Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

Έκανε περίπατο (και) στο Ληξούρι ο Πανηλειακός (0-4) και συνεχίζει να ανεβαίνει! (PHOTOS)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το χθεσινό παιχνίδι στην Κεφαλονιά ο Πανηλειακός, ο οποίος επικράτησε πολύ εύκολα του Παλληξουριακού με το ευρύ 0-4. - Κρεββατάς (2), Danquah και Σωτηρόπουλος οι σκόρερ των ερυθρόλευκων. - Τον «ανεβασμένο» Παναρκαδικό υποδέχεται στον Πύργο για την 5η αγωνιστική ο Πανηλειακός με μόνο στόχο την νίκη για «να χτίσει» ένα νικηφόρο σερί.

Την δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής ο Πανηλειακός, καθώς επικράτησε εύκολα στο Δημοτικό Στάδιο «Άγιος Αντώνης» με το ευρύ 0-4 επί του Παλληξουριακού στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Η ομάδα του Γιώργου Κούτση παρουσιάστηκε από την αρχή του ματς πολύ συγκεντρωμένη, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση. Έτσι, στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 8ο λεπτό, η ομάδα του Πύργου ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ κάνοντας το 0-1 με κεφαλιά του Κρεββατά, ύστερα από εντυπωσιακή ενέργεια και σέντρα του Danquah από δεξιά. Στο 26’ οι ερυθρόλευκοι απείλησαν εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σωτηρόπουλου, με τον Σκαμαντζούρα να αντιδρά σωστά και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Εννιά λεπτά αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό, ο Μπουρλάκης εκτέλεσε το φάουλ και ο Κρεββατάς με υπέροχη γυριστή, ψιλοκρεμαστή κεφαλιά πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων «γράφοντας» το 0-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με αυτό το γκολ ο στράικερ των ερυθρόλευκων έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα και πέρασε στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερ του 5ου ομίλου της Β' Εθνικής.
Στο β' μέρος ο Πανηλειακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, δίνοντας μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του, καθώς σημείωσε μέσα σε λίγα λεπτά 2 γκολ. Αρχικά, στο 56' ο Danquah με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 0-3, ενώ στο 59' ο Σωτηρόπουλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σκαμαντζούρα και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Με αυτή την νίκη οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 8 βαθμούς, «σκαρφαλώνοντας» έτσι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, οι άνθρωποι του Πανηλειακού στρέφουν την προσοχή τους στην 5η αγωνιστική και την εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον -επίσης ανεβασμένο- Παναρκαδικό, με μοναδικό στόχο την κατάκτηση των 3 βαθμών της νίκης, ώστε να διευρυνθεί ακόμα περισσότερο το νικηφόρο σερί των δύο αγώνων που «τρέχει» η ομάδα του Πύργου και να εδραιωθεί στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Η σύνθεση του Πανηλειακού

Το γνωμικό που λέει πως «ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει» φαίνεται πως ακολούθησε στο χθεσινό παιχνίδι ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Γιώργος Κούτσης, ο οποίος επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα με την ίδια ακριβώς 11άδα που ξεκίνησε και στον αγώνα της Ζακύνθου. Έτσι, κάτω από τα γκολπόστ αγωνίστηκε ο Καπετανάκης, έχοντας μπροστά του στην τετράδα της άμυνας τους Λεβέντη, Νικολόπουλο, Κολόκα και Σούλη. Στο χώρο του κέντρου ξεκίνησαν οι Γκοτσούλιας και Shehu, ενώ στην τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κρεββατά, αγωνίστηκαν οι Danquah, Μπουρλάκης και Σωτηρόπουλος.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Shehu, Λεβέντης (71’ Μπουρνέλης), Κολόκας, Σούλης, Νικολόπουλος (84' Γκουβέρος), Danquah, Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (75’ Γεωργακόπουλος), Σωτηρόπουλος (63’ Σκοζάι).

Δείτε εδώ το φωτορεπορτάζ που ετοίμασε το τοπικό αθλητικό blog της Κεφαλονιάς sportsthea.gr από την χθεσινή αναμέτρηση στο Δημοτικό στάδιο «Άγιος Αντώνης» μεταξύ Παλληξουριακού και Πανηλειακού.