Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017

«Ξέρανε» τον Αστέρα Αμαλιάδας στο 94' ο Πανηλειακός με ... οβίδα του Σωτηρόπουλου!

Σε ένα ματς με δραματικό φινάλε ο Πανηλειακός πήρε μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη απέναντι στον Αστέρα Αμαλιάδας για την 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής. - Ο Σωτηρόπουλος με σουτάρα εκτός περιοχής χάρισε την νίκη στην ομάδα του Πύργου. - Στους 11 βαθμούς και την 5η θέση «σκαρφάλωσαν» οι ερυθρόλευκοι, που την επόμενη αγωνιστική φιλοξενούνται στο Λεωνίδιο από την τοπική ομάδα.- Τί δήλωσαν οι δύο προπονητές.

Το ρητό λέει πως όταν η κατάσταση γίνεται ζόρικη, οι ζόρικοι συνεχίζουν. Αυτό ακριβώς έκαναν σήμερα και οι παίκτες του Πανηλειακού, οι οποίοι μπροστά σε περίπου 1.500 φίλους της ομάδας, κατέθεσαν ψυχή, πάθος και έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στον Αστέρα Αμαλιάδας (1-0) χάρη στη γκολάρα του Γιάννη Σωτηρόπουλου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο Πανηλειακός μπήκε δυνατά στο ματς και παίζοντας με περισσή αποφασιστικότητα, «πατούσε» σαφώς καλύτερα από τον Αστέρα επιχειρώντας σε αυτό το διάστημα δυο καλά σουτ με Κρεββατά και Γκοτσούλια, τα οποία δεν ανησύχησαν όμως τον Καβουσάκη.
Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και φαινόταν πως όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη το γκολ, θα έπαιρνε και τη νίκη. Αυτοί που απείλησαν και πάλι πρώτοι ήταν οι ερυθρόλευκοι (σ.σ. αγωνίστηκαν με την μπλε εμφάνιση στο σημερινό παιχνίδι), όταν στο 67’ ο Γκοτσούλιας επιχείρησε το δυνατό σουτ με τον Καβουσάκη όμως να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στη συνέχεια, ο Αστέρας άρχισε να «παίρνει» μέτρα στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας δις κοντά στην επίτευξη κάποιου τέρματος, με τους Μπαρμπαρούση και Torres όμως να αστοχούν από πλεονεκτική θέσή. Στην περίπτωση του πρώτου επενέβη σωτήρια ο τερματοφύλακας και αρχηγός του Πανηλειακού, Καπετανάκης, ενώ στη δεύτερη περίπτωση το πλασέ του Ισπανού κατέληξε άουτ.
Έτσι, φτάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όπου κρίθηκαν τα πάντα. Αρχικά, στο 92' ο Μαρουκάκης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα των ερυθρόλευκων, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, με τον επόπτη όμως να σηκώνει το σημαιάκι υποδεικνύοντας τον επιθετικό της Αμαλιάδας σε θέση οφσάιντ (μάλλον σωστά, σε μια δύσκολη πάντως φάση). Κι εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι οδεύει προς την ισοπαλία, ήρθε στο 94' ο εκ των αρχηγών της ομάδας, Γιάννης Σωτηρόπουλος, ο οποίος με μια «βολίδα» έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στο δεξί παραθυράκι του Καβουσάκη «γράφοντας» το 1-0 και χαρίζοντας στην ομάδα του Πύργου μια σπουδαία (από βαθμολογικής και ψυχολογικής απόψεως) νίκη. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, προπονητή, διοίκηση και κόσμο, με την ομάδα να επιστρέφει στα τρίποντα έπειτα από δύο συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής του Πανηλειακού, Γιώργος Κούτσης, ξεκίνησε την αναμέτρηση παρατάσσοντας την ομάδα με ορισμένες διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα προηγούμενα ματς λόγω της ανετοιμότητας των αρχηγών Κολόκα (σ.σ. γέννησε η σύζυγός του και έλειψε με άδεια από τις τελευταίες προπονήσεις) και Σωτηρόπουλου (σ.σ. δεν είχε ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί τον τελευταίο καιρό). Έτσι λοιπόν, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με τον Καπετανάκη στα γκολπόστ, τους Μπουρνέλη και Σούλη στο κέντρο της άμυνας και τους Λεβέντη (δεξιά) και Νικολόπουλο (αριστερά) στα δύο άκρα. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γκοτσούλιας και Shehu, ενώ στην τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κρεββατά επιλέχθηκαν οι Μπουρλάκης (10άρι), Νιφορόπουλος (δεξιά) και Danquah (αριστερά).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Νιφορόπουλος (35' Σωτηρόπουλος), Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Danquah, Γκοτσούλιας, Κρεββατάς (55' Χατζηστάμου), Μπουρλάκης (86' Κολόκας), Shehu.

