Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2018

Φιλική νίκη (2-1) επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων για τον αισθητά βελτιωμένο και ανώτερο ο Πανηλειακό!

Αισθητά βελτιωμένος και ανώτερος παρουσιάστηκε στο χθεσινό πέμπτο φιλικό της προετοιμασίας του ο Πανηλειακός, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-1 επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων, ομάδας που (κατά πάσα πιθανότητα) θα αντιμετωπίσει και στο προσεχές πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. - Μπουρνέλης και Χατζηστάμου οι σκόρερ της ομάδας του Πύργου.

Νέα φιλική νίκη -την τρίτη σε πέντε φιλικές αναμετρήσεις- πανηγύρισε χθες το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου ο Πανηλειακός, ο οποίος επιβλήθηκε επί του Διαγόρα Βραχνεΐκων με σκορ 2-1.
Η ομάδα του Γιώργου Λαγού μπήκε κάπως μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα της Αχαΐας να εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό και να δημιουργεί δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο, τις οποίες αποσώβησε με όμορφες αντιδράσεις ο Καπετανάκης. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενοι την δυναμική που επέδειξαν στις στημένες φάσεις, δημιούργησαν κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Αρχικά, ο Πανηλειακός προειδοποίησε, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σταθάτου από αριστερά, ο Μπαρμπαρούσης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στα πόδια του Μπουρνέλη, ο οποίος νικήθηκε από κοντά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, στο 36', ο Νικολόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Μπουρνέλης νικώντας τους πάντες στον αέρα, σημάδεψε σωστά κάνοντας το 1-0. Μάλιστα, στο 42' οι ερυθρόλευκοι απείλησαν εκ νέου με τον Μπαρμπαρούση, ο οποίος ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, όμως το δυνατό σουτ του απέκρουσε ενστικτωδώς ο αντίπαλος γκολκίπερ.
Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Λαγού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν γρήγορα και σε δεύτερο τέρμα, όταν στο 41' από πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Σωτηρόπουλου από δεξιά, ο Χατζηστάμου με δυνατή κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε πολλές αλλαγές με αποτέλεσμα το παιχνίδι να χάσει το ρυθμό του. Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 86' σε 2-1, όταν ο Ρουμπάτος δέχτηκε την βαθιά μπαλιά, ξεπέρασε στην ταχύτητα τον νεαρό Γιαννακόπουλο και προλαβαίνοντας την έξοδο του νεαρού Σακελλαρίου, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Λαγός): Καπετανάκης, Καμβύσης, Μπουρνέλης, Αρβανίτης, Νικολόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Μπουτσικάκης, Σταθάτος, Αντωνόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μπαρμπαρούσης.

Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καρακίτσος, Σακελλαρίου, Διαμαντόπουλος, Τσίγκρηλας Δ., Γιαννακόπουλος, Τσούνι, Κατελούζος, Πρέντι, Χατζηστάμου, Πλαστουργός, Βουργουτζής, Παναγόπουλος.

* Από πλευράς Πανηλειακού, ο Γιώργος Λαγός προφύλαξε σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι τους Μπάρκα και Π. Τσίγκρηλα, οι οποίοι βρίσκονται σε στάδιο αποθεραπείας από τους μυικούς τραυματισμούς που αντιμετωπίζουν το τελευταίο διάστημα.