Κώστα Μπακάλη λόγω της απουσίας των δύο τερματοφυλάκων του Αλφειού εξαιτίας επαγγελματικών υποχρεώσεων). Λίγες στιγμές αργότερα, ο Πλαστουργός βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με πολύ όμορφο τελείωμα έκανε το 2-0. Σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ντίνος Νικολόπουλος, ο οποίος με δυνατό διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 3-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Μάλιστα, λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους, ο ίδιος παίκτης με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κι έκανε το 4-0, ενώ οι νεαροί Πρέντι και Δ. Τσίγκρηλας με ψύχραιμα τελειώματα «έγραψαν» το τελικό 6-0.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Λαγός): Καπετανάκης, Καμβύσης, Μπουρνέλης, Γιαννακόπουλος, Νικολόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Παλιάτσας, Χατζηστάμου, Πλαστουργός, Σωτηρόπουλος, Καταβάτης.

Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καρακίτσος, Διαμαντόπουλος, Τσίγκρηλας Δ., Μπουτσικάκης, Τσούνι, Πρέντι, Αντωνόπουλος, Βουργουτζής, Σταθάτος, Παναγόπουλος.

* Από πλευράς ερυθρόλευκων, ο Γιώργος Λαγός προφύλαξε για δεύτερο διαδοχικό φιλικό τεστ τους επιθετικούς της ομάδας, Μπάρκα και Π. Τσίγκρηλα, οι οποίοι αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμών.

** Επόμενο προγραμματισμένο φιλικό παιχνίδι για τον Πανηλειακό είναι αυτό της Τετάρτης (28/9) στον Πύργο και ώρα 6.30μ.μ. κόντρα στον Πανμοβριακό Ριόλου, προσεχή αντίπαλο των ερυθρόλευκων στο νέο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Μάλιστα, στον πάγκο της αχαϊκής ομάδας βρίσκεται ένας γνώριμος των φίλων του Πανηλειακού, ο παλαίμαχος «ερυθρόλευκος» ποδοσφαιριστής, Ντίνος Σπυρόπουλος, ενώ στην ομάδα του Ριόλου αγωνίζεται και ο Παναγιώτης Νιφορόπουλος, ο οποίος τις δύο προηγούμενες σεζόν αποτέλεσε βασικό στέλεχος της ομάδας του Πύργου.