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Γιώργος Κούτσης (προπονητής Πανηλειακού): «Παίζαμε με μια εξαιρετική ομάδα με ποιοτικούς παίκτες, μια ομάδα η οποία έχει έναν εξαιρετικό προπονητή, μια καλοδουλεμένη ομάδα, την οποία θεωρώ ακόμα και τώρα φαβορί για την πρώτη θέση. Θέλω να συγχαρώ τα παιδιά για το πάθος και την αγωνιστικότητα τους. Ήρθε μια νίκη στο τελευταίο λεπτό, δε θα πω αν είναι δίκαιο ή άδικο το αποτέλεσμα. Δεν στέκομαι στο αποτέλεσμα, καθώς μπορεί να είναι και τυχαίο ένα αποτέλεσμα. Όπως για παράδειγμα, και θέλω να το πω, ότι το προηγούμενο δικό μας αποτέλεσμα στα Βραχνέικα ήταν για μας άδικο. Είχαμε ένα ντέρμπι που καταφέραμε να κερδίσουμε και θα μας χαρίσει αυτό μια ψυχολογική ανάταση, που είχαμε ανάγκη μετά από δυο ήττες. Θα αφιερώσουμε τη νίκη αυτή στον κόσμο, ο οποίος ήρθε, μας υποστήριξε, ήταν εκεί, ήταν δίπλα μας. Και το δώρο αυτό που κάναμε στον κόσμο, ελπίζω να το ευχαριστήθηκε και να συνεχίσει να στηρίζει, να έρχεται στο γήπεδο και να αγκαλιάσει αυτή την προσπάθεια. Εμείς αυτό που μπορούμε να εγγυηθούμε είναι ότι θα συνεχίσουμε καθημερινά να προσπαθούμε.»

Τίμος Καβακάς (προπονητής Αστέρα Αμαλιάδας): «Ήρθε η έβδομη αγωνιστική για να έχουμε την πρώτη ήττα. Ήταν ένα παιχνίδι, το οποίο αφού δεν καταφέραμε να το κερδίσουμε, έπρεπε τουλάχιστον να μην το χάσουμε. Ξοδέψαμε ένα ημίχρονο, ένα κακό πρώτο ημίχρονο, χωρίς να υπάρχει καλός ρυθμός. Ο Πανηλειακός ήταν καλύτερος στις προσωπικές μονομαχίες και εμείς δεν απειλήσαμε. Στην επανάληψη, με τις αλλαγές που κάναμε και στον σχηματισμό μας, είμαστε η ομάδα που δικαιούταν να κερδίσει. Χάσαμε δυο ανεπανάληπτες ευκαιρίες, δυο τετ-α-τετ που δεν χάνονται, μας ακυρώθηκε ένα γκολ για το οποίο ασφαλώς και δεν έχω τη θέση για να σας πω αν ήταν ή δεν ήταν οφσάιντ, αλλά οι ποδοσφαιριστές μου λένε ότι ήταν ένα πεντακάθαρο γκολ. Και εκεί ουσιαστικά τελειώνει και το παιχνίδι για εμάς σε ότι αφορά για να το κερδίσουμε. Από εκεί και πέρα, ένα λάθος μας στοίχισε και το παιχνίδι ολόκληρο. Και δυστυχώς, όταν κάνεις πρωταθλητισμό, πρέπει να μαζεύεις πόντους συνέχεια. Πόσο μάλλον όταν παίζεις με μια ομάδα, όπως είναι ο Πανηλειακός, σε ένα τοπικό ντέρμπι, ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Αυτό που συνολικά με στενοχωρεί γι' αυτό το ματς είναι το ότι στο δεύτερο μέρος αξίζαμε τη νίκη και τελικά δεν πήραμε ούτε την ισοπαλία.»