Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

Μπορούσε το διπλό, έφυγε με την ισοπαλία (0-0) από το Μενίδι ο Πανηλειακός!

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε στο Μενίδι κόντρα στον τοπικό Αχαρναϊκό ο Πανηλειακός για την 18η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής. - Μπορούσαν και τη νίκη οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις πολύ σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν. - Αήττητη εντός του 2019 παρέμεινε η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη. - Τον Διαγόρα Βραχνεΐκων υποδέχεται στο «Μαρακανά» για την 19η αγωνιστική (Κυριακή 17/2) η ομάδα του Πύργου.

Αλώβητος έφυγε από την δύσκολη έδρα του Μενιδίου ο Πανηλειακός, ο οποίος απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0) απέναντι στον τοπικό Αχαρναϊκό και παρέμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι αήττητος εντός του 2019 (σ.σ. οι ερυθρόλευκοι μετρούν πλέον 2 νίκες και 3 ισοπαλίες κατά το νέο έτος). Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη παρατάχθηκε δίχως τους δύο αρχηγούς της, τον τιμωρημένο Αρβανίτη και τον ανέτοιμο Νικολόπουλο (σ.σ. πέρασε στο παιχνίδι στο 60' ως αλλαγή), κατάφερε να διατηρήσει σχετικά εύκολα το «μηδέν» στην άμυνα και να αποσπάσει έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας από τον γηπεδούχο Αχαρναϊκό που «καιγόταν» για τη νίκη, ώστε να πάρει βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να έχουν φύγει και με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αν παρουσιάζονταν περισσότερο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις τρεις πολύ σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Στα του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 17′, όταν από γύρισμα στην περιοχή του Πανηλειακού ο Τσιντώνης από πολύ καλή θέση δε μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε, με τους ερυθρόλευκους αμυντικούς να απομακρύνουν τον κίνδυνο. Η πρώτη απειλή από πλευράς Πανηλειακού ήρθε στο 22′, όταν μετά από ωραία αντεπίθεση των ερυθρόλευκων, ο Σταθάτος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μπαρμπαρούσης με όμορφο κοντρόλ και περιστροφή εκτέλεσε με την μία, με τον Αντωνόπουλο να αποκρούει σωτήρια. Στο 34′ έπειτα από βαθιά μπαλιά του Σταθάτου και πίεση του Μπαρμπαρούση, Τασιουλής και Αντωνόπουλος δεν συνεννοήθηκαν σωστά, με τον αμυντικό των γηπεδούχων να ψιλοκρεμάει τον τερματοφύλακα της ομάδας του στην προσπάθειά του να του γυρίσει τη μπάλα με το κεφάλι, με τη μπάλα να καταλήγει τελικά σε κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του α' μέρους ανήκε κι αυτή στον Πανηλειακό και καταγράφηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του Πύργου έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Χαραλαμπόπουλο να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας σε μακρινή μπαλιά προς τον Σταθάτο, ο οποίος βρέθηκε ολομόναχος έξω από την μεγάλη περιοχή και προλαβαίνοντας την έξοδο του αντίπαλου γκολκίπερ προσπάθησε να τον ψηλοκρεμάσει, με τη μπάλα όμως να περνά άουτ και τις δύο ομάδες να οδηγούντα στα αποδυτήρια στο 0-0.

Η μορφή της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια και στο β' ημίχρονο, με την πρώτη καλή ευκαιρία της επανάληψης να πραγματοποιείται στο 62′, όταν σουτ του Τσιντώνη από καλή θέση πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Πανηλειακός απώλεσε την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ και να μπει σε θέση οδηγού, όταν στο 65′ ύστερα από όμορφη κάθετη πάσα του Αντωνόπουλου, ο Χατζηστάμου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ από πλάγια δεξιά από τα δεξιά, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Τελευταία σημαντική στιγμή στο ματς ήταν το δυνατό σουτ του Μουκίδη στο 79' με τον τον Κυρίτση να απομακρύνει σε πρώτο χρόνο, ενώ στη συνέχεια της φάσης νέο σουτ από τον Τσιντώνη αυτή τη φορά πέρασε άουτ.

«Ο Α.Ο. Πανηλειακός εύχεται περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή του Αχαρναϊκού, Γιάννη Κυριαζόπουλο για τον τραυματισμό που είχε στο χθεσινό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. Να γυρίσει σιδερένιος και δυνατός σύντομα στα γήπεδα!»

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Με δύο αναγκαστικές αλλαγές στην αρχική 11άδα  παρατάχθηκε στο Γήπεδο του Μενιδίου ο Πανηλειακός, καθώς ο Άγγελος Διγκόζης δε μπορούσε να υπολογίζει τις υπηρεσίες των δύο αρχηγών της ομάδας, τόσο του τιμωρημένου Αρβανίτη όσο και του ανέτοιμου, προερχόμενου από τραυματισμό, Νικολόπουλου. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Κυρίτσης, ενώ στην τετράδα της άμυνας ξεκίνησαν οι Χατζηστάμου (δεξιά), Μακροστέργιος, Μπουτσικάκης και Καμβύσης (αριστερά). Ως δίδυμο στο χώρο της μεσαίας γραμμής επιλέχθηκαν οι Κωνσταντακόπουλος και Δ. Τσίγκρηλας, ενώ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαρμπαρούση αγωνίστηκαν οι Νικολακόπουλος, Αντωνόπουλος και Σταθάτος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Α. Διγκόζης): Κυρίτσης, Καμβύσης (60′ Νικολόπουλος), Σταθάτος, Μακροστέργιος, Τσίγκρηλας Δ., Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος (82′ Μανωλιάς), Νικολακόπουλος (72′ Τσίγκρηλας Π.).