Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2018

Ολοκλήρωσε τον α' γύρο με νίκη (71-62 τον Αιγέα Γαστούνης) και βλέπει ... playoffs ο μπασκετικός Πανηλειακός!

Νέα πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Γ.Ε. Πανηλειακός, καθώς επικράτησε με σκορ 71-62 επί του Α.Ο. Αιγέα Γαστούνης και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. - Κορυφαίοι για τους ερυθρόλευκους ήταν οι Χ. Λόλας και Δ. Κωνσταντόπουλος, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος. - Στη 2η θέση της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στα playoffs ανόδου, ολοκλήρωσε τον α' γύρο το ερυθρόλευκο τμήμα μπάσκετ. - Ρεπό έχει την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Πύργου.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε έπειτα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής η Γ.Ε. Πανηλειακός, η οποία επιβλήθηκε χθες το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο Πύργου επί του Α.Ο. Αιγέα Γαστούνης με σκορ 71-62, ολοκληρώνοντας τον α' γύρο του 1ου Ομίλου της Β' ΕΣΚΑ-Η με ρεκόρ 6-2 και 14 βαθμούς.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι το συγκρότημα του Σάκη Διαμαντόπουλου μπήκε νωθρά στο παρκέ, με αποτέλεσμα μάλιστα στα μέσα του α' δεκαλέπτου να βρίσκεται πίσω στο σκορ ακόμα και με διαφορές της τάξεως των 15 πόντων (4-18, 7-21). Η εξέλιξη αυτή οδήγησε τον προπονητή της ομάδας να καλέσει time out για να ηρεμήσει τους ερυθρόλευκους αθλητές και να τους δώσει συγκεκριμένες οδηγίες, γεγονός που συνέβαλλε καθοριστικά στο να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και να «ροκανίσουν» την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (34-39). Στο γ' δεκάλεπτο οι Πυργιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (53-48) και να μην «ξανακοιτάξουν» πίσω, διατηρώντας σχετικά εύκολα την διαφορά και φτάνοντας στην κατάκτηση του 6ου ροζ φύλλου αγώνα στο πρωτάθλημα

Κορυφαίος της χθεσινής αναμέτρησης για τη Γ.Ε. Πανηλειακός ήταν ο έμπειρος Forward/Center Χάρης Λόλας, ο οποίος με την είσοδό του στο παρκέ στο β' δεκάλεπτο συνέβαλλε τα μέγιστα στη μεγάλη αντεπίθεση της ομάδας μας, δίνοντας πολύτιμες λύσεις κάτω από την ρακέτα και σημειώνοντας 17 πόντους. Παράλληλα, πολύπλευρη σε άμυνα και επίθεση ήταν και η συνεισφορά των Σάκη Κωνσταντόπουλου (17π.), Μπάμπη Κωνσταντόπουλου (13π.) και Γιώργου Χρονόπουλου (13π.), οδηγώντας τους ερυθρόλευκους του Πύργου σε μια ακόμα μεγάλη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Πύργου δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις, καθώς ακολουθεί το ρεπό της για την 1η αγωνιστική του β' γύρου. Έτσι, επόμενος αγώνας της Γ.Ε Πανηλειακός για το πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑ-Η είναι αυτός του μεθεπόμενου σαββατοκύριακου (10-11/2), οπότε φιλοξενεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Πύργου την ομάδα του Α.Ο. Αστέρια Αχαΐας.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-39, 53-48, 71-62.

Γ.Ε. ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Διαμαντόπουλος Δ.): Σκαλτσάς Κ. 9, Διαμαντόπουλος Φ., Ζαγκλής, Κωνσταντόπουλος Χ. 13, Χαϊκάλης, Τοπιντζής, Χρονόπουλος 13, Κωσταρέλλος 1, Μυλωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος Δ. 17, Λόλας 17, Γέρος 1.