Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018

Συνεχίζουν ακάθεκτες και το 2018 οι Γυναίκες του Πανηλειακού - Νίκησαν (1-0) και τον Πήγασο Θριασίου και παραμένουν στην κορυφή

Από εκεί που σταμάτησε το 2017, συνέχισε και το 2018 η Γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού, η οποία επιβλήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου στο Δημοτικό στάδιο Πύργου με σκορ 1-0 επί του Πήγασου Θριασίου. - Η Μπιρίτη σημείωσε το νικητήριο γκολ. - Σταθερά στην κορυφή η ομάδα του Κώστα Μπακάλη. - Με την Αγία Παρασκευή εκτός έδρας κοντράρονται οι ερυθρόλευκες στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Την 6η διαδοχική νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισαν το μεσημέρι του Σαββάτου τα κορίτσια του Πανηλειακού, καθώς επιβλήθηκαν στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου με 1-0 επί του Πήγασου Θριασίου. Οι ερυθρόλευκες ήταν ανώτερες σε όλο το παιχνίδι, είχαν την καθολική υπεροχή και δημιούργησαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να έχουν την απαιτούμενη συγκέντρωση για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από νωρίς.
Στο α' ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Μπακάλη φάνηκε να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο επηρεασμένη από την διακοπή του πρωταθλήματος, έχοντας μεν την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους, χωρίς όμως να μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές. Τελικά, όσα δεν συνέβησαν στα πρώτα 40', έγιναν στο τελευταίο πεντάλεπτο του α' μέρους. Έτσι λοιπόν, στην πρώτη ουσιαστικά «καθαρή» ευκαιρία της, η Πυργιώτικη ομάδα ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, όταν από πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ της Βοΐλα στο 40', η Βλάχου δεν υπολόγισε σωστά διώχνοντας πάνω στην πλάτη της Μπιρίτη που είχε πηδήξει για κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, στο 42', ο Πήγασος κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, η Κολοβού απέκρουσε ασθενώς και στην επαναφορά η Πάβελ σούταρε ελάχιστα άουτ. Πάντως, η τελευταία μεγάλη φάση του ημιχρόνου ανήκε στον Πανηλειακό, όταν στο 45' η Καπαρέλη με εξαιρετική κούρσα βγήκε απέναντι από την Βλάχου σε θέση τετ-α-τετ, με την αντίπαλη γκολκίπερ να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.
Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκες μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένες να τελειώσουν το ματς ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή τους. Όμως, τόσο η εξαιρετική απόδοση της αντιπάλου γκολκίπερ, Βλάχου, όσο και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική φάση από πλευράς Πανηλειακού, κράτησαν αυτό το «εύθραυστο» 1-0. Στο 63' η Καπαρέλη με εξαιρετική ενέργεια βρέθηκε και πάλι απέναντι από την Βλάχου, η οποία αποσόβησε εκ νέου το 2-0. Λίγο αργότερα, στο 71', η Βοΐλα με καταπληκτική ενέργεια πέρασε τρεις αντιπάλους και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με την Βλάχου να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Πύργου, όταν στο 85' από πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ της Παρασκευοπούλου η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Μπακάλης): Κολοβού, Διονυσοπούλου, Κουκουβού, Δημοπούλου, Καρτάλου (70' Μιχαλοπούλου), Νικολοπούλου, Καπαρέλη, Βοΐλα (91' Κουτουζή), Κιάμου (85' Φεφλέ), Μπιρίτη, Τσουρούλη (70' Παρασκευοπούλου).