Δευτέρα 17 Ιουνίου 2019

Σήκωσε το Πρωτάθλημα Παίδων της Ε.Π.Σ. Ηλείας η Κ-16 του Πανηλειακού! (PHOTOS & VIDEOS)

Πρωταθλητές Ηλείας στέφθηκαν χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Αμπελόκαμπου οι αθλητές της Κ-16 του Πανηλειακού, καθώς επιβλήθηκαν με σκορ 4-2 επί του Αστέρα Αμαλιάδας. - Κάρδαρης και Λυμπερόπουλος (χατ-τρικ) ήταν οι σκόρερ των ερυθρόλευκων. - Αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό και τρίτο τα τελευταία τέσσερα χρόνια Πρωτάθλημα για την Κ-16 της ομάδας του Πύργου.

Απόλυτος κυρίαρχος στην κατηγορία Παίδων της Ε.Π.Σ. Ηλείας παρέμεινε για μία ακόμα χρονιά ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε στον χθεσινό Τελικό επί του φιναλίστ Αστέρα Αμαλιάδας με σκορ 4-2 και στέφθηκε ξανά Πρωταθλητής Ηλείας. Μάλιστα, η χθεσινή κατάκτηση του πρωταθλήματος ήταν η δεύτερη διαδοχική και τρίτη την τελευταία τετραετία για την Κ-16 των ερυθρόλευκων, αποδεικνύοντας την εξαιρετική και μεθοδευμένη δουλειά που γίνεται στις Ακαδημίες της ομάδας του Πύργου.

Στα της αναμέτρησης, οι νεαροί αθλητές του Κώστα Μπακάλη μπήκαν στον Τελικό με ... το μαχαίρι στα δόντια και ευτύχησαν να προηγηθούν με την σέντρα, όταν ο Κάρδαρης εκμεταλλεύτηκε γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή και με όμορφη κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 μόλις στο 1ο λεπτό. Το γκολ αυτό γέμισε αυτοπεποίθηση τους ερυθρόλευκους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας γρήγορα και σε ένα δεύτερο τέρμα. Στο 7' ο Λυμπερόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Κριεμάντι και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-0. Η ομάδα του Πύργου ήλεγχε απόλυτα το ματς, όμως ένα λάθος του Πετρόπουλου στο 28' (σ.σ.  δεν κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ) έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα Αμαλιάδας να μειώσει με τον Σάκκο σε 2-1. Σκορ που παρέμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης του α' ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πανηλειακός συνέχισε να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, κατορθώνοντας μάλιστα να φτάσει εκ νέου σε ένα γρήγορο γκολ. Στο 50' ο Κάρδαρης επιχείρησε την σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να φτάνει μετά από κόντρες στον Λυμπερόπουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Κριεμάντι για το 3-1. Οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και λίγα λεπτά αργότερα «καθάρισαν» ουσιαστικά τον Τελικό. Ο Θεοδωρόπουλος επιχείρησε την σέντρα προς την αντίπαλη περιοχή, ο Κωστόπουλος με άψογο κοντρόλ κατέβασε την μπάλα δίνοντας με την μία ασίστ στον Λυμπερόπουλο, ο οποίος με άψογο πλασέ από το ύψος του πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ολοκληρώνοντας παράλληλα με τον καλύτερο τρόπο το προσωπικό του χατ-τρικ. Το μοναδικό που κατάφερε η ομάδα της Αμαλιάδας στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα ήταν να μειώσει το σκορ σε 4-2 χάρη σε αυτογκόλ στο 70ό λεπτό.

Με το σφύριγμα της λήξης του μεγάλου Τελικού, οι νεαροί ποδοσφαιριστές της Κ-16 του Πανηλειακού, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Κουζή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77', έγιναν ένα ... κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου του Αμπελόκαμπου,  πανηγυρίζοντας έξαλλα την back to back κατάκτηση του πρωταθλήματος Παίδων της Ε.Π.Σ. Ηλείας.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κ. Μπακάλης): Πετρόπουλος, Κουζής, Γεωργόπουλος, Καλομοίρης, Σπηλιόπουλος, Λυμπερόπουλος, Μαρτζάκλης, Κωστόπουλος, Κάρδαρης, Θεοδωρόπουλος, Κουσκουλιάνος.

Στον πάγκο ήταν οι: Λιάβας, Κορομηλάς, Αλεξόπουλος, Σταθόπουλος, Λινάρδος, Φραγκοπανάγος, Μικέλης.

Δείτε φωτογραφίες και βίντεο από τον μεγάλο Τελικό και τα πανηγύρια της Κ-16 του Πανηλειακού