Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017

Όχι έτσι, ρε Πανηλειακέ... - Κάκιστη εμφάνιση και δίκαιη εντός έδρας ήττα (0-1) από τον Παναρκαδικό

Ήττα με κάτω τα χέρια γνώρισε στον Πύργο ο Πανηλειακός, καθώς ηττήθηκε με σκορ 0-1 από τον Παναρκαδικό. - Πολύ κακή εμφάνιση με μόλις 1 (!) ευκαιρία σε ολόκληρο 90λεπτο. - Στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Διαγόρα Βραχνέικων οι ερυθρόλευκοι, που θα ψάξουν μία ακόμα νίκη μακριά από το σπίτι τους.

Την χειρότερη -μέχρι στιγμής- φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε το μεσημέρι της Κυριακής ο Πανηλειακός, ο οποίος γνώρισε δίκαιη ήττα (0-1) από τον Παναρκαδικό. Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Κούτση δεν δικαιολόγησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τον τίτλο του φαβορί, καθώς είχαν τεράστιο πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο. Στον αντίποδα οι παίκτες του Παναρκαδικού πρέσαραν ασφυκτικά δημιουργώντας προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και οδηγώντας τους παίκτες του Πανηλειακού σε πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλέυονταν και έβγαιναν στην αντεπίθεση. Σε μια παρόμοια φάση μάλιστα, ο Νάτσης με όμορφο σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Καπετανάκη.
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, με την ομάδα του Παναρκαδικού να βρίσκει εν τέλει τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη σε ψύχραιμο πλασέ του Συρεγγέλα, έπειτα από υπέροχη ασίστ του Λυμπερόπουλου με το τακουνάκι. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική σημαντική ευκαιρία που δημιούργησε ο Πανηλειακός σε ολόκληρο το 90λεπτο ήταν αυτή του Danquah στο 74', όταν έπιασε την πολύ καλή και δυνατή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του νεοεισελθόντα στον αγωνιστικό χώρο Χατζηστάμου, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως να πετάγεται στην αριστερή του γωνία και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ματς «έσβησε» χωρίς να δημιουργηθεί κάποια άλλη σημαντική στιγμή μπροστά στις δύο εστίες, με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζονται ανήμποροι να αντιδράσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση, γεγονός που προκάλεσε την έντονη δυσφορία των 700 περίπου φίλων και οπαδών της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Ο προπονητής της ομάδας επέλεξε για άλλο ένα ματς τους ίδιους 11 ποδοσφαιριστές για να ξεκινήσουν την αναμέτρηση της Κυριακής με τον Παναρκαδικό. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καπετανάκης έχοντας μπροστά του στην άμυνα τους Κολόκα, Σούλη, Λεβέντη (δεξιά) και Νικολόπουλο (αριστερά). Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γκοτσούλιας και Shehu, ενώ την μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον Κρεββατά συνέθεσαν οι Danquah (δεξιά), Σωτηρόπουλος (αριστερά) και Μπουρλάκης (10άρι).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Shehu, Λεβέντης, Κολόκας, Σούλης, Νικολόπουλος, Danquah, Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης, Σωτηρόπουλος (69' Χατζηστάμου).