Τετάρτη 10 Απριλίου 2019

Μπορούσε και το διπλό στη Ρόδο (1-1 κόντρα στον Ιάλυσο) ο ψυχωμένος Πανηλειακός!

Ισόπαλος (1-1) αναδείχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στη Ρόδο ο ψυχωμένος Πανηλειακός, ο οποίος σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι παρουσίασε εξαιρετική εικόνα και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Πρωταθλητή του 6ου ομίλου, Ιάλυσου. - Το γκολ της πυργιώτικης ομάδας σημείωσε ο αρχισκόρερ των Πυργιωτών, Γιώργος Μπαρμπαρούσης, ο οποίος έφτασε τα 18 γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα στο πρωτάθλημα, «κλειδώνοντας» την πρωτιά στον σχετικό πίνακα των σκόρερ. - «Αντίο» στη φετινή περίεργη σεζόν με νίκη μπροστά στον κόσμο της θα επιδιώξει να δώσει την ερχόμενη Κυριακή (14/4) η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη, η οποία φιλοξενεί στον Πύργο την Νίκη Τραγανού.

Μια ... ανάσα από ένα σημαντικό διπλό στην έδρα του Πρωταθλητή του 6ου ομίλου έφτασαν το μεσημέρι της Κυριακής οι παίκτες του Πανηλειακού, οι οποίοι παίζοντας ψυχωμένα, για την φανέλα και την ιστορία της πυργιώτικης ομάδας κι έχοντας ως κορυφαίους τους Αρβανίτη και Μπαρμπαρούση, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 κόντρα στον Ιάλυσο Ρόδου, δεχόμενοι μάλιστα την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Οικονομίδειο Στάδιο της Ρόδου κύλησαν σε χαμηλό τέμπο, με τους παίκτες του Ιάλυσου να παίρνουν την κατοχή της μπάλας, όμως να αναγκάζονται σε πολλά λάθη χάρη στη συντονισμένη πίεση των ποδοσφαιριστών του Πανηλειακού, οι οποίοι παράλληλα έβγαιναν γρήγορα μπροστά προσπαθώντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες προϋποθέσεις μπροστά από την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη καλή φάση του ματς καταγράφηκε στο 7’, όταν μετά από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου από αριστερά, ο Παπαδόπουλος γύρισε για τον Δελαπόρτα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον επόπτη όμως να υποδεικνύει τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων σε θέση οφσάιντ. Στο 21’ οι Ροδίτες απείλησαν εκ νέου, όταν η κεφαλιά του Περογαμβράκη πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σακελλαρίου, ενώ στο 25’ το σουτ του ίδιου παίκτη πέρασε αρκετά μέτρα άουτ, με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή από πλευράς Πανηλειακού, με τον Άγγελο Διγκόζη να περνά τον νεαρό Πρέντι στη θέση του Δ. Τσίγκρηλα, ο οποίος δε μπορούσε να συνεχίσει εξαιτίας σοβαρού τραυματισμού στο χέρι. Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση της επανάληψης ανήκε στην ομάδα του Πύργου, όταν στο 51′ ο Μπουτσικάκης εκτέλεσε φάουλ σε πολύ καλή θέση, με τη μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και να καταλήγει σε κόρνερ. Η απάντηση από πλευράς Ιάλυσου ήρθε στο 58′, όταν το σουτ του Δελαπόρτα πέρασε άουτ, ενώ στο 61′ καλό σουτ του Δωματά έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σακελλαρίου. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 66′, οι ερυθρόλευκοι του Πύργου πήραν προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Σταθάτος μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι επιχείρησε το γύρισμα προς τον Μπαρμπαρούση, με τον αρχισκόρερ των Πυργιωτών και του 6ου ομίλου να πλασάρει σωστά και με το 18ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα να γράφει το 0-1. Στο 76′ το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά, καθώς Μπαρμπαρούσης και Πρέντι συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον δεύτερο να χτυπάει στο κεφάλι (σ.σ. χρειάστηκε ράμματα) και να μη μπορεί να συνεχίσει το ματς, με τον Άγγελο Διγκόζη να αναγκάζεται να προχωρήσει σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή περνώντας στη θέση του τον Π. Τσίγκρηλα. Ο Ιάλυσος απείλησε στο 81', όταν από σέντρα του Κόλα ο Περογαμβράκης έπιασε την κεφαλιά, με τον Σακελλαρίου να αντιδρά σωστά και να μπλοκάρει την μπάλα. Στα τελευταία λεπτά η πίεση από πλευράς γηπεδούχων έγινε ασφυκτική, φτάνοντας εν τέλει στην ισοφάριση στο 89′. Ο Δωματάς επιχείρησε την σέντρα στην καρδιά της ερυθρόλευκης περιοχής και ο Περογαμβράκης με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Σακελλαρίου για το 1-1. Μετά το γκολ οι ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου συνέχισαν να πιέζουν για να φτάσουν στην ολική ανατροπή, όμως αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ και στη νίκη ήταν οι παίκτες του Πανηλειακού, όταν στο 90+1′ ο Μπαρμπαρούσης έφυγε στην αντεπίθεση στην πλάτη του Obinna, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Ανδρούτσο, με τον Αφρικανό μεσοαμυντικό όμως να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ, στερώντας από την ομάδα του Πύργου ένα μεγάλο διπλό στην έδρα του πρωταθλητή του 6ου ομίλου.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η πολύ άσχημη και αντιεπαγγελματική συμπεριφορά του προπονητή του Ιάλυσου, Σάκη Παπαβασιλείου, η οποία οδήγησε σε φραστικό επεισόδιο με τον αρχηγό του Πανηλειακού, Δημήτρη Αρβανίτη, καθώς και με τον πάγκο της πυργιώτικης ομάδας κι είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα στα μέσα του α' ημιχρόνου. Φυσικά, στα αρνητικά της αναμέτρησης και οι δύο αναγκαστικές αλλαγές των νεαρών Δ. Τσίγκρηλα και Πρέντι εξαιτίας άσχημων τραυματισμών σε χέρι και κεφάλι, αντίστοιχα.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ταξίδεψε στη Ρόδο ο Πανηλειακός, με τον Άγγελο Διγκόζη να παρατάσσει τους ερυθρόλευκους σε σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από την εστία των Πυργιωτών ξεκίνησε ο νεαρός Σακελλαρίου, ενώ στην την τετράδα της άμυνας συνέθεσαν οι Καμβύσης, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης και Νικολόπουλος. Στο δίδυμο των χαφ επιλέχθηκαν οι Δ. Τσίγκρηλας και Κωνσταντακόπουλος, ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαρμπαρούση αγωνίστηκαν οι Χατζηστάμου, Αντωνόπουλος και Σταθάτος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Διγκόζης): Σακελλαρίου, Καμβύσης, Σταθάτος (83′ Νικολακόπουλος), Δ.Τσίγκρηλας (46′ λ.τρ. Πρέντι - 78′ λ.τρ. Π. Τσίγκρηλας), Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος, Νικολόπουλος.